Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
eu am avut la curte vanda lui Ani o perioada de 1 luna de zile, dar i-am aplicat ceea ce ti-am zis.
acum nu stiu ce sa zic, dar a inflorit in iarna si acum in vara. eu zic ca a fost bine pentru ea.
 

puffy80

Member
sarselia a spus:
Ati incercat sa scoatei Vandele afara?Eu da insa pe o terasa umbrita.Insa din cauza aerului insuportabil de cald am vazut ca incepeau sa li se deshidrateze frunzele asa ca am fost nevoita sa le duc din nou in casa.
Pacat...ca mi-as fi dorit sa vad cum le merge afara insa nu a fost sa fie...
Eu am scos-o pe a mea afara de pe la sfarsitul lui mai. Sta intr-un balcon neinchis, cu orientare vestica, deci de la 11 bate soarele tare, dar nu pe ea, e cumva intr-un con de umbra. De cand au venit caldurile astea groaznice, o ud in fiecare seara, o tin in apa cam o ora, poate chiar 2. S-a intamplat o data sa o uit si peste noapte in apa :) , dar nu a patit nimic. Ii merge super, are 2 frunze noi si radacinile au varfuri noi de crestere.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc fetelor.Eu pe cele in vaze le am afara si vad ca intr-adevar le merge bine insa am 2 suspendate care oricat am incercat sa le ud,am vazut ca dau semne de deshidratare.Culmea este ca au radacini zdravene deci nu aceasta e cauza.Am zis ca mai incerc o data sa vad cum le va merge.Ce-i drept ca erau afara exact in perioada caniculei deci nici nu as fi putut gasi o perioada mai proasta.
 

IULIA

Active Member
Atentie !
Soarele direct le ucide. si rapid. se usuca atit de tare celulele de inmagazinare a apei de pe radacini, incit vor muri rapid. te sfatuiesc sa le tii mult timp in apa, scufundate pina la coletul de frunze, intr-o caldare, pina se inverzesc radacinile si devin moi. Intr-o galeata de 10 l.
Expunerea se face la lumina filtrata(dupa perdea densa si alba, sau folii speciale de culoare alba , pentru umbrire).
 
Vanda este o planta "CAM". http://en.wikipedia.org/wiki/Stoma#CAM_plants
Udarea ei se face dupa-amiaza, dupa ora 16. Daca veti citi articole despre CAM, veti intelege de ce. Radacinile ei nu absorb apa mai mult de 8 minute. Dar se poate repeta operatiunea, dupa ce acestea se usuca.
O Vanda deshidratata se uda noaptea, in absenta luminii. Ea retine apa, dar nu o poate folosi, ca-i lipseste lumina.
Ce-am observat: pe caldurile astea am lasat geamul la balcon deschis, ziua, am zis ca poate mai adie vantul. Umiditatea a scazut cu 10%. Am inchis geamul, a crescut la loc. In schimb, noaptea, umiditatea este mai crescuta afara, decat in casa.
 

CristianG

Well-Known Member
dorinacirstea a spus:
Vanda este o planta "CAM". http://en.wikipedia.org/wiki/Stoma#CAM_plants
Udarea ei se face dupa-amiaza, dupa ora 16. Daca veti citi articole despre CAM, veti intelege de ce. Radacinile ei nu absorb apa mai mult de 8 minute. Dar se poate repeta operatiunea, dupa ce acestea se usuca.
O Vanda deshidratata se uda noaptea, in absenta luminii. Ea retine apa, dar nu o poate folosi, ca-i lipseste lumina.
Ce-am observat: pe caldurile astea am lasat geamul la balcon deschis, ziua, am zis ca poate mai adie vantul. Umiditatea a scazut cu 10%. Am inchis geamul, a crescut la loc. In schimb, noaptea, umiditatea este mai crescuta afara, decat in casa.
Interesante observatii.....Eu le ud dimineata cu dusul si a doua zi repet operatia..... :D Asta se intampla pe perioada verii bineinteles!
 
Nu mai stiu cine dorea Vanda asemanatoare cu a lui Camik? Am vazut azi la Brico Orhideea, aveau 2 bucati: una costa 190 lei si cealalta 210 lei. Diferenta era data, probabil de vaza de sticla, pentru ca aratau la fel.
 

puffy80

Member
Eu imi doresc tare mult una asa, dar din pacate nu am cum sa ajung in weekend la Bucuresti. Ne ducem la Brasov; poate voi gasi ceva acolo. Oricum, multumesc din suflet pentru informatie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Maaaama ce frumoasa e!! Sa-ti traiasca, Bianca draga, si sa te bucure din plin ca imi inchipui ce gaura a facut in buget la cat e de frumoasa!
 

puffy80

Member
Gaura lasata in buget este intr-adevar mareeee, dar nu mai radbam sa stau si sa visez la ea. Pentru bucuria pe care o simt ori de cate ori ma uit la ea, face toti banii. :D :D :D
 

mikiduzza

Member
wooow wooow WOOOOOW!!!! :hipnotizat: :indragostit: :hipnotizat: :indragostit: :hipnotizat:
este splendida!!! :visator:
ce mare si frumoasa e....ce de radacini.....
felicitari! sa ai parte de ea si sa ne-o arati reinflorita :) :clap:
 

puffy80

Member
Multumesc mult, Miki si Camik. Daca ar fi dupa mine, as vrea sa fie inflorita non-stop, dar nu se poate..... :)
 

puffy80

Member
Buna tuturor!
Avand in vedere temperaturile nocturne de aproximativ 15 grade, ce faceti cu Vandutele voastre, le-ati adus in casa? Eu chiar nu stiu ce sa fac cu ale mele :|
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus