Identificare orhidee

irinabv

Active Member
Moderator
Multumesc mult. Deja mai pregateste 2 tije florale. Asa am luat-o. Sper sa nu o omor inainte sa infloreasca. :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ud-o rar (cam o data pe saptamana) si vei vedea ca nu i se va intampla nimic rau.
Bafta mare si sa ne mai tii la curent legat de ea.
 

VreauSaStiu

Member
Măi să fie ! :eek:

Cum, Doamne iart?-m?, deosebiti voi orhideele, c? la mine toate par la fel (m? refer la frunze)... numai dup? culoarea florii ? :eek:

Si - cu scuzele de rigoare, dac? sunt off topic - unde g?sesc sfaturi despre ce trebuie f?cut cu o orhidee la care i-au picat florile (ba chiar si o tij?), iar pe cealalt? a ap?rut un mugure (am g?sit ceva despre keiki, dar nu suficient).

Scuze înc? o dat? pentru off topic, dar tare m? tem s? nu-i fac r?u, e enorm de mult material de citit, si chiar nu m? mai descurc ... nici m?car s-o identific n-am reusit in 2 zile de c?ut?ri ! ! :(
 

lelia

Well-Known Member
E o phale ,frumoasa si sanatoasa ,n-are nici o problema .Ingrijeste-o corespunzator si-ti va darui tije noi cu flori minunate :D
 

VreauSaStiu

Member
Si totusi !

Chiar sănătoasă nu mi se pare, că văd capetele rădăcinilor ce ies din vas, uscate ca niste paie :( I-am tăiat cele două tije uscate rămase de la flori, iar una din cele verticale, s-a frânt singurică. M-am gândit să tai si cealaltă tija verticală si capetele uscate ale rădăcinilor, dar m-am oprit să intreb intâi pe altii mai priceputi :D
Vă rog să mă lămuriti ! :rugaciune:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu te-as sfatui ca pe viitor pentru a putea avea un mai mare control in ceea ce priveste udatul sa o muti intr-un ghiveci transparent.
Asa vei putea observa mai bine radacinile iar cand acestea vor deveni albe vei putea uda orhideea.
Daca tija este uscata complet poti linistita sa o tai dar daca inca este verde las-o pentru ca va reinflori din nou pe ea sau va face pui (keiki).
Radacinile care sunt putrezite le poti taia cu o foarfeca pe care inainte e bine sa o sterilizezi.O poti trece prin flacara aragazului timp de cateva secunde si este gata sterilizata.

Bafta mare!
 

VreauSaStiu

Member
Multumesc sarselia ! :*

Una o am in ghiveci transparent .. pe asta asa am cumpărat-o...
Oare o pot transplanta acum dacă nu mai e inflorită (să-i tai si rădăcinile uscate cu ocazia asta), sau e o anume perioadă când trebuie făcută operatiunea ? :eek:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca nu mai este inforita acum,poti sa o schimbi linistita.
Nu se schimba daca e inflorita sau daca este in curs de inflorire.
Bafta mare!
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Departe de mine gandul...
Vroiam doar sa iti urez bafta mare in cresterea ei pentru ca vei vedea ca nu e deloc greu!
:wink:
 

ira

Member
:eek: N-am vazut in viata mea asa ceva :!: .Oare cum sunt florile la aceasta floare..... :?: .
 

Kati

Active Member
Refu, te rog frumos nu mai folosi poze mari in forum. Am lasat doar link-ul catre poza. Multumesc pentru intelegere.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari,Refu pentru noua achizite.
Ca specie e cumva asemanatoare cu Ludisia si aici ma refer si la modul ei de ingrijire.Sa creasca si sa infloreasca frumos!
 

refu

Member
Merci, fiind specie de sol am folosit ca substrat OrchidFocus+extra coco fiber(marunta)+ceva perlit si acum la suprafata ma gandesc la sphagnum pentru a retine umezeala , ce ziceti de reteta asta?
 
Sus