Capsuni

schlucky

Member
singuri nu ti se vor urca doar daca or fi altoiti pe vreo buruiana cataratoare :) , trebuie sa ii ajuti

daca i-ai pus intr-o linie poti sa faci un gel de rama de lemn, partile verticale vor fi mai lungi si infipte in pamant, si din ata de pescuit mai groasa duci cateva suporturi ajutataore, vericale si orizontale, formand o plasa mai mare

daca i-ai pus individual, un gand care ma gate pe mine de anul trecut (atat pt. fasolea cataratoare si pt. alte lucruri ce necesita ajutor de catarare), sunt plasele de metal cu patratele care se pun in ciment pt. stabilizare cand se toarna o tertasa sau fundatia la o casa
aceste plase le poti taia dupa dimensiunea dorita infipte in pamanat
mie mi-ar fi aici cea mai ieftina alternativa, singura problemat e cea estetica, ca ruginesc de la ploaie!
 

rem_2007

Member
Multumesc pt info. :rose:
Sa stii ca m-am gandit si eu la ce ai scris tu, eu vazusem la MrBricolaj niste plase pentru legume agatatoare si ma gandeam sa cumpar. Capsunii i-am plantat pe doua randuri paralele asa ca voi putea sa pun plasa la mijloc. Deocamdata sunt micuti de tot si nu dau semne ca ar avea nevoie de suporti in viitorul apropiat :astept:
Eu am plantat si capsunii aceia care fac fructe asa zise "gigant" anul trecut in primavara. Cum era si normal nu au rodit cine stie ce in primul an dar acuma sunt plini de flori. :salivat:
 

katka

New Member
eu am luat azi de la cineva din curte cateva plantute care au fost deja inflorite (undele inca sunt). sper sa se prinda la ghiveci. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va invit la ce am salvat din prima recolta de dimineata : .Stiu ca nu ajunge la toata lumea dar intentia conteaza :rofl:
 
corect ar fi daca ,stolonii sunt de anul acesta sa indepartati inflorescentele si sa stropiti imediat cu zeama bordeleza,se face asta ca plantele sa prinda mai multa vigoare ,la tura urmatoare va fructifica mai mult si mai mari
 

sicamin

Member
Dupa ce m-am chinuit sa-i urc pe scara nu-i mai tai. :rofl: Ce mai cresc ii voi taia . Si asa nu am lasat decat 2 lastari la fiecare.
 

ghia_don

Active Member
Una din cele doua parcele cu capsuni plantate in primavara asta . Primele trei rinduri sint capsuni autohtone, urmatoarele sint "urcatoare"Mount Everest . Ca nu este nici o diferenta intre ele, este o alta poveste...de fapt daca ma gindesc bine , diferenta este ...de gust. Ale noastre sint dulci , zemoase, aromate, parfumate, cele urcatoare au fructele foarte mari dar tari, aproape scirtiie cind musti, putin dulci, iar aroma specifica au uitat s-o puna "inventatorii".
Urcatoare plantate anul trecut si plantate anul acesta din stoloni . Partea buna este ca fructifica pina toamna, la mine infloresc din nou.
 

rem_2007

Member
Ale mele sunt maricele, cu un mic gol inauntru si un pic acrisoare. Cele autohtone pe care le-am primit de la cineva sunt micute, foarte dulci si parfumate si au o culoare de fraguta mai mult decat de capsuna insa foarte perisabile.
Problema mea majora este ca inca nu am multe :rofl: asa ca tine! :salivat:
 

ghia_don

Active Member
Vei avea , nu-ti fa griji, eu anul trecut am avut 5 fire de urcatoare, din care am plantat anul asta inca 20 de stoloni. In citiva ani va trebui sa schimbi parcela , pentru ca se indesesc foarte tare si epuizeaza terenul.
Uite la mine ce-am avut pina anul trecut ...acum am pastrat doar citiva stoloni tineri pe care i-am plantat in alta parte si parcela asta am sapat-o.
Am avut si eu soiul ala de capsuni maruntele si cu aroma de fragute, dar pe parcurs am renuntat la ele...chiar daca erau bune , erau prea mici si la cules era un chin. Acum am soiuri cu fructe mari, care sint o placere :salivat: sa le culegi :wink: .Daca vrei , pot sa-ti trimit la toamna stoloni.
 

blue_wings

New Member
Si eu am capsuni in plus, se intind repede, si surplusul nu imi foloseste.
Il dau la schimb pe alte plante: mur, zmeur, agris, iedera, wisteria, etc.
 

victoria

Active Member
Cine si ce stie despre capsunii remontanti?Cei care fructifica de 2-3 ori pe an.As vrea si eu dar nu stiu unde sa gasesc.
 

osa

Member
Acuma in perioada asta a anului se mai pot planta capsuni?
As vrea sa pun capsuni, insa nu stiu de unde sa le procur.
Ma poate ajuta cineva? :)
 
Sus