Vrabiutzeeeee- ajutor!!!

IZA

Active Member
Interesanta metoda dar eu as vrea sa ne spuna cineva daca este eficient acel aparat. Pentru ca am mai auzit eu de unul cu ultrasunete care nu este eficient si nici pretul nu-i de colea :( . Acum de pisici ce sa zic. Eu nu am ca ai mei caini nu le suporta dar decand sunt inchisi cainii vin pisicile vecinei ( are trei-patru cred ) dar mai mult noaptea se perinda prin curte, taman cand vrabiutele dorm. Cu pomii am rezolvat cu plasa. Am si fructe , nu multe dar sunt. La flori inca nu s-au dus dar cine stie :( mai este timp. Sunt dar parca nu chiar atat de multe ca anul trecut.
In schimb au aparut grauri care o sa pape fructele coapte . OF,AFURISITE PASARI!!!
 

GabyHila

Member
Adana ar trebui sa se intoarca! Ale noastre nu pleaca deloc mai departe de 100 m de casa:) decat cand fugaresc vreun motan!

Iza eu personal nu stiu de ce nu am incredere in sisteme din astea cu ultrasunete! La Metro de ex in Sibiu au montat un sistem de boxe prin care se aude un ULIU! FREEKY! si zic angajatii ca nu ar mai fi atatea pasari!

Matzele sa mai rezolve ceva!

pot sa te intreb unde stai? ca nu prea mai sunt frecvente pasarile in asa comunitati mari si mai ales agresive..
 

Mali_

Member
Solutia mea o reprezinta tot motanul. Am doi motani, dar unu e mare vanator.
Pentru prietena cu porumbeii, daca poate sa colecteze gainatul si pe urma sa il dizolve, am auzit ca este printre cele mai bune ingrasaminte pentru plante.
 

adana

Member
cred ca ma las pagubasa.se pare ca intra si de la alt etaj,decat cele doua acoperite de mine.sunt atat de istete...
gabi,sa stii ca stau in oras,in plina agitatie,doar ca pe partea asta,unde sunt ferestrele,am spatiu verde,fara masini,parcari,copii,sau alte surse de "deranj pt pasari".sunt gradinile blocurilor,cu copaci ,si iarba.atat.si chiar m-am uitat un timp pe fereastra ,sa vad ,daca si la alte scari se intampla la fel.si asa e,si la blocul din fata ,este aceeasi pb.cred ca doar eu sunt disperata.o sa incerc sa ma calmez. :(
 

GabyHila

Member
Adana se pare ca s-au autohtonizat ceva specii rele de vrabiute.
Nu prea vad solutii daca stai la bloc din pacate:( Calm si tutun!
 

adana

Member
da,asa este,calm,dar fara tutun :) cred ca ma apuc de yoga :rofl: am renuntat la batalie,au castigat,pasarelele impreuna cu vecinii care le doresc aproape de ei.spal zilnic,usa ,soneria,si bara,si gata ,ma calmez.
 

Mali_

Member
Astazi, la piata :) , cineva spunea ca a scapat de vrabiute si porumbei cu craite. se pare ca au plecat de cand si-a pus craite.
 

adana

Member
da?voi cauta sa vad cum sunt si de unde le pot lua,si imi cumpar si craite.le atarn pe pereti,ce mai conteaza!?!
 

IZA

Active Member
:eek: :eek: :eek: craite???? PAI FETELOR ANUL TRECUT TOATE TOATE LE-AU MANCAT, TOTI BOBOCII SI TOATE FLORILE PANA LA TULPINA CA DIN CAUZA ASTA SUNT EU FOC PE ELE :x . SI AM AVUT FOARTE MULTE. IN DOUA RANDURI LE-AU MANCAT : LA SF VERII SI TOAMNA.
Am auzit ca cineva le-ar fi "exterminat" cu grau tratat pentru soareci. O sa incerc si eu.
Gabi eu stau la 45 km de Timisoara, ele fac cuiburi la streasina casei mele si a casei vecinei. Ziua stau la mine in curte si fac mizerie peste tot: gard, poarta, spalier de vie, pervaze, peste tot. Ciugulesc ce le place si uite asa ma necajesc eu.
 

adana

Member
:( :( :( aaa,deci nu mai caut nici craite.iar partea cu grau tratat pt soareci,nu am sa o incerc.nu vreau sa le omor,in nici un caz,ci doar sa le indepartez de scara blocului.asa,ca mai bine le las acolo,decat sa le am pe constiinta.
 

GabyHila

Member
Pai si varianta matza ar fi insemnat un soi de exterminare.
Ia sa vedem ce zice nenea google in privinta florilor neplacute pasarilor:) revin daca gasesc ceva!
 

GabyHila

Member
Se pare ca problemele semnalate de tine sunt frecvente peste tot::)
pasarile difera doar: ciori, porumbei... etc!

Rezolvari: sperietoare de pasari (om imbracat in diverse haine) mutat frecvent dintr-o parte in alta si plase.

Se zice ca nu le plac obiectele sclipicioase cineva sugera sa agatam in copaci folie de aluminiu sau CD`uri vechi.

Unii au incercat sa le puna de mancare in alta parte a gradinii si sa le pui mancare acolo ca sa iti lase floricele in pace.

http://www.city-data.com/forum/garden/3 ... n.htmlasta e sursa! Poate poate...
 

IZA

Active Member
:cry: :eek:f: Nu mai pot!!! Afurisitele mananca gladiolele , ciugulesc toti bobocii deschisi sau pe cale sa se deschida . Distrugatoarele..... :cry:
 
Sus