Miltonia si Miltoniopsis

Kati

Active Member
Multumesc frumos pentru aprecieri :oops:

Mikiduzza, nu ma invidia, ca mirosul ei imi muta nasul :rofl: Iar mama e alergica la mirosurile tari, si a trebuit s-o scot din camera, asa ca prea mult nu o vad :cry: .... si cand ii vor trece florile va trebui sa ma despart de ea :cry: :cry: Mi-e o ciuda de mor! :eek:f:

Cristi, nu mi se pare deloc pretentioasa, poate din cauza ca a avut radacini bune la cumparare. Probabil nu au avut timp s-o omoare cu apa vanzatoarele de la Hornbach, cu toate ca am luat-o neinflorita pe vremea aceea.
 

CristianG

Well-Known Member
Miltonia - orhidee superba dar pretentioasa

Kati a spus:
Multumesc frumos pentru aprecieri :oops:

Mikiduzza, nu ma invidia, ca mirosul ei imi muta nasul :rofl: Iar mama e alergica la mirosurile tari, si a trebuit s-o scot din camera, asa ca prea mult nu o vad :cry: .... si cand ii vor trece florile va trebui sa ma despart de ea :cry: :cry: Mi-e o ciuda de mor! :eek:f:

Cristi, nu mi se pare deloc pretentioasa, poate din cauza ca a avut radacini bune la cumparare. Probabil nu au avut timp s-o omoare cu apa vanzatoarele de la Hornbach, cu toate ca am luat-o neinflorita pe vremea aceea.
O planta care din start este compromisa la cumparare, se reface tare greu. Daca ne place culoarea verde si nu tinem neaparat sa le vedem inflorite, cu siguranta ca nu o sa ne deranjeaze perioada lunga in care se refac orhideele cu probleme. Din pacate unele sunt mai sensibile decat altele. Este posibil ca atunci cand ai cumparat orhideea, cei care se ocupa de plante nu fi apucat sa toarne apa. Asa ca tu ai scapat!
Insa trebuie sa ai grija mereu de ea, ca sa nu aiba probleme.In timp, aceste orhidee isi pierd din frumusete, unele din ele se degradeaza treptat.
Miltonia este o specie de orhidee care are frunzele foarte subtiri. Pot oricand ingalbenii daca nu au lumina, umiditate corespunzatoare. La viata mea am testat diferite specii de orhidee.....Cu unele cu care am dat rateuri am mai riscat si mi-am cumparat din nou. Pana la urma iarasi am patit la fel. Asa ca am renuntat la speciile pretentioase.
Un phale poate trai in casa multi ani. Nu acelasi lucru se poate spune despre oncidium, cambria, miltonia...Acestea sunt plante care pot rezista cativa ani.Insa niciodata nu vor depasi 3 ani. Insa pot sa existe si exceptii bineinteles. Chiar si asa, cu timpul le vom pierde. Motivul? Divizarea nu a fost facuta corespunzator, planta sufera diferite socuri termice, ceva nu le mai place....O orhidee divizata, nu o sa mai fie niciodata ca la cumparare. Cele mai prost cotate orhidee ca perioada de supravietuire sunt:eek:ncidium, miltonia. Aceasta este parerea mea si nu mi-o schimb in ciudata faptului ca sunt fermecat de frumusetea lor. Cele mai longevive sunt phale.....Restul apartin speciilor care se preteaza doar in sere. Insa noi ne-am obisnuit sa strangem cat mai multe specii ca sa avem cu ce ne mandrii in fata oamenilor care ne calca pragul casei.
 

angela draganoiu

Active Member
draga Cristi intelept graitai. sint cu TOTUL de parerea ta. numai phale traiesc mult la noi in case. poate si pt. ca hibrizii obtinuti de producatori s-au degenerat atit de mult de la ceea ce erau odata in locul lor de bastina, incat s-au adaptat cel mai bine conditiilor de apartament.
 

CristianG

Well-Known Member
angela draganoiu a spus:
draga Cristi intelept graitai. sint cu TOTUL de parerea ta. numai phale traiesc mult la noi in case. poate si pt. ca hibrizii obtinuti de producatori s-au degenerat atit de mult de la ceea ce erau odata in locul lor de bastina, incat s-au adaptat cel mai bine conditiilor de apartament.
Angela, nu avem de ce sa ne imbatam cu apa rece.Mi-am facut damblaua cu multe specii.Insa cand am vazut cu cine am de-a face, am renuntat sa mai cumpar. Bani aruncati degeaba...Insa pentru cine vrea sa experimenteze poate sa cumpere.Pana la urma important este ca plantele cumparate sa ne bucure, sa ne incante inima indiferent ca traiesc 1,2-15 ani. Eu vad lucrurile la rece, in ciuda faptului ca pot sa fiu contrazis. Multumesc pentru completare Angela. :)
 

angela draganoiu

Active Member
Cristian imi plac tare mult cometariile tale pt ca sint la obiect. cu regret in suflet am renuntat ei eu la aceste minunatii pt ca nu am reusit, din varii motive - dar cred cu tarie ca ai dreptate, sa le mentin in viata si mi-a plans sufletul dupa ele. dar cum ai spus raman la dragostea dintai : phalenopsis.
 

