Zorelele - plante invazive

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
kerkyra a spus:
Aha, deci mai apare cineva cu zorele albastre care a constatat ca in al doilea an isi schimba culoarea. Eu, Caramell si Bebe Iris incercam sa elucidam cum de au iesit din seminte de zorele albastre, zorele ba mov, ba albastre.
Oricum, sunt foarte frumoase, de-abia astept sa infloreasca si la mine, sunt pline de boboci si catarate in pom. Voi avea un copac cu coroana albastra :)
Am elucidat misterul. A aparut si la mine in gradina o zorea dintr-o samanta cazuta anul trecut: este mov si nu bleu. :(
Asadar in anul urmator aceste zorele nu mai infloresc la fel, sunt probabil soiuri create in laborator special pentru a determina clientii sa cumpere semintele an de an. :x
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, doar ca la mine din aceleasi seminte, au iesit si mov si bleu :D . Deci unele au fost mai dibace si si-au pastrat caracteristicile.
 

sicamin

Member
Eu am semanat cateva seminte bleu ,dar nu a rasarit nici una ,in schimb in zona zmeurei e plin cu zorele ,pe care sigur nu le-am semanat eu ,dar sant asa ;
 

Blitz

Active Member
Foarte frumoasa culoare :D Ale mele mov-roz suntcu un pic de alb in interior, dar florile sunt (sau par) mai micute decat cele din foto :eek:

Cele albastre (cu variatiuni pana la alb) sunt mari de tot si au binevoit sa faca si cate o samanta sau doua :wink: Le voi pune la anu' in primavara, intr-un loc special sa vad ce "iasa". Dar SIGUR voi cumpara vreo 2 plicuri de seminte, ca nu sunt scumpe si probabil voriesi faine daca le iau de la doamna mea din piata :D
 

presco

Active Member
Si zorele mele albastre au facut cateva seminte dar le-am gasit pe toate gaurite ...cred ca sunt gustoase pentru cineva! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iata ca si in alte parti ale globului sunt zorele:

ipomoea pes-caprae, isi intinde tulpinile direct pe nisipul plajelor tropicale si suporta cu usurinta apa sarata. Are frunze groase, cerate si rotunjite la varf. Florile sunt mari, de culoare lila.
 

carmenushka

Active Member
Mymo, zoreaua ta rosie a facut ceva seminte?
ca eu n-am uitat! Stau la rand pe scaunel :) am experienta de pe vremea lu'-mpuscatu'(Dumnzeu sa-l ierte!) cand ma trimiteau bunicii sa tin rand la orice :rofl:
 

sorina

Active Member
a incercat cineva sa creasca zorele in cosuri suspendate :?: :?: :?: Thungergia merge sigur ca am avut eu , dar zorele ?????????
Orice planya cataratare se poate cultiva si in casacda???? Am vazut pe un Site in genul asta si Clematita .
Ce parere aveti ?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am incercat eu o data dar tot in sus au crescut. S-au impletit pe agatatoarele ghiveciului. Le-am plantat mai tarziu si n-am apucat sa vad daca ar fi cazut totusi. Oricum erau la un loc cu niste muscate si aratau frumos
 

kerkyra

Well-Known Member
Am cateva seminte de cardinal climber si as fi vrut sa stiu daca se seamana direct afara sau e mai bine sa le pun acum intr-un ghiveci si sa le mut apoi afara. Ce spuneti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Direct afara le-as pune eu.Nu prea le place sa le plimbi de colo-colo.Plus ca rasar si din caderea semintelor din anul precedent.Asa ca daca sunt direct afara nu sunt pretentioase.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am inteles, ma gandeam ca soiul acesta sa nu fie mai pretentios. Multumesc. Am vazut pe net ca sunt inalte. M-ar bate gandul sa le dirijez la pana la balconul meu, la etajul 1 :nu-mi_place:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Copilasi dragalasi:au muuuuuuuuuuuulte soiuri de zorele in Piata Sudulei de la GARAFARM.
2 leuti plicul.Sperbe.Si din acelea rosiii atit de mult dorite de multi.Asa ca dati fuga sa luati.
Multe seminte si frumoase.
 
Sus