Identificare orhidee

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
CristianG a spus:
De curand am venit dintr-o mica vacanta.Am fost in Bratislava.La Hornbach am vazut aceasta orhidee.Cred ca este o cattleya? Dupa frunze si pseudobulbi care erau mai mici pare sa fie cattleya. Voi ce ziceti? Am atasat si alte minunatii care se aflau acolo...
:) :wink:
N-o fi cumva o specie de Laelia? Zic si eu... fiindca am mai vazut flori de Laelia care semanau cu cele din poza ta, Cristian.
http://orquideas-katia.com/orquideas-expovirtual/ESP/SALAS/17143.htm Pe acel site te poti doumenta si din alte poze.
Nu semana cu cea din poza atasata de tine...Planta avea o tija destul de inalta si frunzele erau destul de subtiri... :?
 

CristianG

Well-Known Member
Alte necunoscute pentru mine..... Ultima poza infatiseaza o orhidee ciudata cu o tija inalta, cu niste flori superbe. Am ramas socat cand am vazut-o! :roll: :? :D
 

CristianG

Well-Known Member
cory_helen a spus:
sunt absolut superbe... sa te bucuri de orhidutele tale... :D
Multumesc...Nu o sa am parte de acele specii necunoscute din Viena pentru ca sunt convins ca se vor adapta greu la conditiile de apartament.Oricum pe piata nu o sa vezi asa ceva niciodata. Asa ca ma bucur pentru ce am deja acasa.Plantele sunt minunate si ne ajuta sa ne destresam dupa o zi obositoare. :D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Alte necunoscute pentru mine..... Ultima poza infatiseaza o orhidee ciudata cu o tija inalta, cu niste flori superbe. Am ramas socat cand am vazut-o! :roll: :? :D
Eu m-am imbolnavit pe acolo desi trebuie sa caut si eu printre pozele facute de mine sa vad care din ele erau inflorite pe atunci.
Lasa ca numai sa am un pic de timp azi sau diseara si voi cauta sa vedem cam ce specii erau pe acolo.
Pacat ca daca bine tin minte nu aveau denumirile scrise.Alte plante din sere aveau dar parca la orhidee nu imi amintesc sa le fi vazut.
Eu una nu as mai fi plecat de acolo.

Off topic.
Cristian mai era in sera o sera mica ce continea niste bulbi de Amorphophalus Konjac.Nu era deschisa floarea?
Aratau asa:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Vi ... 0285414418

http://picasaweb.google.com/sarselia/Vi ... 9557581058
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia am vazut si eu Amorphophalus Konjac insa din pacate nu au crescut foarte mult. Nu stiu, ceva nu le placea! Plantele erau invadate si de purici.Nu aratau bine deloc... :(
 

Kati

Active Member
CristianG a spus:
Nu semana cu cea din poza atasata de tine...Planta avea o tija destul de inalta si frunzele erau destul de subtiri... :?
Nu trebuie sa fie neaparat floarea din poza pe care am ales-o, am ales-o pt forma ei, nu si pentru culoarea exacta. De asta ti-am spus sa te uiti si dupa alte poze din specia Laeliei pe acel site.
Acea floare a fost fotografiata de aproape, nu avem de unde sti cat de inalta e tija cu exactitate, iar frunza poate parea mai lata din cauza apropierii. Eu totusi zic ca e o specie de Laelia, dar ramane doar parerea mea :D
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
CristianG a spus:
Nu semana cu cea din poza atasata de tine...Planta avea o tija destul de inalta si frunzele erau destul de subtiri... :?
Nu trebuie sa fie neaparat floarea din poza pe care am ales-o, am ales-o pt forma ei, nu si pentru culoarea exacta. De asta ti-am spus sa te uiti si dupa alte poze din specia Laeliei pe acel site.
Acea floare a fost fotografiata de aproape, nu avem de unde sti cat de inalta e tija cu exactitate, iar frunza poate parea mai lata din cauza apropierii. Eu totusi zic ca e o specie de Laelia, dar ramane doar parerea mea :D
Posibil...Cine stie! Asteptam si alte pareri.... :D
 

lynn_a21

New Member
specie orhidee

buna, imi spuneti va rog ce specie e orhideea din pozele de mai jos? cea din dreapta cambriei..

 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu as spune ca e un hibrid de Miltonia mai precis imi seamana cu Miltonia xLeucoglossa.
Dar sa vedem poate mai sunt si alte pareri.
In orice caz e superba!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau sa va dezamagesc, dar nu e hibrid de miltonia, ci tot o cambrie, probabil un odontoglossum margarethe holm.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vivi prima cea grena este o Miltonia, a doua as zice ca e ceva hibrid de Cambria iar ultima tot o Miltonia cred ca este.
Eventual pentru o mai buna identificare poti sa faci o poza cu planta intreaga ca sa fim mai siguri de ce sunt.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Irina eu as zice ca este un Odontoglossum 'Geyser Gold'.
E foarte frumoasa!
Sa ai parte de ea!
 
Sus