Colectie sarselia

sarselia

Active Member
Moderator
Da este parfumata insa doar dimineata si spre seara.Miroase cumva a zambile in combinatie cu narcise(parca!).
 

IoanaTweety

Active Member
Ohh...superb!
Stii ce vroiam sa te mai intreb... de fapt si pe tine si Cornelia. Am studiat topicul de Catleya de la cap la coada si am vazut ca frumusetea asta mica, pe care vreau s-o comand de pe un site ( https://picasaweb.google.com/sarselia/C ... 4835119634 ) a fost intai a Corneliei si apoi a ajuns la tine. O mai ai? Ai putea sa-mi spui daca ti s-a parut pretentioasa? a inflorit greu..? era parfumata? Orice informatie despre ea mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc anticipat. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ioana ce sa iti spun?Nu e greu de ingrijit sau ma rog e la fel ca orice cattleya.Atentie la udare si lumina cat mai multa.A inflorit destul de repede dupa ce am primit-o -cam la 6 luni si florile sunt parfumate.Mi s-a parut ca sunt chiar mai parfumate decat la Cattleya de mai sus.
Pentru orice alte nelamuriri mai scrie-mi.
 

IoanaTweety

Active Member
O intrebare mai am..momentan: ce fel de expunere are la tine, estica, vestica..? Ah si inca ceva, boala mea: cat de mari au fost florile si daca ti-a inflorit in fiecare an..?
Multumesc mult pt informatii, Arselia! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Florile sunt medii ca marime(pt o Cattleya)-adica si acestea pot fi cu flori mari,mici si mijlocii.La mine a stat iarna pe un geam estic insa vara batea soarele de dupa-masa acolo si de frica sa nu ii fac ceva am scos-o afara pe o terasa si a avut parte de semiumbra.Anul trecut a inflorit insa anul acesta nu vad sa dea semne.Din cate am observat momentan se axeaza pe partea de radacini si pseudobulbi noi pentru ca in vara i-am schimbat ghiveciul.Poate ca va inflori dupa ce acesti pseudobulbi vor ajunge la maturitate insa deocamdata nu vad semne.
Eu zic ca te vei descurca cu ea nu trebuie sa iti faci probleme.
:wink:
 

Pocalinda

Member
Off topic, apropo de Cattleya si iubitoarele lor. Am vazut un film:Colombiana unde pe actrita principala o chema Cattaleya :) Si era o tipa justitiara de felul ei, care dupa ce-i omora pe tipii cei rai lasa in urma o floare desenata. M-am gandit numai la voi cand am vazut filmul.
 

sarselia

Active Member
Moderator

mikiduzza

Member
ce veste supeeeeeer!!!
felicitaaaariiii :hug:
sa fii sanatoasa si sa ai o sarcina usoara :D

si despre cymbi...are o culoare deosebita...nu stiu de unde gaseste sotul tau asa orhidee minunate... esti o norocoasa :)
 

anasstasia

Active Member
Sa fi sanatoasa si tu copilasul tau! Sa ai grija de tine, sa fi atenta la alimentatie si la stres.
Cymbi are o culoare deosebita.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc tare frumos Mikiduzza.
Legat de orhidee-- nu le gaseste el ci il ajut,indrum eu... :rofl: :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
anasstasia a spus:
Sa fi sanatoasa si tu copilasul tau! Sa ai grija de tine, sa fi atenta la alimentatie si la stres.
Cymbi are o culoare deosebita.
Multumesc frumos dragutza.Intr-adevar stresul si alimentatia mi-au cam dat de furca si cu sarcina anterioara insa ma voi stradui sa le fac fata.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Daaaaa insa trebuie sa ma axez pe cele de gradina pentru ca daca mai vine un membru in casa si mai aduc si flori risc sa raman eu pe afara.Asa ca va trebui sa ma reorientez (sau voi incerca insa nu promit nimic)
:) :) :)
 

Camik

Active Member
OOOOOOOOOOOO!Ce frumusete ai acolo!!!!!
Si ce veste minunata !
Multa sanatate !
Iti doresc o sarcina cat mai usoara!
 
Sus