Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
Sa va traiasca fetelor!
Tare frumoase mai sunt .
Ma tot uit prin pozele voastre sa vad cam la cate randuri de frunze fac flori.Stiu ca nu e o regula ...
Eu am renuntat la vaza de ceva timp ,o tin suspendata cu radacinile libere si o ud zilnic.
:hug:
 
Si eu ma asteptam sa creasca tija de pe un etaj superior, dar au fost sarite cam 4-5. Se vede clar in poza. Tot ce stiu este ca anul acesta i-au crescut 3-4 frunze la Coerulea, la Ascocenda alba, cu greu 2 si jumatate.
 

pesi

Member
eu azi am avut a doua surpriza, a facut doua tije - ca nu sunt bobocei cum credeam eu , ci tije cu boboci - si a doua Vanda mov, deci vor fi inflorite cam in acelasi timp si cea ciclam si cea mov, sunt foarte happy :giggle:
 

taia

Active Member
Vandei mele, incet,incet i-au putrezit toate radacinile.Totul a inceput din august, cand am fost plecata doua saptamani,si cred ca a fost lasat in apa tot timpul.Acum mai are doua radacini aeriene si atat.I-au cazut cateva frunze,dar restul sunt verzi si frumoase.Oare scapa ? Nu stiu ce sa fac cu ea, ce i-ar place ca sa-i dea din nou radacini.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Improvizeaza-i o sera, unde sa aiba umiditate in jurul ei, poate reuseste. eu asa am salvat o Phale careia ii putrezisera radacinile
 

Camik

Active Member
Ai nevoie de un stimulent de inradacinare ,atonik .Poti incerca si cu vitamina B1 .Eu am reusit sa ii refac sistemul radicular cu ele iar pt. revigorare caci a mea era foarte deshidratata am luat superthrive.
 

taia

Active Member
Multumesc !
Ii pun atonik in apa,si o tin tot timpul, sau mai trebuie lasata si pe uscat ?
 

Camik

Active Member
Eu am pus atonik in apa de udat (1ml la 1L) Cateva zile la rand am sters dimineata frunzele tot cu apa cu atonik.Apa sa fie calduta.
Sa ai grija sa nu intre apa intre ele.
O lasi intr-un loc mai intunecos unde sa fie cald si sa ai umezeala.
Ai o poza cu ea?
Nu mai ai deloc radacini?
 

Camik

Active Member
Sper ca sub acele resturi de frunze ,nu este coletul putrezit.Vad ca o uzi si pe colet si nu e indicat .
Trebuie sa cureti si sa vezi cum este sub ele.
Poate ca ai noroc si o sa-si revina,in curand vine primavara si o sa inceapa si ea sa faca radacini.
O lasi in vaza si sub ea daca ai cateva bile de argila cu apa pt. umiditate.
Atonik in apa cam la 3 zile,in rest uzi cu apa de ploaie.
 

taia

Active Member
Multumesc frumos !
Am curatat-o si i-am pus bile de argila, asa cum ai spus.Incep sa-i dau si atonik, si sa speram ca va face radacini.
 

Camik

Active Member
Vanda este o luptatoare.Sper sa reuseasca sa-si revina.
O poti lasa la lumina ca are totusi doua radacini dar sa nu bata soarele pe ea.
Acum iti trebuie multa rabdare... :rose:
 
Am o Vanda alba care are urmatoarea problema: frunzele de la baza plantei sunt casante acolo unde se prind de colet si se rup cu usurinta. Cu toate acestea, ele sunt verzi si tari. Doua radacini au inceput sa se usuce de la baza cam jumatate din lungime, restul radacinilor sunt verzi.
Aveti idee despre ce este vorba?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus