Miltonia si Miltoniopsis

sarselia

Active Member
Moderator
Irina eu zic ca arata bine noua achizitie.Eventual,acum,ca nu este inflorita ai putea sa ii verifici radacinile si substratul pentru a scoate buretii--daca ii are.
Bafta mare cu ea si sa o vedem inflorita frumos!
Sigur este o Miltonia?Mie imi seamana cu o Cambria dar poate ma insel eu...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai nu stiu sigur ce este. Pe langa ea era si un ghiveci pe care scria miltonia si semanau. E drept ca miltonia costa 54 lei si eu am dat 20. Oricum sunt frumoase amandoua si sper sa o fac sa si infloreasca. Intrebare de criza :rofl: Daca ii verific radacinile pot sa o pun in acelasi substrat sau trebuie sa-i iau pamant nou? :oops: Sa stiu sa ma aprovizionez inainte.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce sa zic?Depinde de substratul pe care il are...Poti sa il folosesti si pe cel vechi daca nu are cine stie ce "musafiri"pe acolo.
Bafta mare!
Eu tind sa cred ca e o Cambria nu o Miltonia.
:wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Daca e cambria o sa te rog sa muti posturile acolo. Dar ai vazut ca in ghiveci sunt 2 plante care sunt diferite? Una are pseudobulb si una nu. E normal asa?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cea care nu are psudobulb poate fi un lastar tanar care inca nu si-a format pseudobulbul.
Dar sa vedem si parerea celorlalti daca e o Miltonia sau nu.
 

Kati

Active Member
E Cambria, ca are frunzele late si pseudobulbul mare, alungit, si incretit. De obicei Cambriile isi incretesc pseudobulbii, oricata apa le-ai da.
Miltonia are frunzele mai subtiri si de un verde deschis de tot, iar pseudobulbul rotunjor si se stafideste foarte rar.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
E superba!
Nici nu am mai vazut asa tije lungi pana acum.
MINUNATA si la cat mai multe floricele!
 
Va multumesc mult. Si pe ea tot de la reduceri am cumparat-o. Avea florile pe trecute, insa nu avea decat 3 si erau foarte mari. Acum a facut multe si mai mici. Si mai e si parfumata...
Astept cu narabdare urmatoarele reduceri la Hornbach, ca sa ma aprovizionez :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!
Va felicit pe voi toate care ati reusit sa dati de capat acestei specii de orhidee!Eu am ramas numai cu privitul pentru ca la mine nu au vrut si pace.
Sa ne-o arati si cand va fi complet inflorita!
 
Sus