Capsuni

D

dyayzh

Guest
As dori si eu sa aflu pentru o buna prietena care are de anul acesta gradina, cand si de unde se pot procura sturioni ??? de capsuni. Multumesc
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stoloni. Adica mici plantute legate de planta mama (ei se pot separa si folosi la inmultire). Ca la chlorophythum.
 

sicamin

Member
dyayzh eu am cumparat de la o firma din Oradea . Am facut comanda prin telefon.Daca doresti 10-20 stoloni ,merita pretul ,dar pentru o cantitate mare e cam scump. Iti dau detalii pe m.p. daca te intereseaza .
 

ghia_don

Active Member
Dya, daca vrei iti dau eu citi stoloni vrei, ca in primavara ii sap ca s-au indesit peste masura. Am doua soiuri care fac fructe mari .
 
Am inteles ca se pot pune capsuni si in ghiveci. Are cineva idee ce fel de pamant trebuie pus in ghiveci :?: :?: Au nevoie de ingrasamant :?: :?:
 

mihai_c

Member
Eu am luat un ghiveci cu un capsune de soi de la o firma si am primit din vreo 3 surse stoloni probabil comuni. Ce am observat e ca cel de soi nu prea face fructe si nici nu se inmulteste ca cei primiti. O fi si faptul ca la noi se importa fara sa se tina seama daca plantele respective o duc bine in clima noastra.
Asa ca mai bine cauta la cineva care are in gradina sau gasesti in piata la cei care vin cu rasaduri, iei cateva fire care se inmultesc foarte repede de la un moment dat o sa trebuiasca sa-i scoti sa-i raresti si sa-i arunci... Sau cumpara de la o pepiniera care si produc capsuni, nu doar vand stoloni...

dyayzh a spus:
As dori si eu sa aflu pentru o buna prietena care are de anul acesta gradina, cand si de unde se pot procura sturioni ??? de capsuni. Multumesc
 
Eu am in gradina capsuni si pentru ca nu am loc suficient si pentru ei, am zis ca poate pot imbina utilul cu placutul. :) :) dar e vorba ca nu stiu prea multe despre substratul necesar pentru ghiveci. :? :?
 

claudia_s

Member
Am vazut ieri in Selgros, capsuni cataratori si mi-a suras ideea de a planta si eu. Intrebarea mea este daca a cumparat cineva si ce rezultate a avut? Nu stiu daca sa ma risc sau nu. Eu m-as risca dar sotul meu nu stiu cat mai rezista :rofl:
 

liza

Member
Sunt seminte de capsuni in Metro ,a semanat cineva?As dori sa cumpar dar nu stiu ce sanse au sa faca fructe
 

lili

Member
Va rog sa nu va napustiti asupra mea!!!! :wink:
Liza...eu cred ca nu merita efortul..atata vreme cat vei gasi ( vom gasi) stoloni de capsuni...de la care vei putea obtine chiar din primul an un castron de capsuni :gandit:
 

mihai_c

Member
Si eu zic ca nu are sens sa te complici cu seminte, doar daca iti face placere in mod deosebit sa obtii plante in felul asta...
 
Eu am cumparat de la selgros capsun urcator care au fost importati din Italia.Sunt curioasa cum va lega. Legat de articolul celor de la Bioproduct,nu stiu ce sa cred.Eu am citit despre existenta capsunului urcator intr-o carte despre capsuni, de prin anii 80, iar acum, uitandu-ma in cartea ,,Gradina de langa casa", editata in 1983, la capitolul capsuni sunt trecute si soiuri urcatoare, cu exemple: Maunt, Everest, Humini. Cine are dreptate :eek: :eek:
 

Claudiad

New Member
eu am cumparat anul trecut capsuni cataratori. Si mi-a facut capsuni, sunt si inalti dar fructele sunt mici, deloc "gigantice" cum se lauda ei, dar sunt dulci. S-au poate o face anul asta mai mari fiind al doilea an...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Publicitatea pentru respectiva firma este evidenta. Ar fi cazul sa va opriti sau sa indreptati discutia catre un scop real si practic.
 

albela

Active Member
Eu am cumparat anul trecut capsuni asa zis cataratori. Am avut putine capsuni anul trecut pt ca le-am plantat prin iunie. Azi am vazut ca am doua flori pe unul din ei.
 

rem_2007

Member
Am plantat in primavara 9 bucati capsuni urcatori. Nu am nici o idee cum se vor urca si pe ce ar trebui sa-i urc.
 
Sus