Capsuni

isabella

Active Member
Am patit-o si eu cu Mount Everest sau cum se numesc capsunile urcatoare, le-am plantat in gradina parintilor si s-au catarat mai mult de-o gramada :rofl: Zilele acestea vreau sa aduc stoloni si in gradina noastra , sa ii plantez pe folie anti buruieni :D Am inteles ca in primul an e bine sa nu fie lasati sa faca fructe. Este valabil atat pentru planta mama daca este mutata sau numai pentru puieti?
Ghia_don , daca nu e cu suparare , de unde ai cumparat capsuni de soi mare ?
 

victoria

Active Member
Isabella,capsunile mutate primavara,indiferent daca e stolonul mama sau pui,nu trebuie lasate sa faca fructe.Se rup toate florile.Abia anul urmator trebuie sa fructifice.
Doar daca le pui toamna poti avea recolta in primavara.
 

ghia_don

Active Member
Eu nu le-am rupt nici o floare si am mincat capsuni pina a inghetat .
Acestia toti sint plantati in primavara trecuta, luna martie, si pe 26 mai e facuta poza, se vede cite fructe au , e prima recolta, apoi fiecare stolon care a crescut si s-a prins alaturi, a fructificat la rindul lui. Nici mie nu mi-a venit sa cred :eek: ...
 

iris

Active Member
ghia_don a spus:
Felicitari pentru felul in care i-ai plantat :D ...
Multzumesc insa meritul este al sotului el a fost cu ideea si cea mai mare parte din munca depusa. Eu doar am plantat capsunii in gaurile din folie. :)
 

michaela

Active Member
Frumos ai plantat capsunii Iris!
cred ca nu vor mai fi invadati de buruieni...
eu am un soi de capsuni cu fruct mare de ani buni... nu cunosc soiul insa nu produc decat o singura data pe an :)
si frunzele sunt mari si ondulate putin...

Ei si acum mi-am cumparat si eu de la firma din Oradea dintr-aceia cataratori si ceilalti gigant..... sa vad si eu daca umplu galetile... :rofl:
 

iris

Active Member
michaela a spus:
Frumos ai plantat capsunii Iris!
cred ca nu vor mai fi invadati de buruieni...
eu am un soi de capsuni cu fruct mare de ani buni... nu cunosc soiul insa nu produc decat o singura data pe an :)
si frunzele sunt mari si ondulate putin...

Ei si acum mi-am cumparat si eu de la firma din Oradea dintr-aceia cataratori si ceilalti gigant..... sa vad si eu daca umplu galetile... :rofl:
De buruieni nu am scapat in totalitate. Unele au rasarit chiar "atasate" de capsuni in orificiile din folie. :x
Eu sunt foarte multumita de rezultate si productie. Fructele sunt curate,este o placere sa le culegi..... :) Anul trecut nu le-am facut nici un tratament cu nici un fel de solutie si-am avut capsuni de-am dat si la vecini.
 

iris

Active Member
Va multzumesc. :) In curand sper sa va ofer si imagini cu capsunile coapte. Culesul lor este o placere. Capsunile sunt foarte curate; nu sunt cu noroi cand ploua ba din contra' sunt spalate iar ce consider eu foarte important nu le tratez cu nici o solutie ...... sunt eco. :) :) :)
 
Sus