Zorelele - plante invazive

claude

Well-Known Member
Moderator
Bine, multumesc! :D Incearca, totusi, daca iti fac seminte, sa semeni ceva din toamna, poate-poate :wink:
 

kerkyra

Well-Known Member
Superbe cele albastre! Am avut si eu anul trecut, anul asta am cumparat plic din comert dar au iesit mov obisnuite, in loc de albastre :(
 

FlorentinaS

Member
Floridoro, multumesc pentru oferta cu semintele!
Vorbim la toamna si pana atunci imi admir gardul cu zorele pline de frunze :rofl:
 

iris

Active Member
:) Carnivale Mix au inceput sa faca seminte nu sunt multe dar voi aduna cat de multe se va putea . Inca astept sa infloreasca Scarlet O"hara si Double Red Picotte. Cameo Elegance e minunata dar inca nu are seminte :rugaciune: sper din tot sufletul sa-mi faca cateva. Pt. ca am avut noroc la cateva soiuri m-am gandit sa impart din norocul meu pt. inceput fetelor care au participat la comanda de zorele poate veti avea mai mult noroc cu semintele coapte in Sacadat City :) Dau de stire daca se voi avea seminte si din celelalte doua soiuri pana la toamna mai adun Carnivale Mix daca doriti.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata ceva zorele mai iesite din comun...am trimis semintze din astea dar se pare ca nu au rasarit.

Pozele nu sint de la mine din gradina...

 

miki70

Active Member
Prima zorea


Credeam ca nu mai fac flori, le pusesem gand sa le smulg. Fotografiile nu sunt foarte reusite deoarece floricica era foarte sus si soarele in ochii mei :)
 

iris

Active Member
Ieri si-a deschis prima floare de zorea din soiul Double Red Picotte :)
http://irismihnea.sunphoto.ro/Zorele/45032331
http://irismihnea.sunphoto.ro/Zorele/45032392 nu e ceva nemaivazut ma asteptam sa aiba floarea plina dar poate urmatoarea va fi asa cum sper
In schimb soiul Cameo Elegance e de vis
http://irismihnea.sunphoto.ro/Zorele/45032445 dimineata se umple de floricele. Cand le-am transplantat din jardiniera in gradina nu stiam cat si cum vor creste plantutele asa ca, acum am constata ca cele 3 plantute sunt prea aproape una de cealalta fiind planta taratoare sunt cam inghesuite.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Zorele/45032411 prefera semiumbra de aceea la amiaza cand e soarele puternic le deschid o umbrela de curte sa le feresc de soare .
Anul trecut am cumparat de la o forumista cateva seminte de zorele roz cu flori mari e minunata http://irismihnea.sunphoto.ro/La_mosie_2011/42308824 insa la amiaza cand e soarele puternic se pleosteste toata planta chiar daca o ud din belsug :( pana acum nu mi-a facut nici o samanta oare de ce?
 

sorina

Active Member
din semintele cumparate impreuna cu o doamna draga mie :D din comanda comuna de seminte iata ce a rasarit

floarea lunii

ce ziceti ? V-ar parea rau sa va invadeze asa ceva nuuuuuu :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ?/???/ Nu mai spun ca planta e plina ochi de boboci :wink:
 

akhalteke

Member
Ei, da, asa invazie nu m-ar deranja. :)
Pe mine m-au invadat niste zorele migrate de la vecina, sunt inca mici dar au reusit sa faca si flori iar azi am descoperit si lastari mai maricei care "au imbratisat" hibi Syriacus. Mie imi sunt dragi zorelele oricum si m-am bucurat cand am vazut ca au migrat spre mine. :D
 

sorina

Active Member
sorina a spus:
din semintele cumparate impreuna cu o doamna draga mie :D din comanda comuna de seminte iata ce a rasarit

floarea lunii

ce ziceti ? V-ar parea rau sa va invadeze asa ceva nuuuuuu :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ?/???/ Nu mai spun ca planta e plina ochi de boboci :wink:
 

carmenushka

Active Member
George a spus:
Eu am o multime de zorele rosii care au avut o crestere chiar mai rapida decat cele obisnuite.
George sa mai starngi seminte! :) Anul trecut ai trimis tu la intalnirea E-gradini seminte de zorele albastre si au ajuns la mine :D o minunatie s-au facut de s-au bucurat vecinii de ele toate vara(ca florile se orientau dupa soare spre curtea vecinilor)
 

Simina

Active Member
mama4you a spus:
Lun Apr 12, 2010 7:07 am
iata primele mele rasaduri de zorele!



o sa va tin la curent!
Aura a spus:
:hug:
Bravo!
ultima oara eu am pus "nu -ma-uita". Sper sa rasara.
Iti tin pumnii pt zorele. Si mie imi plac tare mult.
Aura
presco a spus:
Mai bine ai semana zorelele la locul definitiv caci fac mofturi la mutat, nu mai cresc asa de viguroase. Succes!
mama4you a spus:
multumesc pentru sfat! acumle las asa...imediat ce se mai incalzeste incerc sa le mut!
macaleandra a spus:
si eu am pus de vreo 2 ceasuri seminte la inmuiat, cred ca le las pana maine, le vreau catarate prin balcon :)
maxie a spus:
Bravo!Cand le-ai pus si cum ai facut?Le-ai lasat la inmuiat?
mama4you a spus:
eu le-am pus direct in pamant. le-am udat ,le-am acoperit cu o jumatate de pet...dar l-am gaurit inainte sa aibe si aer....si apoi le-am lasat in casa la caldura....spre surprinderea mea au rasarit foarte repede! acum le-am mutat la loc definitiv...ca am inteles ca fac mofturi la transplantare! sper sa ma bucur de frumusetea lor, pentru ca mie una imi plac foarte mult!
tudose_al3xandru a spus:
Am pus si eu cu gandul sa am in balcon. Oare cresc bine in balcon? Eu am orientare spre V si vara e foarte cald si cu geamul deschis.
sorina a spus:
presco a spus:
Mai bine ai semana zorelele la locul definitiv caci fac mofturi la mutat, nu mai cresc asa de viguroase. Succes!
Asa este , am patit-o si eu anul trecut cu zorelele . Cel mai rau mi-a parut ca erau unele f. speciale ( quamoclit , cardinal climber ) si au iesit dupa mutare in locul definitiv foarte anemice iar in ghivece .... fie ele oricit de mari si ami anemice :(
mama4you a spus:
le-am mutat si le pazesc sa vad cum evolueaza!
 
Sus