Miltonia si Miltoniopsis

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
Va multumesc :D ,vad ca se deschide destul de greu
Observ ca a facut flori insa ceva oricum nu-i place. Florile sunt chinuite, se vede ca planta a facut mari eforturi sa le duca pana la capat. Oricum felicitari! Superba orhidee insa destul de pretentioasa in conditii de apartament. :D
 

ira

Member
Ai dreptate :( parca nu este cum ar trebui, la frunze nu-mi place culoarea, florile sunt mai mici fata de cum sunt cele din comert:gandit:
 

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
Ai dreptate :( parca nu este cum ar trebui, la frunze nu-mi place culoarea, florile sunt mai mici fata de cum sunt cele din comert:gandit:
Foarte rar putem imita locul lor de provenienta. Nu le putem oferi intotdeauna conditiile perfecte.Acesta este motivul pentru care unele orhidee se lupta sa supravietuiasca. Planta ta nu arata foarte bine chiar daca a inflorit. De obicei nu ar trebui sa infloreasca in acest mod. Tija este scurta, florile par inghesuite....Nu sunt multumit deloc de planta. Saraca.....Ceva nu ii place! :eek: :(
 

ira

Member
Tin sa-ti spun ca nici radacini nu avem :!: Este luata de la reducere in primavara-vara.Puiul era mic si nu ma asteptam sa supravietuiasca,daramite sa infloreasca :D
 

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
Tin sa-ti spun ca nici radacini nu avem :!: Este luata de la reducere in primavara-vara.Puiul era mic si nu ma asteptam sa supravietuiasca,daramite sa infloreasca :D
Mmmm! Inseamna ca este o luptatoare...Felicitari! :wink: :D
 

estefana

Member
belea mare! mi s-a rasturnat un amarillys si in drumul lui a ras tot :( inclusiv miltonia mea bordo cu picatele :cry:
avea tija plina de flori, s-a rupt, e in vaza
:roll:
am vazut ca nu-i mergea bine, desi era proaspat achizitionata, multe radacini sunt putrezite, le-am tuns
si m-am suparat si-am mutat-o in bile de argila
aveti experienta cu asa ceva?
sper sa reziste si sa-i mearga bine :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Miltoniile au in substratul pus de producator buretei care pastreaza umezeala. Ideal este ca dupa achizitionare sa i se schimbe complet substratul, insa ti-as recomanda sa folosesti tot scoarta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
estefana a spus:
belea mare! mi s-a rasturnat un amarillys si in drumul lui a ras tot :( inclusiv miltonia mea bordo cu picatele :cry:
avea tija plina de flori, s-a rupt, e in vaza
:roll:
am vazut ca nu-i mergea bine, desi era proaspat achizitionata, multe radacini sunt putrezite, le-am tuns
si m-am suparat si-am mutat-o in bile de argila
aveti experienta cu asa ceva?
sper sa reziste si sa-i mearga bine :D
imi pare rau pentru tine...
Nu am incercat bile de argila dar iti urez succes :)
 
estefana a spus:
va multumesc! va voi tine la curent cu evolutia ei :D
estefana , mai da-ne de stire despre miltonia ta !

ma intereseaza in mod special pt ca am luat si eu una de la reduceri , dar , dupa inspectia de rigoare a radacinilor , -nimic nou sub soare-radacini ...ioc !
dar ioc de ala pur ! n-a mai ramas cu nici o radacina zdravana ! acum am pus-o pe substrat , sprijinita intre niste frigarui si o atonicesc !
:eek:f: imi vine sa mor de ciuda , dar , pe de-o parte , ma asteptam la asa ceva !
astept vesti despre cum as putea sa o pun pe picioare (sau mai bine zis sa-i creasca ceva picioare)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau...
Poti incerca sa ii adaugi niste perlit in substrat, dar din pacate miltoniile sunt destul de pretentioase, iar sansele sa isi revina sumt micute. Insa nu este imposibil :D

De asemenea, plaseaza planta la o fereastra umbrita, mai racoroasa, in care sa nu bata soarele.
 

nely

Member
Eu am inceput de la prima miltonia cu experiente nefaste, care avea radacinile putrede....si nu m-am impacat cu ele deloc, nu vreau sa te necajesc dar sunt mari sanse sa nu-si mai revina daca radacinile sunt cu probleme, se vor usca pe rand frunzele care vor cadea, si la final bulbii se vor ingalbeni...dar poate aveti mai mult noroc decat mine :wink: ,sper...
Mult noroc...
 

CristianG

Well-Known Member
carmenlucavlad a spus:
estefana a spus:
va multumesc! va voi tine la curent cu evolutia ei :D
estefana , mai da-ne de stire despre miltonia ta !

ma intereseaza in mod special pt ca am luat si eu una de la reduceri , dar , dupa inspectia de rigoare a radacinilor , -nimic nou sub soare-radacini ...ioc !
dar ioc de ala pur ! n-a mai ramas cu nici o radacina zdravana ! acum am pus-o pe substrat , sprijinita intre niste frigarui si o atonicesc !
:eek:f: imi vine sa mor de ciuda , dar , pe de-o parte , ma asteptam la asa ceva !
astept vesti despre cum as putea sa o pun pe picioare (sau mai bine zis sa-i creasca ceva picioare)
Sunt de acord cu ce spune Caramell.Din pacate planta este posibil sa nu supravietuiasca.Fara nicio radacina nu are cum sa isi extraga elementele nutritive din solul in care ai pus-o.Radacini face destul de greu. Este o orhidee care capituleaza destul de repede pentru ca este si pretentioasa.Sper sa fie ok.Daca totusi o sa supravietuiasca, flori nu o ai sa vezi prea curand de la ea. :( Vezi cum se comporta...Daca nu merge varianta surescitarii, singura solutie este directia gunoi.... :(
 
Sus