Phalaenopsis part 4

Adri

Active Member
Bună seara tuturor! Am o mare problemă cu phala. A trebuit să-i schimb substratul și să tai toate rădăcinile care erau "varză" toate! A rămas cu două. ......a încercat să facă una nouă dar s-a uscat. Credeți că mai pot face ceva pt ea? Am văzut sugestia ta,Victor,la problema phalei lui xamrita și mă gândeam să încerc și eu i mini seră intr-un pet de 5l...credeți că va funcționa? 20151124_202458.jpg20151124_202439.jpg
 

victor

Active Member
Bună, Adri!:openrose:
Da, miniseara este singura soluție.
Planta ar trebuie așezată în miniseră cu rădăcinile în sus, astfel ne asigurăm că nu va intra apă în interiorul coletului.
Pe fundul miniserei nu trebuie să rămână apă, ar duce la putrezirea frunzelor intrate în contact cu umezeala.
La fiecare aerisire trebuie scursă apa din vas sau pungă.
 

victor

Active Member
Poate să stea în acel vas până în primăvară, fără probleme.
Are multe rădăcini aeriene, suficient cât să hrănească toate tijele și puii bazali
Felicitări hărnicuței, este o luptătoare.
Acum cred că ați realizat ce înseamnă stresul suferit de plantă și măsurile luate de aceasta pentru perpetuarea speciei.
Este întradevăr o luptătoare, se înmulțește prin toate mijloacele de care dispune.
Sunt curios dacă va face și keiki pe noile tije, după ce se vor trece florile.
Să te bucure cu multe flori!:openrose:
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu in schimb am nevoie de o salvare de genul asta la cateva phale degerate rau, nu am fost deloc atenta pt ca erau extrem de ieftine si acum doar tija florala mai e neafectata de inghet, frunzele au cazut, 3 dintre ele au numai cate o frunza, dar si aceea cam afectata , si radacina la baza frunzelor e afectata, voi incerca sa le pun vata pe tije ca sa faca puisori.
 

victor

Active Member
Îmi pare rău pentru plantele tale.:cry:
Dacă le tratai cu Amargerol, în mod sigur scăpau de această problemă.
 

LadyBug

Well-Known Member
Nici nu am auzit pana acum de amargerol, voic auta pe google, multumesc.
Later edit:
Se pare ca e cam greu de gasit, exista un magazin online de unde pot lua?
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Se găsește în anumite fitofarmacii.
Dacă cauți sigur vei găsi.
Este un nutrient bio-stimulator care reduce stresul în general, reface masa radiculară și asigură o bună dezvoltare a plantei.
Este folosit în agricultură la toate culturile, dar face minuni la toate plantele.
Un litru costă în jur de 50 lei.Diluția este de 2ml la 1 litru de apă.
Se aplică prin udare.Foliar nu am încercat, dar cred că ar merge.
Din câte știu îl comercializează cei de la Azo-Mureș.Este un produs fabricat în Austria.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pare foarte bun si imi e util, ca eu am foarte multe plante si vreau sa fie in cea mai buna forma, insa iarna nu-i ca vara :rofl: cum cita Claude pe cineva mai devreme :p
 

Adri

Active Member
Bună, Adri!:openrose:
Da, miniseara este singura soluție.
Planta ar trebuie așezată în miniseră cu rădăcinile în sus, astfel ne asigurăm că nu va intra apă în interiorul coletului.
Pe fundul miniserei nu trebuie să rămână apă, ar duce la putrezirea frunzelor intrate în contact cu umezeala.
La fiecare aerisire trebuie scursă apa din vas sau pungă.
Multumesc Victor! O să vă tin la curent cu starea ei!
 

victor

Active Member
Bună!:openrose:
Nu știu ce plăntuță ai, dar orice ar fi, da trebuie ajutată cu un nutrient pe bază de NPK, cu valoarea lui K cea mai mare. După ce apare prima floare, se oprește aplicarea nutrienților, până se trec toate florile, apoi trebuie reluat, dar cu un NPK cu alte valori.
Să-ți trăiască plăntuța și să te răsplătească cu multe flori!:openrose:
 

daniel 1966

New Member
Buna ziua,am si eu o intrebare.Am cautat produsul AMARGEROL dar nu am gasit decat AMALGEROL ,este unul si acelasi produs sau sunt diferite dar au proprietati asemanatoare?Va multumesc.
 

daniel 1966

New Member
Ma scuzati ca revin cu o intrebare,am observat ca din cand in cand apar pe dosul frrunzelor de phalenopsis mici picaturi de apa,este in regula?
 

victor

Active Member
Nu sunt picături de apă, sunt picături de glucoză.
Asta nu este un lucru rău, din contră, denotă că plantei îi merge bine.
 
Sus