Miltonia si Miltoniopsis

sarselia

Active Member
Moderator
Dorina de ce ai aruncat ghiveciul cu Oncidium?Nu mai avea nicio sansa?
Chiar daca nu mai au radacini cu rabdare si cu o ingrijire adecvata si-ar fi dat drumul.
 
Acum stiu si eu. Dar se pare ca atunci nu am intrat pe forumul care trebuia. Norocul Miltoniei a fost faptul ca florile au durat mult si racinile au avut timp sa se dezvolte, cam 3 luni.
Oricum, si la Miltonie mi se spunea ca din doi bulbi nu va iesi nimic. Cica trebuia sa am cel putin trei, asa e ragula. Ca bulbii ridati sunt terminati pentru ca nu mai au apa in ei. Nu este asa, toti bulbii batrani se rideaza usor si nu sunt secati in interior ( am taiat unul). Iar dupa trei ani, daca nu sunt indepartati de langa cei noi, fac tije sau puiuti.
 

Kati

Active Member
Dorina, pseudobulbii batrani chiar daca sunt indepartati de restul plantei, au sanse de cca 70-80% sa faca pui (depinde destul de mult si de specie). Insa tije nu vor mai face niciodata, doar puii lor vor inflori, cand se vor maturiza.
Pseudobulbii batrani daca sunt taiati si pusi intr-un ghiveci separat, vor face mai greu pui, decat daca lasi vreo 2-3 pseudobulbi impreuna.
Nu trebuie sa treaca trei ani, doar vreo 4-7 luni pana sa apara un pui pe langa pseudobulb. Insa, daca nu sunt indepartati de restul pseudobulbilor nu prea sunt sanse ca ei sa faca pui, doar pseudobulbii care mai au inca 1-2 frunze. Tot batrani si ei, insa mai tineri decat cei care nu mai au nicio frunza.
 
Kati, iti multumesc foarte mult pentru explicatii. Oricum, anul acesta nu separ nici un bulb. Nici nu am prea multi: doi batrani, fara frunze laterale; doi noi care au inflorit anul trecut si din unul nou acum cresc alti doi (au cam 8-10cm).
 

akhalteke

Member
Am primit si eu de 8 martie o frumusica:


Bineinteles ca m-au luat durerile de cap citind topicul si constatand cat de greu e sa le pastrezi, dar voi face tot ce pot sa ma bucur cat mai mult timp de ea.
 

Camik

Active Member
Frumusica ta e superba.
Nu te speria ca nu este asa de greu de ingrijit.Grija mare doar la udat.
Sa-ti traiasca!
 

akhalteke

Member
Multumesc Camik, am vazut ca la tine toate-s fericite si superbe. O sa am grija, deocamdata nici vorba de udat, bineinteles ca a venit udata bine, acum o las sa-si deschida linistita boboceii si studiez ritmul de uscare a substratului, sa vad daca e cazul sa il inspectez ulterior.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dupa trecerea florilor, sigur va trebui sa ii inspectezi substratul. Toate miltomiile au buretel la radacina, pe care va trebui sa il elimini.
 
Sa va arat si voua ce am gasit in substratul unei Miltoniopsis: pietricele, turba, filtru cat un ghiveci micut, scoarta. Este a doua planta, cumparata din alt magazin, iar substratul este la fel. Bine, cealalta nu avea pietricele.
Pe prima am replantat-o cand era inflorita. Nu a afectat florile, doar i s-au ingalbenit doua frunze de la baza bulbilor.
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0038.jpg
 

IULIA

Active Member
Nu ma uimesti. Nu o sa inteleg niciodata de ce miltoniile si nelly isler sint plantate in asa ceva.
Problema este daca reusesti sa le treci peste o iarna. Sa ai spor! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Rezista iarna si una si cealalta la o fereastra fara calorifer. Temperatura ambientala 15-20 grade.
 

akhalteke

Member
S-au deschis florile de pe a doua tija (prima tija s-a uscat deja), sunt mai deschise decat la prima:


Cam cat ar trebui sa tina florile in medie?
Substratul s-a uscat complet la suprafata.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E tare frumoasa!Sa iti traiasca.Florile de regula tin mult sau putin in functie de conditiile de mediu(temperatura, udare,etc) pe care i le oferi.Daca temperatura e putin mai scazuta si nu o tii in razele soarelui cu siguranta si florile vor dura mai mult.
:wink:
 

akhalteke

Member
Multumesc, Arselia! Temperatura e cam mare in camera (intre 20-25 grade), ea sta pe pervaz, intre plante si camera interpunandu-se jaluzelele verticale. Pe orhi le tin pe partea unde geamul are plasa si lumina e putin filtrata de ea. Pe partea noastra soarele ajunge abia dupa-masa, cam dupa ora 15. Nu am udat-o de loc de cand am primit-o, deocamdata nu am curaj, tinand cont ca nu i-am schimbat substratul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eventual pentru a nu da in cealalta extrema pulverizeaza-i o data la 2-3 zile substratul.Nu cu multa apa ci doar cu un jet fin pentru a avea putina umiditate mai ales ca si temperatura mediului in care sta nu e mica.
Multa bafta!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, este tare frumoasa si daca au inceput sa se deschida florile e semn bun :D . Sa-ti traiasca![/list]
 
Sus