Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
puffy80 a spus:
Buna tuturor!
Avand in vedere temperaturile nocturne de aproximativ 15 grade, ce faceti cu Vandutele voastre, le-ati adus in casa? Eu chiar nu stiu ce sa fac cu ale mele :|
Puffy la mine toate orhideele sunt afara si inca nici vorba sa le aduc in casa.Intr-adevar Vandele le am in casa pentru ca mi-a fost mie usor cu ele asa, insa poti sa le lasi si tu pe ale tale afara LINISTITA.La noi inca sunt niste temperaturi de-a dreptul tropicale asa ca nici gand sa le bag in casa.Ba mai mult diferentele de temperatura dintre zi si noapte sunt extrem de benefice pentru o viitoare inflorire a orhideelor.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu tin afara doar ceva cambrii si cymbidium. Cele din casa se dezvolta mai bine decat alea de afara...si anul trecut am observat acelasi lucru.
 

puffy80

Member
Eu doar Vandele le-am tinut afara, in balconul deschis, iar restul de orhi intr-un balcon inchis orientat NE. Stiu ca diferentele de temperatura sunt bune pentru stimularea infloririi, doar ca imi este putin teama de Vande pentru ca lor le place caldura, si am tot citit ca temperatura minima pentru ele ar fi 15 grade. In fine, le mai las putin sa se bucure de caldura de peste zi si mai vedem cum evolueaza lucrurile. Multumesc pentru raspunsuri :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bafta mare!
Depinde mult de conditiile pe care le avem fiecare.La mine afara vad ca le-a mers muuult mai bine decat in casa.Insa au avut parte de multa umbra pentru ca la soarele arzator care a fost in aceasta vara nu ar fi avut nicio sansa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaa.Iti dai seama ca mi-am luat inima in dinti anul acesta -dupa ce anul trecut ma tot povesteam cu M ymo legat de scoaterea lor afara.Nu am avut curajul pana acum insa le-am scos pe o terasa spre nord unde nu bate soarele si sa stii ca a avut dreptate Mymo.S-au apucat sa faca niste radacini de nu mi-a venit sa cred!
Insa fara strop de soare ca altfel era de rau.In casa fiind mai tot timpul jaluzele trase unele din ele nu beneficiau de toate conditiile insa afara vad ca le-a placut.
Pe Vande le-am adus in casa mai repede ca am zis ca pe cand va fi sa vina bebe si nu voi fi acasa, sa aiba parte de conditii ok.Afara trebuiau udate mai des iar in casa cred ca ar rezista sa nu fie udate pana ma intorc.Asta daca nu se va indura careva sa le pulverizeze pana ma reintorc eu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu tin absolut toate florile de afara la umbra, altfel se ard imediat, dar nu m-am indurat sa duc phalele afara. Poate anul viitor sa incerc cu vreo doua-trei.
Off: nastere usoara ca inteleg ca mai ai putin si vine bebe!! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc tare frumos Mada.Da sunt o bomba cu ceas si deci in urmatoarele 2 saptamani nu stiu cand voi face BUM.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Sa stii ca si eu am fost sceptica anul trecut legat de scosul orhideelor afara insa m-am lamurit.Chiar se merita.Poti incerca cu vreo 2-3 sa vezi daca le merge sau nu.
Bafta mare!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
De mers le merge oxtraordinar afara la umbra,dar,o raza de soare mai tare si se ard frunzele,un pic de piatra sa dea si-s ciuruite si cel mai de temut dusman:Melcii!Am patit-o!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si ale mele sunt toate afara. Le scot in viecare vara. Phalele stau la umbra, fara soare deloc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si nu ai observat sa le mearga mai bine?
Pe bune ca parca explodeaza in ceea ce privesc radacinile iar unele si infloresc...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohoo asta da treaba si harnicie.
Stii ce culoare vor avea florile?
Sa ii mearga bine si sa ne-o arati si inflorita!
 

IULIA

Active Member
Nu sint 2 bobocei, sint 2 tije, care vor avea mai multe flori !
sa fie sanatoasa si sa te bucure cu florile ei. asta da cadou de Craciun ! :D
 

pesi

Member
sarselia, este roz ciclam daca este ca anul trecut... Ma bucur ca sunt tije cu mai multe flori, Iulia, multumesc ca va bucurati si voi cu mine, cand va face flori sigur va fi pe aici domnita :D
 

puffy80

Member
Asa da cadouri de Craciun! Felicitari fetelor, sa va bucurati cat mai repede si cat mai mult de floricelele lor superbe! Mada, e tare harnicuta Ascocenda ta. Parca a mai fost inca o data inflorita anul acesta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus