Weigela

melimeli

Active Member
nu le trebuie pet in cap :) :rofl:
poti pune in ghivece la prins (in pamant de flori)
eu ii aliniez direct in gradina si se prind majoritatea :wink:
 

riana

Active Member
asa e cum zice meli. daca vrei poti sa incerci si cu pet. sigur se prinde doar ca butasul sa nu fie lemnificat si taietura sa fie sub un nod
 

michaela

Active Member
riana a spus:
michaela a spus:
mikishor a spus:
Am si eu un puiut variegat de la Floria :hug: , a facut cateva floricele si as vrea sa stiu dc trebuie tuns acum dupa inflorire sau cand. Lastarii care se pun la inradacinat trebuie sa fie verzi sau lemnificati? In apa sau in pamant?
De ce sa o tunzi? las-o sa creasca frumos... o tunzi cand ajunge la cel putin o dimensiune pe care ti-ai dori-o in gradina.

Eu pe ale mele de regula le-am tuns in special lastarii "lacomi" imi plac mai "pletoase" .... :oops:
ai legat-o cu ceva?ca la mine toate sunt la pamant de la flori
Nu. Dar probabil ca a ta inca este micuta.... ai sa vezi ca vor da lastari lacomi vigurosi pe viitor pe aceia-i poti lasa pentru a o dezvolta ca arbust. :wink:
 

happy

Well-Known Member
Nana este mai tarziu sau cel variegat asa infloreste?Am si eu 2 micuti cred ca de la Iudit ii am! :D Frumos i-ai imortalizat.
 

IULIA

Active Member
eu am pus una la care frunzele s-au inrosit efectiv. e vreo probl?
erau verde-rosu, dar acum sint sodu caramiziu total. :?
nu a inflorit.
 

lelia

Well-Known Member
Ca orice planta care se inmulteste prin lastari .In minisera ,la caldura .
Bafta !
 

belisima

Well-Known Member
hihi si mie mi s-au lipit de mana 2 lastari azi,unul rosu ,altul roz,de la Cora Pantelimon :mrgreen: am voie sa zic??e gard viu pe acolo,de cand imi statea gandul la ea... :)
 

belisima

Well-Known Member
belisima a spus:
hihi si mie mi s-au lipit de mana 2 lastari azi,unul rosu ,altul roz,de la Cora Pantelimon :mrgreen: am voie sa zic??e gard viu pe acolo,de cand imi statea gandul la ea... :)
experiment esuat :roll: un lastar a murit imediat,celalalt l-am tinut in sera pana acum,ii dadusera mugurei,dar s-a innegrit de jos,nu avea radacina.
 
Sus