Weigela

oanaiulia

Member
Hello!
De la yurta am luat si eu weigela nana variegata , care intr adevar aratau cq niste bete, dar aveau mugurasi.... Le am plantat acu o luna.... Insa doua dintre ele par ca s au uscat.... :-( eu stiam ca nu sunt pretentioase... Le am pus si ingrasamant natural la plantare.... Sa le mai las,...? Oare isi pot reveni?
 

geodezia

Well-Known Member
apoi vezi ca are cornelia 79 la vinzare multe feluri de weigela .eu de la ea am luat de aia rosie alba si galbena anu asta am luat de la happy pe aia cu flori albe si roz
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Tare imi place arbustul acesta nepretentios! Infloreste abundent si se multumeste cu putina atentie. Am ratat tunderea anul trecut si s-a cam lungit (neasteptat de mult).


Anul acesta ascut din timp foarfeca...
 

oanaiulia

Member
Știți cumva, daca am pus cativa butasi ( cu frunzele rupte, si lăsate doar in vârf) in pământ, cu o sticla de plastic peste, am ceva șanse sa se prindă? I am pus de câteva zile, si la unii frunzele din vârf s au uscat... Dar poate ies alți muguri... Si prețul de apa cat timp trebuie ținut peste?
Multumesc!!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
elianna a spus:
Adica la tine a inflorit deja :eek:
Daca nu venea vremea rece din ultimul timp erau demult duse florile! Primele flori le-a deschis la inceputul lunii, ma bucur inca de ele multumita vremii capricioase. :D

oanaiulia a spus:
Știți cumva, daca am pus cativa butasi ( cu frunzele rupte, si lăsate doar in vârf) in pământ, cu o sticla de plastic peste, am ceva șanse sa se prindă? I am pus de câteva zile, si la unii frunzele din vârf s au uscat... Dar poate ies alți muguri... Si prețul de apa cat timp trebuie ținut peste?
Multumesc!!
Nu am inmultit pana acum weigella, insa dupa tundere voi incerca asta. Am sa procedez in acelasi fel. Ma gandesc ca e posibil sa fie prea rece in aceasta perioada pamantul afara pentru inradacinat (daca afara ai pus butasii). Nu te grabi cu eliminarea pet-ului. Chiar de apar muguri nu inseamna ca planta are radacinile formate. Trebuie lasati lastarii in pace cateva luni, cel mult se desurubeaza capacul sticlei in zilele foarte calde (ceea ce nu e cazul acum) si bineinteles li se asigura constant sol umed.
 

oanaiulia

Member
Mersi de sfat. Am sa le las sub peturi vre o 2-3 luni... Poate am noroc :) . Si cu salix integra am procedat la fel . Anunța ma Si pe mine daca ai pus si tu si au dat rădăcini, ca sunt curioasa :) . Bafta!!
 

geodezia

Well-Known Member
Ma tu ai dreptate si la mine au aparut floricele cei drept inca nu s-au deschis cu frigul asta da macar se vad acolo
matusa o are mare de vreo 2 m si nici la ea nu a inflorit ,dar am inteles de la ea ca o butaseste ca pe vita de vie adica lasa o coarda mai lunga si pune pamint pe ea
eu sunt bucuroasa vad ca si cea alba e bine mersi si cea rosie si cea roz
atit ce ma bucur ..dar cea galben nu ..e asta e nu le pot avea pe toate ..sunt tare multumita sa le vad floricelele anul asta
anu trecut au fost niste floricele dar cam chinuite .. de primul am
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
La marcotaj nu ma gandisem. Cum am cateva corzi mai flexibile, cred ca am sa incerc. Restul le scurtez ca prea s-a triplat in inaltime fata de anul trecut.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
O sa experimentez toate metodele cand termina infloritul si vreau s-o toaletez. Ca sa fac o comparatie...
 

vist

Member
Buna dimineata si Hristos a inviat!!!
Vin cu rugamintea de a dezvolta putin subiectul inmultirii la Weigela, eventual si prin alte metode. Multumesc !!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adevarat a inviat!
Eu o inmultesc cu succes si rareori cu rateuri primavara devreme .
Pun lastari semilemnificati in pamant, la umbra, cu pet si uit de ei .Prin august cand consider ca radacinile s-au format bine scot petul si ....gata :D .E bine de lasat in acel loc pana in primavara urmatoare si abia apoi mutati.
O mentiune:pamantul din jur sa fie permanent umed fara sa balteasca.
 

elianna

Well-Known Member
vist a spus:
Buna dimineata si Hristos a inviat!!!
Vin cu rugamintea de a dezvolta putin subiectul inmultirii la Weigela, eventual si prin alte metode. Multumesc !!!
Sa vad cat de norocos esti :rofl: S-ar putea sa te cadorisesc cu un butas inradacinat ;-)
 

vist

Member
elianna a spus:
vist a spus:
Buna dimineata si Hristos a inviat!!!
Vin cu rugamintea de a dezvolta putin subiectul inmultirii la Weigela, eventual si prin alte metode. Multumesc !!!
Sa vad cat de norocos esti :rofl: S-ar putea sa te cadorisesc cu un butas inradacinat ;-)
Buna!!!
Multumesc dar am si rosie si alba, cu frunza normala si variegata!!...poate galbena ;-) ????? eu vroiam doar sa stiu cum se inmulteste!!!
 
Sus