Zorelele - plante invazive

elenafles

Active Member
Zorelele mele albastre fac seminte foarte putine.Din semintele lor nu ies aceleasi nuante ca de la planta mama.Eu prefer sa-mi cumpar in fiecare an seminte ca se gasesc la toate magazinele de profil si nu costa chiar asa de mult.Eu le seman peste tot unde vreau sa acopar un zid sau gard inestetic.Anul acesta abia au inceput sa infloreasca si sper sa le depaseasca pe cele de anul trecut care au inflorit asa de bogat:

 

kerkyra

Well-Known Member
Aha, deci mai apare cineva cu zorele albastre care a constatat ca in al doilea an isi schimba culoarea. Eu, Caramell si Bebe Iris incercam sa elucidam cum de au iesit din seminte de zorele albastre, zorele ba mov, ba albastre.
Oricum, sunt foarte frumoase, de-abia astept sa infloreasca si la mine, sunt pline de boboci si catarate in pom. Voi avea un copac cu coroana albastra :)
 

elenafles

Active Member
Cu siguranta nu mai ies aceiasi culoare doar intamplator apare si un fir de culoare albastra.Eu nu mai recoltez seminte( mai ales ca se spune ca semintele sunt halucinogene :wink: )prefer sa le cumpar.
 

presco

Active Member
Eu tot seminte cumparate am pus dar am sa adun si seminte din gradina sa vad de curiozitate ce o sa iasa la anul.
 

Blitz

Active Member
Si eu cred ca voi cumpara iarasi seminte. Desi sunt harnice zorelele mele NU FAC SEMINTE:eek: :eek: :eek:. Sau poate nu le vad eu :oops:

Si mai am o problema, de la cineva de pe forum am primit zorele- dar nu mai stiu de la cine :oops: :oops: :oops: Oricum, toate cele primite sunt mov si foarte harnice:



Cele albe, albastre si alb cu albastru sunt mai mari, cele mov sunt mai mici.

 

presco

Active Member
Foarte frumoase! Imi plac mult cele albe. Sie eu sunt curioasa daca zorelele mele albastre vor face seminte .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stiu o casa in Teius,prin fata careia cand trec nu pot sa nu admir zorelele albastre.Sunt atat de albastre de e imposibil sa nu-ti sara in ochi!
 
Sus