Phalaenopsis part 4

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o nelamurire: adica eu cred ca Gabriela1 zicea ca se poate taia din planta in jos, pana sub radacini, ca la vande, ca doar sunt inrudite?! sau nu?
 

victor

Active Member
Nu, Roxana, musculițele nu au intrat de afară, sunt din vasele plantei.
Se numesc colembole și apar când este umezeală excesivă în vas.
Nu sunt dăunătoare, când va fi substratul uscat, vor dispare și colembolele.
 

dianaelena

New Member
Buna, Mi-am luat atonik si am infasurat cu putina vata nodurile de pe tijele florare care nu aveau flori (unele au ramificatii cu boboci mici) si umezesc vata zilnic cu atonik 1 ml la 1 l. ce ar trebui sa mai fac? cum sa le stresez si cat dureaza sa apara keiki?Le tin pe balcon,am soare dimineata si le tin pe toate(14) una langa alta pe o masuta.Am vazut ca aveti rezultate,dl Victor, ca de aici am aflat de atonik si am incercat si eu metoda dvs.
 

Teoctavia

New Member
Multumesc pentru raspunsuri.
Eu totusi as diviza orhideea ca arata tare ciudat asa, dar nici nu stiu cum sa o tai ca e tare incurcata.
Nici nu stiu cum sa o transplantez intr-un ghiveci mai mare, caci are radacini..aeriene, mai sus decat frunzele
Cand vad in magazine, orhidee inflorite cu doar 2 frunze, iar a mea are foarte multe frunze, nici nu stiu ce sa fac
Deci planta mama are 2 puiuti. Sper sa se vada cat mai clar din poze



Mentionez ca e continuare de la postul acesta: http://egradini.ro/forum/threads/phalaenopsis-part-4.18717/page-25#post-753689
 

victor

Active Member
Planta arată extrem de bine.Nu știu ce o determină să facă acei pui bazali și acele rădăcini aeriene.
Nu sunt decât două alternative:rădăcinile din vas sunt afectate, ori rădăcinile din vas sunt extrem de înghesuite.
Dacă se regăsește în varianta doi, planta trebuie mutată într-un vas mai mare, raportat la masa radiculară.
Eu îți sugerez în continuare să nu detașezi puii, dar tu decizi.
Oricum, dacă puii nu au suficiente rădăcini, nu trebuie transplantați.
Când îmi vei spune starea rădăcinilor din vas, îți voi spune ce pași trebuiesc făcuți pentru transplantare și eventual detașarea puilor.
 

yo_man

Active Member
este plantata in pamant? mie asa mi se pare, din cat se obseva in poze. atunci s-ar explica de ce are multi pui si radacini aeriene...
 

yo_man

Active Member
Victor, cat sulfat de magneziu trebuie la 1litru de apa? se aplica doar foliar sau merge amestecata si in apa cu care ud plantele (ca ingrasamantul)? unde gasesc sulfat de magneziu?
 

IoanaC

New Member
De vreo 2 saptamani am o noua orhidee, primita. Desi zilnic ma bucur sa vad ca infloreste (cu toate ca i s-au uscat cativa bobocei), mi s-a parut interesant cum are lipite portiuni de tulpina. Ma intreb daca e un semn de hibridare...
DSCN1759.JPG DSCN1764.JPG DSCN1762.JPG
 

victor

Active Member
Sulfatul de magneziu se găsește în hipermarket.Eu am văzut ultima oară acum 1 an la Baumax, dar era la saci de 30 kg.
Poți cere la o fitofarmacie un supliment nutritiv bogat în magneziu sau pe bază de magneziu.
Se pune o lingură de sulfat de magneziu la un litru de apă călduță.
Se amestecă bine și se aplică prin udarea substratului.
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Ioana, nu știu dacă este din această cauză, 99% din orhideele care se găsesc în comerț sunt hibrizi.
Acasă la noi nu se pot hibrida, pentru că este extrem de greu să le înmulțim prin semințe.
Probabil că aceasta este caracteristica acelei plante.Este foarte interesantă!
 

IoanaC

New Member
Stiu ca majoritatea sunt hibrizi, dar ma gandeam ca asta e un fel de hibrid nereusit ca sa zic asa. :D Sunt curioasa daca la urmatoarele infloriri va fi aceeasi situatie, dar pana atunci mai e cale lunga :-).
 

victor

Active Member
Bună seara!:openrose:
Păcat de plantă, are o masă foliară bogată, dar rădăcinile rămase nu vor putea hrăni planta și frunzele se vor deshidrata.
Ca să eviți asta, creează o miniseră(pet de 5-10l sau pungă de plastic transparentă) și pulverizează soluție de atonic pe pereții interiori.
Se va crea în interiorul miniserei o atmosferă umedă care va hidratata frunzele .Soluția de Atonik va crea condițiile apariției noilor rădăcini.
 
Sus