Zorelele - plante invazive

kerkyra

Well-Known Member
Iris, imi pare rau pt zorelele tale, dar nu pot sa nu apreciez cu cat simt al umorului descrii situatia :rofl:
Mie imi plac zorelele, ca se catara pe gardul de la bloc si ma intampina dimineata cand plec la munca :D
Anul trecut am avut si din cele albastre mari, anul insa din plicul cumparat asa au iesit obisnuite.
 

FlorentinaS

Member
In primavara, am gandit "profund" ca ar fi frumos sa plantez o zorea la baza liliacului, sa urce pe crengi si sa umple liliacul de flori toata vara.
Intre timp insa, am constatat ca liliacul creste cam anemic si e cam chel. Una dintre crengute s-a si uscat, evident, nu din cauza zorelei, ca aia nici nu crescuse destul la acel moment.
Zoreaua a crescut, a inconjurat liliacul cam peste tot si acum ma intreb daca nu cumva am facut o prostie. Poate dauna in vreun fel zoreaua liliacului?
Ca o scot imediat, mai ales ca nu a facut nici macar o floare pana acum :x
 

happy

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Iris, imi pare rau pt zorelele tale, dar nu pot sa nu apreciez cu cat simt al umorului descrii situatia :rofl:
Mie imi plac zorelele, ca se catara pe gardul de la bloc si ma intampina dimineata cand plec la munca :D
Anul trecut am avut si din cele albastre mari, anul insa din plicul cumparat asa au iesit obisnuite.
Pacat ca nu ai cules seminte anul trecut!Eu asa am facut ,am adunat seminte de zorele bleo de la un magazin pe unde treceam de obicei si anul asta sunt tare frumoase si infloresc toata vara.Alaturi de cele rosii(ipomeea)creeaza pe langa steagul Stelei si un contrast deosebit :wink:

Iris nu fi asa chitroasa si strange seminte si pt. altii :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
As fi cules, ca doar erau in gradina mea, dar nu am vazut sa fi facut. Am pus cateva seminte si din cele rosii dar nu au germinat :(
 

happy

Well-Known Member
Corina ,sa stii ca si eu m-am cam chinuit sa gasesc seminte,nu fac toate florile.Eu sper ca ale mele vor face toate ,s-ar putea albinele mele sa ajute la polenizare! :wink:
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, fata de celelalte zorele, roz si mov, astea albastre nu au facut nimic. De aceea am si cumparat un plic, doar ca au iesit tot mov :( Aveama nul trecut o splendoare de pom albastru, se oprea lumea pe strada sa-l admire :rofl:
 

iris

Active Member
happy a spus:
Iris nu fi asa chitroasa si strange seminte si pt. altii :rofl:
Sper sa am ce strange :astept: inca stept sa-mi infloreasca. Zilnic le caut daca, daca apare vre-un boboc de floare dar pana acum nimic doar soiul Carnivale Mix a inflorit . Unele flori sunt albe insa au aparut si cateva vargate dar nu sunt spectaculoare . Floare e mica nu e cine stie ce. Daca voi avea seminte negociem pretul lor . Nu vreau bani dar am de sapat o tarla cu irisi :rofl: deeeeci cine se ofera sa vina la sapa?
 

miki70

Active Member
Eu am pus la baza unei tufe mari de lamaita zorele, au crescut, s-au incolacit dar nici o floare :( Pe partea cealalta am pus cateva sem de thumbergia alata, nici aia nu face flori. Cred ca zorelele le scot, asfixiaza tufa de lamaita degeaba :(
Si eu credeam ca o sa am o tufa mare de albastru cu galben :( Dezamagire totala :(
 

FlorentinaS

Member
Eu m-am hotarat sa cumpar la toamna, de la cine are de vanzare, seminte de zorele de-alea comune, roz si mov, dar floricioase.
Ca astea cumparate de la magazin au fost o maaaaare dezamagire...
 

