Identificare orhidee

Parerea mea e ca deja substratul e foarte...amestecat, daca pot spune asa. Exista pericolul ca unele dintre componente sa se bata cap in cap si sa faca mai mult rau decat bine. Eu zic sa te limitezi la ceea ce i-ai pus deja si sa nu mai incarci substratul si cu muschi. Dupa cum stii, fiecare componenta are un ph, chiar si perlitul, nici el nu e neutru, din punctul asta de vedere, nici sphagnumul.
Din cunostintele mele - si din carti, si de la fata locului - orhideele sunt iubitoare de substrat simplu. Ca sa nu ma mai lungesc, zic sa nu mai pui si sphagnum. Si ai grija cu fertilizatul si cu udatul. Cu masura...Iar masura sa fie cat mai mica :)
Bafta!
 

refu

Member
Vazusem ceva poze unde era folosit sphagnum la suprafata pentru a imita covorul de frunze din padurile unde cresc in mod natural.
 

VreauSaStiu

Member
Laudă-mă gură ! :D

sarselia a spus:
Daca nu mai este inforita acum,poti sa o schimbi linistita.
Nu se schimba daca e inflorita sau daca este in curs de inflorire.
Bafta mare!
Uitati ce a f?cut Phale a mea, în nici 3 s?pt?mâni de când am schimbat-o ! :dans: Are 3 tije florale pe care se v?d deja bobcii !!! si o a patra care nu stiu sigur ce este tija sau keiky :rofl: Dar oare de ce i-au ap?rut frunzele acelea rosiatice :?: Nu par bolnave, doar c? au alt? culoare decât aveau :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari!
Ma bucur tare mult ca ii merge bine!
Frunzele pot fi rosiatice ori din cauza lumnii mai putin intense ori pentr ca sunt inca tinere.
Nu e nicio problema daca sunt asa.
Bafta mare in continuare!
 

CristianG

Well-Known Member
Tare bine arata phalenopsisul tau. Are si trei tije.... Mie niciodata nu mi-a facut phale trei tije! Bravo! :D
 

refu

Member
CristianG a spus:
Tare bine arata phalenopsisul tau. Are si trei tije.... Mie niciodata nu mi-a facut phale trei tije! Bravo! :D
Nici mie nu mi-au facut niciodata, parerea mea este ca plantele care fac 2-3 tije sunt supuse unui stres, oricare ar fi el, nu vad de ce o planta sanatoasa si fara stres sa se chinuie sa faca 2-3 tije cand 1 este deajuns pentru ea.

Aceasta este parerea mea voi ce pareri aveti?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din cele observate am vazut ca cele care fac mai multe tije au florile mai mici si mai putine fata de cele cu o tija.
Dar ..mie imi plac tare mult cele ramificate desi stiu ca pentru planta e un stres mai mare.
 

VreauSaStiu

Member
Sunteti niste drăguti amândoi ! >:D<

Sincer, eu cred că a fost modul ei de-a se asigura că "nu-i piere neamul", când s-a văzut cu tija ruptă, draga de ea :indragostit:
Eu mă multumesc s-o văd refăcută nu am pretentia la recorduri florale !:)
 

refu

Member
Kati a spus:
Refu, nu cred ca ar suferi de vreun stres cand fac mai multe tije, exact contrariul. Inseamna ca le merge foarte bine :D Ai vazut vreodata poze din habitatul lor natural? Uite una ca exemplu:
http://www.ecuagenera.com/epages/whitel ... ery%22/Ken
Stiu ca am mai vazut pe undeva pe net, insa acum nu gasesc poza pe nicaieri :(
Se poate, eu ma bazez pe faptul ca maj care le-am vazut aici cu mai multe tije, aveam ori apa in ghiveci permanent ori atacate de ceva. Cred ca e mult sa spun ca toate deoarece am vazut si care erau in regula si aveam mai multe tije, ba mai mult e imp si caliltate genetica a hibridului(producatoru, etc.).
Iti garantez ca o orhidee de 10 euro nu va face niciodata tije atat ca marime,nr., grosime ca una de 20-30 euro.
 

Kati

Active Member
refu a spus:
Iti garantez ca o orhidee de 10 euro nu va face niciodata tije atat ca marime,nr., grosime ca una de 20-30 euro.
Ba va face, cand va mai imbatrani :D Si orhideele trebuie sa aiba o anumita varsta, ca sa faca mai multe tije - pe langa conditiile foarte bune de crestere.
 

refu

Member
Kati a spus:
Ba va face, cand va mai imbatrani :D Si orhideele trebuie sa aiba o anumita varsta, ca sa faca mai multe tije - pe langa conditiile foarte bune de crestere.
Aici m-ai prins, ca sa fiu sincer si cele din comert la 20-30 euro cred sunt mai "mature" decat cele mai ieftine. De unde si pretul ridicat datorita eforturilor depuse: timp, ingrijir,fertilizanti etc.
 

diana999

Active Member
avetzi idee cum o cheama ? frunzele seamana cu cambria. florile sunt ceva mai deschise la culoare si au un miros.......... :indragostit:
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superba!
Sa ai parte de ea!
Pentru identificare pune te rog o poza cu intreaga planta.Ca sa ii ptem vedea si psudobulbii.
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
avetzi idee cum o cheama ? frunzele seamana cu cambria. florile sunt ceva mai deschise la culoare si au un miros.......... :indragostit:
Este oncidium.....Nu stiu de ce nu miroase. Ar trebui sa aiba miros.... :eek: :roll:
 

diana999

Active Member
Am spus ca florile au miros, si inca unul foarte placut.
N-am gasit cablul.
Multzumesc pt ajutor :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
melimeli a spus:
poate exista deja topic deschis cu numele orhideei ,dar cum eu nu ma pricep deloc nici nu stiu unde sa caut :? cert este ca am primit in toamna de la nasa feciorului doi lastarei din care unul l-am dat Rianei unul il am eu :) spre norocul meu infloreste :marfa: :indragostit: pot doar sa spun ca este pus in pamant special pt. orhidee :mrgreen:
iata si frumusetea care are si un parfum misto :wink: .
ma ajuta cineva si pe mine cu identificare, sfaturi etc.
tin sa mentionez ca nu stiu absolut nimic despre orhidee :oops:
 
Sus