Identificare orhidee

sarselia

Active Member
Moderator
Sa fie un Zygopetalum sau ceva hibrid de Cambria?
Nu prea imi dau seama din poza pentru ca nici bulbul nu mai este viabil.
:? :? :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai o orhidee Zygopetalum care vad ca incepe sa isi dea drumul.Sa ai parte de el ca are niste flori minunate si parfumate.
:wink:
 

marirogo

Active Member
Multumesc de urari.
Inca o intrebare:daca bulbul va putrezi, ca nu-mi prea place cum arata, va trebui sa-l iau din ghiveci, nu-i asa?
 

sarselia

Active Member
Moderator
In principiu da dar deocamdata mai lasa-l ca poate puiutul inca e lipit de el si sa nu ii faci ceva.Mai tarziu dupa ce creste scoate-l de acolo.
Cel putin asa as proceda eu..
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
De curand am venit dintr-o mica vacanta.Am fost in Bratislava.La Hornbach am vazut aceasta orhidee.Cred ca este o cattleya? Dupa frunze si pseudobulbi care erau mai mici pare sa fie cattleya. Voi ce ziceti? Am atasat si alte minunatii care se aflau acolo...
:) :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
sarselia a spus:
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Vaaai ce de minunatii!
Superbe!
Si eu tind sa cred ca e ceva hibrid de Cattleya dupa forma florilor.In orice caz numai minunatii erau pe acolo!
Tu nu ti-ai luat niciuna?
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
sarselia a spus:
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Vaaai ce de minunatii!
Superbe!
Si eu tind sa cred ca e ceva hibrid de Cattleya dupa forma florilor.In orice caz numai minunatii erau pe acolo!
Tu nu ti-ai luat niciuna?
:wink:
Erau si Vande insa agatate pe sus. Mai erau dendrobium, zygo, phalenopsis, cambrii, paphiopedilum...Am vrut sa i-au specimenul din imaginea postata mai sus insa m-am gandit ca nu pot sa i-au o planta si apoi sa ma chinui cu ea prin tren. Oricum in Brasov nu am vazut niciodata specia respectiva...Aveau insa pleione de vanzare insa nu mi-au placut foarte tare cum aratau pseudobulbii.Am luat totusi unul singur si l-am plantat in substat.Nu garantez ca voi avea succes cu el insa l-am luat la risc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sigur vei avea rezultate cu ele!E superba Pleiona ta!
Specia aceasta se gaseste mai rar la noi pe piata.La noi se aduc si doar unii au, Pleione mov asa ca tu vei avea un exemplar mai deosebit.
:wink:
Sa ne tii la curent cu evolutia bulbisorului si tinem pumnii sa ii mearga bine!
In orice caz niste minunatii erau pe acolo!
:D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Sigur vei avea rezultate cu ele!E superba Pleiona ta!
Specia aceasta se gaseste mai rar la noi pe piata.La noi se aduc si doar unii au, Pleione mov asa ca tu vei avea un exemplar mai deosebit.
:wink:
Sa ne tii la curent cu evolutia bulbisorului si tinem pumnii sa ii mearga bine!
In orice caz niste minunatii erau pe acolo!
:D
Bulbisorul avea un mot crescut...O sa va spun cum o sa evolueze.Fiind foarte mic imi este putin teama sa nu-l omor.Trebuie sa am grija la cata apa pun ca sa nu putrezeasca... :D
 

CristianG

Well-Known Member
Alta orhidee necunoscuta pentru mine...Erau doua in sera din Schonbrunn. Pseudobulbii si frunzele erau mari. Se vedea ca era de mult acolo. Iata cum arata una dintre ele...Avea o tija imensa iar in varf se aflau florile. Trebuia sa arcuiesc tija florala ca sa pot sa fac poze. Oare tot cattleya este?
 

Kati

Active Member
CristianG a spus:
De curand am venit dintr-o mica vacanta.Am fost in Bratislava.La Hornbach am vazut aceasta orhidee.Cred ca este o cattleya? Dupa frunze si pseudobulbi care erau mai mici pare sa fie cattleya. Voi ce ziceti? Am atasat si alte minunatii care se aflau acolo...
:) :wink:
N-o fi cumva o specie de Laelia? Zic si eu... fiindca am mai vazut flori de Laelia care semanau cu cele din poza ta, Cristian.
http://orquideas-katia.com/orquideas-expovirtual/ESP/SALAS/17143.htm Pe acel site te poti doumenta si din alte poze.
 
Sus