CristianG

Well-Known Member
angela draganoiu a spus:
Cristian imi plac tare mult cometariile tale pt ca sint la obiect. cu regret in suflet am renuntat ei eu la aceste minunatii pt ca nu am reusit, din varii motive - dar cred cu tarie ca ai dreptate, sa le mentin in viata si mi-a plans sufletul dupa ele. dar cum ai spus raman la dragostea dintai : phalenopsis.
In general sunt o persoana inteleapta, spirituala.Nu pot sa ma mint singur.Asa ca ma rezum la ce se poate creste in casa, fara sa fac exces de zel si sa arunc banii degeaba. Ma uit adesea prin magazine.Stii ce observ? Phale iese invingatoare de fiecare data. Celelalte orhidee se deterioreaza mult mai rapid decat o phale.Aproape ca nici nu ai ce sa alegi din celelalte. O phale poti sa alegi insa nu si din celelalte specii. Unele sunt asa de degradate incat cu siguranta in scurt timp vor ajunge la gunoi. Exista si varianta pretului redus........Dar cum sa mai faci dintr-o planta care nu mai are radacini bune ce a fost odata? Trebuie sa fii expert in cresterea orhideelor ca totusi peste ani sa faci dintr-o planta afectata una superba. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa!
Mie imi place ca la tine toate orhideele par sa fie in elementul lor ceea ce e absolut minunat :)
 

Camik

Active Member
Multumesc!
Am fost la un pas de a o pierde.Daca nu exista atonik,era dusa de mult.
Pana acum nu am pierdut nici o orhidee, dar am avut parte si de senzatii de disperare.
Aceasta miltonie este jumatate de planta .Cealalta jumatate , in poza langa ea si fara flori acum ,m-a bucurat cu florile ei prin luna iulie cam pe la sfarsit.Ea a fost mai harnica ,a avut doua tije.
Este o orhidee minunata ,imi place f. mult si daca am sa pot am sa o inmultesc mereu pt. frumusetea si parfumul ei.
Jumatatea ei:
 
Anul trecut am cumparat o Miltonie (exclus Miltoniopsis), cel putin asa scrie pe eticheta, probabil un hibrid.
Miltonia am vazut-o mai bine cand am iesit afara din magazin. Avea varfurile de la frunze usor ingalbenite si cu pete maronii, de la arsuri. Am taiat acele portiuni. Avea 3 bulbi, cel mai mic cu pete maro si el. Planta a avut trei tije.
Am mai cumparat un Oncidium cu boboci care au inceput sa se deschida la mine acasa.
Dupa doua saptamani am observant ca bulbii de la Miltonia si Oncidium au inceput sa se rideze. Conform teoriei si a celor scrise pe forumuri, reiesea ca plantele ori nu au fost udate, ori nu puteau absorbi apa. Lucru care venea in contradictie cu varfurile frunzelor. Am trecut la verificare. Le-am scos din ghivece si m-am uitat la radacini, desi erau in plina inflorire. Nu aveau nici macar un cm de radacina vie, toate erau uscate si moarte. N-am gasit nici un buretel. Am curatat radacinile uscate si am pus plantele la loc in ghivece, cu gandul ca le voi arunca dupa inflorire. Am pulverizat putina apa pe scoarta de copac, zilnic, din obisnuinta, asa cum faceam cu celelalte.
Oncidium a stat inflorita trei saptamani, dupa care am aruncat-o.
Intre timp, bobocii Miltoniei infloreau pe rand. A durat trei luni, mai mult decat spune teoria. Asteptam sa treaca timpul ca s-o arunc si pe ea. Dar, surpriza. Am zis ca pot opri scoarta daca tot o duc la gunoi si cu aceasta ocazie am observat ca incepusera sa creasca radacini si dadea si un bulb. Dar, pentru ca eram curioasa, am desprins un bulb vechi (cel mic, din trei) si l-am sectionat sa vad daca era uscat in interior. Nici pe departe, teorii aberante de pe net. Am asezat planta la loc in ghiveci cu 2 bulbi, nici macar nu avea stabilitate. I-au crescut alti 2 bulbi, cate unul de la fiecare din cei vechi. Ar fi fost 3 , dar pe unul l-am rupt eu fara sa vreau. Din bulbii cei noi unul a crescut mai mare, a facut 2 tije mai lungi decat la cumparare, pline de flori care au durat toata vara trecuta. Celalalt care este mai mic a dat si el o tija cu 2 flori dupa ce s-au ofilit celelalte. A tinut pana de Craciun. Acum, din bulbul cel mare cresc alti doi.
Si o chestie foarte interesanta, zic eu, care sfideaza putin teoria: frunzele de la bulbul cel nou si mic s-au pliat de cand au inceput sa creasca. Ciudat, tinand cont de faptul ca ghiveciul era scufundat in apa si lasat acolo 20 de minute. Un bulb avea apa, altul, nu? Sau amandoi aveau radacini si cresteau, dar unul nu se dezvolta.
Florile mature miros frumos, nu strident, doar daca te duci langa ea.
 
Sus