floridoro

Member
Draga Florentina S, o sa adun si o sa-ti trimit gratuit seminte de zorele de care iti doresti pentru ca si la mine astea doua culori rezista fara probleme de multi ani. Am cumparat plicuri cu seminte de zorele cu flori divers colorate (alb, rosu, albastru, etc) dar nu au rezistat mai mult de un an. O sa fac si poze si o sa vezi ce-ti pot oferi.
 

iris

Active Member
mymo a spus:
La mine doar Crimson Rambler a inflorit,asa ca Iris,t esti norocoasa :D
:D
:( Eu ma asteptam la o floare rosie. Nu stiu cat de norocoasa sunt dar sper ca cele care mi-au ramas sa-mi faca cateva seminte .
 

Blitz

Active Member

claude

Well-Known Member
Moderator
Blitz, alea albastre sunt chiar asa albastre ca in poza? Ca-s tare faine :D Eu am din cele mov, ca in poza 3, le-am smuls de peste tot unde rasareau pe langa gard ca in toamna disperasem sa curat gardul de ele, dar au rasarit langa balustrada casei si s-au catarat pe ea, ca in fiecare an. Acolo le-am lasat, ca mi-e drag de ele...chiar m-am mirat ca au mai rasarit, candva pe la inceputul lui iulie, a fost seceta si eu n-am udat zona unde erau anul trecut, langa scari
 

bebe Iris

Active Member
Blitz a spus:
Ale mele, dupa ce s-au "gandit" daca sa rasara sau nu- intre timp fac spectacol. Si ce ma bucura cel mai mult este ca cele albastre, albe si alb cu albastru din semintele de anul trecut sunt din nou "floricioase". Sa vad cum vor sta cu semintele

http://blitz1959.sunphoto.ro/FLORI_IN_G ... 1/44620586
http://blitz1959.sunphoto.ro/FLORI_IN_G ... 1/44620590

Cele inchise de culoare sunt "din plic", luate din piata
http://blitz1959.sunphoto.ro/FLORI_IN_G ... 1/44620593
Sunt tare frumoase cele bleu si cele alb cu bleu! Ma mir ca si-au pastrat caracteristicile. Am semanat si eu seminte adunate de la zorele bleu dar in urmatorul an au inflorit ca cele din ultima poza. Tot la fel au inflorit si o parte din semintele americane :rofl:, nu trebuia sa ma straduiesc sa le aduc de peste ocean...bineinteles ca nu asa am cumparat, dar una este ce-am vrut si alta ce-a rasarit :roll:
 

Blitz

Active Member
Multumesc de laude in numele 'etnobotanicelor' mele- da, sunt exact asa albastre ca si in poze, le am din semintele de anul trecut, chiar si-au pastrat marimea si culoarea. Acum incerc sa vad cum este cu semintele :D

Celelalte le am din "plic", din piata, din aceeasi sursa de la care le-am luat si pe cele albastre.

Problema a fost primavara ca am semanat de 3 ori pana sa "iasa" ceva, m-am grabit, apoi a venit frigul, etc.

Sa vad cum stau cu semintele- ca cele albastre si albe sunt tare lenese la seminte :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca o sa ai in plus cateva semincioare de la cele albastre, parca m-as abona :oops:
Ma intreb daca varietatile pe care le-ati cumparat sunt mai fitzoase decat cele mov, autohtone...nu de alta, dar eu vad ca astea rasar cel mai bine din semintele cazute in toamna direct in gradina...poate ar fi bine sa incercati cu cateva seminte in toamna asta, sa le aruncati direct unde vreti sa rasara la primavara...Asta pentru ca mi se pare ca nu le place nici sa fie mutate, eu am incercat cu cateva acum cativa ani si n-a fost nimic de lapul lor, cred ca nu le-a placut transplantarea
 

Blitz

Active Member
Transplantarea nu le place SIGUR. Dar "fitzoase" au fost toate, ca a fost o primvara rece si ploioasa. Sa vad cum vor face seminte ca nu prea sunt "harnice"- mai vb., bine?
 
Sus