Weigela

belisima

Well-Known Member

weigela mea eva rathke!
eu nu am reusit sa o inmultesc desi ma laudam,s-a uscat si de fapt nu avea radacina deloc....
 

daisy111

Active Member
Va rog sa-mi spuneti si mie cum prind niste butasi de weigela,am tot avut butasi pe mana si niciodata nu am reusit :( ceva nu fac cum trebuie si imi doresc enorm sa prind. :rugaciune: Am butasi si din cea cu frunzele putin rosiatice si variegate,unele semilemnificate,altele mai crude.
Multumesc anticipat!!!
 

lelia

Well-Known Member
riana a spus:
Suns absolut superbe !!! :visator:

Anca ,cei lemnificati se prind asemeni trandafirilor.Pentru ca a venit deja canicula ,ii plantezi undeva mai la umbra si ii uzi atunci cand e nevoie .Cele doua plante pe care le am sunt prinse din butasi ,pusi cam in perioada asta .Am pierdut plante cu radacina ,nu le-a placut transplantarea ,astea din butasi cresc incet dar sigur .
 

daisy111

Active Member
Multumesc Lelia,o sa ii pun sub pet,da? dar intr-un ghivecel ca sunt micuti butasii si nu ma risc sa-i pun in gradina. :hug:
 

daisy111

Active Member
Este foarte frumos!Sa te bucuri de el. :D
Eu nu am reusit deloc sa prind acei butasi. :( Si facusem rost din cateva soiuri,dar nimic,nu reusesc neam. :(
 

daisy111

Active Member
Am si eu nevoie de putin ajutor,va rog, in sfarsit am cumparat din brico 2 ghivecele cu weigela ,una nana variegata si looymansii aurea ,ca am tot incercat cu butas si nici un rezultat,producator yurta,deocamdata sunt niste bete viabile.
Intrebarea este daca sa le tin in casa pana se mai incalzeste afara,sau sa le plantez acum cu vreo protectie ceva?
Si daca le tin in casa,sa le scot punga aceea care infasoara ghiveciul?
Nu as vrea sa dau rateuri cu ele,ca de mult tanjesc sa am si eu. :visator:
 

miki70

Active Member
Eu le-as planta direct afara in pamant fara nici o protectie (asta daca au radacini) , eventual cu un bidon de 5l in cap dar fara dop . O poza ar fi utila, nu inteleg cum e cu plasticul ala al lor.
 

daisy111

Active Member
Multumesc miki :hug: plasticul este o punga trecuta peste ghiveci,practic ghiveciul este in interiorul ei si transa la baza lui,iar betele sunt iesite afara.Au si radacini iesite prin gaurile ghivecelor.Pe cutiile lor scrie ca prefera un loc mai insorit si necesita un sol mai umed.In fata blocului sunt 2 gradinite,una unde am tot pus flori dar nu prea ar avea soare asa mult acolo,putin printre reamurile unor pomi,iar in cealalta are soare cam toata ziua.Unde ar fi indicat? de udat o sa le pun eu seara cu bidonul ca e un pamant cam uscat vara.
 

miki70

Active Member
Eu le am la soare mult si le merge bine. :D

Cand le platezi sapa o groapa mai mare, sa fie pamantul afanat si daca dai de o radacina de copac schimba locul pt ca ii va bea copacul toata apa.
 

daisy111

Active Member
miki70 a spus:
Eu le am la soare mult si le merge bine. :D

Cand le platezi sapa o groapa mai mare, sa fie pamantul afanat si daca dai de o radacina de copac schimba locul pt ca ii va bea copacul toata apa.
Inca o data multumesc frumos! :hug: In cazul asta,ar trebuii sa le schimb locul de plantare,ca am 2 pomi ca niste tei dar nu sunt,nu stiu cum se numesc,ff mai si sigur sunt radacinile lor peste tot. :gandit:
 

miki70

Active Member
Diana , doar daca dai de radacini mari schimbi locul si in primii ani de viata trebuie sa le uzi regulat.
 
Sus