Phalaenopsis part 4

victor

Active Member
Felicitări!:openrose:
Să-ți trăiască hărnicuțele!:clap::clap::clap:
Ale mele mai au până la înflorire, deocamdată au început să se vadă boboceii și ramificațiile la noile tije.
De data asta le ajut cu lumină artificială.
 

Adri

Active Member
Felicitări!:openrose:
Să-ți trăiască hărnicuțele!:clap::clap::clap:
Ale mele mai au până la înflorire, deocamdată au început să se vadă boboceii și ramificațiile la noile tije.
De data asta le ajut cu lumină artificială.
Mulțumesc asemenea,Victor! :)
 

Adri

Active Member
Acum am o întrebare! Cine cunoaște ceva despre orchideele foarte înalte. .1metru și ceva aproximativ!?? Astăzi am găsit ofertă într-un magazin,12,90€nu-mi venea să cred!!!:tmi: Sunt pe gânduri...să o cumpăr sau nu!!:gandit: În florării nu am găsit sub 70 €. Are doar o tija și niște flori imense. Acum problema mea este: oare o să facă și a doua tija,sau așa sunt ele,doar cu o tija! ? Dar totuși, nu pot să o las acolo....deja o văd ce frumos ar sta la mine în casă:inlove::rofl:
 

victor

Active Member
Am 2 orhidee xxl și sunt foarte mulțumit de ele.
Ambele sunt albe, una este parfumată.
Ambele sunt din soiul cu o singură tije.
Cea parfumată are 2 ramificații.
Singurul incovenient este mărimea lor, ocupă mult spațiu.
Florile sunt întradevăr foarte mari, dar și frunzele sunt pe măsură.
Dacă ai spațiu suficient, îți recomand să o cumperi, nu vei regreta.
 

Adri

Active Member
Deci au o singură tija!? Am spațiu suficient. ..două camere luminoase,salonul la fel plus holurile cu foarte multă lumină, din care unul mă gândesc să îl umplu de orchideei. Mi-aș dori din keiki,daca vor vrea să mă fericeasca! Mâine pun poze cu noua achiziție. ..sper să mai găsesc! Seară frumoasă să aveți:hug:
 

victor

Active Member
Este superbă!:dans:
Felicitări pentru achiziție!:clap::clap::clap:
Este parfumată?
Să-ți trăiască și să te bucure cu multe reînfloriri cât mai bogate!:openrose:
 

Adri

Active Member
Vezi atașament 954 Regina a ajuns acasă! :inlove: Nu am luat-o pe cea mai mare fiindcă nu stătea bine în ghiveci și precis cadea când dadeam plasticul jos. Plus că avea toate florile deschise,nu mai avea boboci și un colet aiurea. Asta are 10 boboci,3 ramificații și un colet superb! :h:
Este superbă!:dans:
Felicitări pentru achiziție!:clap::clap::clap:
Este parfumată?
Să-ți trăiască și să te bucure cu multe reînfloriri cât mai bogate!:openrose:
Mulțumesc Victor! Nu,nu este parfumată. Tu ai obținut keiki și de la astea xxl? Sau astea nu fac?!
 

Adri

Active Member
Toate phalele fac keiki.:)
De la cele xxl nu am deocamdată niciun keiki.
:openrose:
Sunt curioasă când o să facă și keiki. La tine mă refer...tu ști să le stresezi controlat....eu am toate sansele să le omor:tavalit: Da cine știe, poate fac și ale mele de buna voie!
 

victor

Active Member
Mă bucur că planta ta mai are rădăcini valide care vegetează la greu.
Asta este ok, planta ta va avea viață lungă, dar atenție la udare.
Încă mai are nevoie de alte rădăcini, așa că de tratamentul cu atonik tot nu scapi, asta ca să vezi planta refăcută complet și gata de reînflorire, altfel vei avea de așteptat mult și bine.
 
Sus