Zorelele - plante invazive

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu aveti pentru ce sa multumiti ,din pacate nu am putut sa va fiu de folos.
 

FlorentinaS

Member
Incerc si eu sa imi acopar gardul cu zorele, dar la mine nu numai ca nu vor sa fie invazive, dar nici nu vor sa rasara :mrgreen:
Problema arata cam asa: pe 18 martie am pus la germinat, in casa, 12 seminte de zorele albastre. Au iesit 3, care dupa ce au crescut vreo 7 cm, s-au fleostit brusc si au murit.
Am crezut ca n-am facut bine ca le-am tinut in casa (nu foarte mult soare, temperatura constanta zi-noapte), asa ca m-am dus la magazin, am cumparat alt plic de zorele (m-am gandit ca alea or fi fost vechi, la rata aia de germinare) si acum 9 zile le-am plantat direct afara. Cate 5 seminte in cuib, in 6 locuri din gradina. Nu a iesit nimic, nicaieri.
Unde am gresit?
 

nick1971

Active Member
in gradina cred ca totusi a fost prea devreme, in casa... nu stiu de ce au murit. eu am pus anul trecut in banutzi de turba si le-am pus intr-un loc unde am uitat de ele :) normal ca fiind banutzul uscat n-a mai iesit nimic. anul asta am luat banutzii, i-am udat, am pus alte seminte si au iesit zorele, care sunt mari, le-am rupt varful si s-au ramificat, in 2 saptamani le pun afara
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am pus multe seminte de zorele direct afara zilele astea, sa imbrac gardul. Nu dispera, Florentina, poate vor iesi totusi. Am pus si eu prima data anul trecut, nici nu cunosteam cum arata frunzele. Le-am vazut cand imi luasem gandul de la ele :D
 

FlorentinaS

Member
Eu am pus peste zona unde le-am plantat cate un pet, taiat la ambele capete, sa nu calce cineva pe ele (cand or rasari :) ) din greseala...
Si ma tot uit prin pet si nu vad decat pamant gol... :mrgreen:
Mai astept.
 

bebe Iris

Active Member
A semanat si eu anul trecut 5 plicuri de zorele albastre...n-a iesit nimic...
Apoi in iunie am aruncat cateva seminte primite de la o prietena, de zorele comune si au iesit toate.
Cred ca, conteaza mult soiul :|
 

FlorentinaS

Member
La asta m-am gandit si eu, ca cele albastre or fi mai cu mot, de mi-au iesit din 12 seminte 3 plante... Desi trebuie sa recunosc ca semintele erau cam vechi- eu le aveam de 2 ani.
Urmatorul plic luat de la magazin era cu seminte de zorele comune, dar deocamdata tot nu am avut noroc...
 

FlorentinaS

Member
Pai eu am vazut anul trecut in sat unele inflorite din iunie! Si erau de-alea mari si albastre, absolut superbe!
Daca le seman in mai, cand mai infloresc?
 

IULIA

Active Member
si eu am pus deocamdata 2 plicuri, unele mov, altele multicolore. seminte la plic.
mai am unul de pitice, vreau sa le pun cu niste dalii pitice, in jardiniere.
astept si eu sa rasara ceva.
 

kerkyra

Well-Known Member
La mine au rasarit deja zorelele puse pe langa gard si cele pitice, puse printre trandafiri.
 

FlorentinaS

Member
Mie din vreo 30 de seminte imprastiate de-a lungul gardurilor, mi-au rasarit 2. Care au stagnat de vreo cateva zile si s-au si ingalbenit, desi le ud zilnic. Cred ca se pregatesc de deces :cry:
Oricum, am pus alte seminte la germinat. Sunt la al treilea "val" deja :rofl:
 

Blitz

Active Member
FlorentinaS a spus:
Mie din vreo 30 de seminte imprastiate de-a lungul gardurilor, mi-au rasarit 2. Care au stagnat de vreo cateva zile si s-au si ingalbenit, desi le ud zilnic. Cred ca se pregatesc de deces :cry:
Oricum, am pus alte seminte la germinat. Sunt la al treilea "val" deja :rofl:
Eu am pus seminte in 4 jardiniere acum vreo 3 saptamani, inca in banuti de turba, sa fiu sigura ca ies- jardinierele frumos acoperite in plin soare- si a venit frigul si a iesit exact UNA BUCATA PLANTA si aceea anemica :cry: :evil: :cry: - dar probabil ca este vina mea, m-am cam grabit. Incerc "al doilea val" spre sfarsitul saptamanii acesteia :D

Si dupa aceasta experienta nereusita m-am oprit cu insamantatul de flori momentan. Anul acesta nu am avut timp sa le "bibilesc" ca anul trecut sa tin jardinierele din timp in bucatarie, etc.- asa ca acum trebuie sa astept temperaturi ceva mai "prietenoase" :roll: :roll: :roll:
 
Sus