Vrabiutzeeeee- ajutor!!!

IZA

Active Member
Poate nu o sa va vina sa credeti dar eu am ajuns sa nu le mai iubesc deloc. In primavara trecuta au mancat toate florile la piersici si cais apoi au trecut la pruni si spre toamna la craite. Toate, toate le-au devorat si am avut multe craite. Noroc ca si-au revenit dupa o vreme si cum am avut o toamna tarzie m-am mai bucurat de craite pana a dat bruma. Dar de un fruct .....ioc ....de unde daca au mancat florile.Ce sa mai fac? Acum sa va zic ce am facut ca sa le excludeti.
Mam cocotzat pe o scara si am distrus cuiburile de la streasina casei mele si a vecinei. In doua ore stupoare: Carau de nebune cu zarva mare inapoi tot ce le trebuia pentru casa lor. Dupa cat m-am chinuit sa le dau jos si dupa cat praf am luat in ochi ele ma sfidau si asa le-au facut la loc.
Am taiat un mar ca acolo se aciuiau. Acum am taiat si pomii de la starda ca erau batrani. Am in curte un gard viu din buxus de mai bine de 30 de ani asa mi-a zis fostul proprietar.. dar nu-l tai ... nu....... nici nu ma gadesc.
Mancare au destula la discretie ca e hambarul descoperit. De pusca cu aer comprimat nu se sperie decat jumatate de ora. Ajutoor ce stiti voi ? A, pt pomi am gasit solutia cu o plasa de protectie dar ce ma fac cu florile ? VA MULTUMESC!
 
A

Anonymous

Guest
Le poti acoperi cu peturi,cred,daca sunt asa lacome ,iar daca vor vedea ca nu mai au acces isi vor cauta alta gradina.Sau presara seminte pe langa flori.Si noi oamenii simtim nevoia de verdeata primavara.
 

IZA

Active Member
Defne a spus:
Le poti acoperi cu peturi,cred,daca sunt asa lacome ,iar daca vor vedea ca nu mai au acces isi vor cauta alta gradina.Sau presara seminte pe langa flori.Si noi oamenii simtim nevoia de verdeata primavara.

Dar au curtea plina de verdeatza ca e gazon, si au mancare graunte ,ciugulesc tot ce are boboci. Sunt foarte suparata!!!! Merci! Nu pot sa acopar cu peturi ca e gradinita destul de mare iar craitele sunt pe randuri adica au fost anul trecut dar voi fi si anul acesta. Ciugulesc florile nu rasadul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu am experienta cu vietuitoarele agresive dar daca stropesti cu spray repelet? Din acela care se foloseste impotriva pisicilor si cateilor. O avea efect la pasari?
 

ACHIMENES

Member
Daca nu ai suprafata devastata mare, cauta si acopera cu o plasa antigrindina ( arata la fel ca plasa de pus in geam ) si se foloseste pentru acoperirea plantatiilor tinere de pomi fructiferi........dar pusa ca o prelata pe stalpi, dar poate merge sa o infasori in jurul pomului, sau pt craite poti folosi chiar plasa de geam ( e mai ieftina si se gaseste mai repede).
Vaneaza-le cu pusca :rofl: :rofl: :rofl:
 

IZA

Active Member
Multumesc. Cineva mi-a zis ca sa pun paine. :rofl: Pai ce sa fac?Unde ajung daca trebuie sa cumpar paine sa hranesc atatea pasari ca sunt multeeeeeee iar din hambar se pare ca s-au saturat. Mi-am adus aminte de ele pentru ca de cum s-a incalzit un pic au iesit la iveala la murdarit de porti, garduri, tevi , si mai un pic sa dea mugurii ca incep.Daca as avea o plasa tip capcana sa se bage acolo sa nu mai iasa :rofl: :rofl: apoi sa adun toate pisicile din sat sa se joace nitel cu ele...... :rofl: Rad eu acum dar cand voi vedea ce-mi fac, iar vin la voi sa ma plang.Multumesc! MAI ASTEPT PARERI DAR SI EU SUNT TOT MAI SIGURA CA IN AFARA DE PLASA N-AM CE LE FACE.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu pune paine!!!Le atragi mai tare!Asa a facut si socrul meu,le hranea zilnic cu paine si acum pe linga paine,au mancat tot spanacul.Ca sa nu mai zic ca intind haine afara si mi le kk. :x
 

IZA

Active Member
:gandit: ........ balon? De unde ?ca ar fi o idee. Daca nu se sperie ele macar se bucura copilul :rofl:
 

isabella

Active Member
Anul trecut in vara mi-au mancat si mie florile de piatra, veneau in ''turma'' si mancau toti boboceii :( Am pus o sperietoare, de un bat am legat niste fasii de nailon care fosnaiau in bataia vantului. Le si urmaream toata familia si urlam la ele cand le vedeam si din fericire s-au prins si cainii despre ce e vorba si le fugareau si ei din cand in cand :D
 

zamfira

Member
Asa cum ziceti sunt o pacoste vrabiile astea . Noua ne ataca salata , de cum iese , dar asta am rezolvat-o, o acoperim cu crengile taiate de la pomi .
Ce ma necajeste cel mai tare, e ca in ultimii ani , au mancat toti mugurii de la glicina , de n-a mai inflorit si nici frunze n-a prea facut si nu stiam de ce . Anul trecut am descoperit cauza : vrabiile
Asa ca , acum cum se incalzeste putin trebuie sa pun plasa pe glicina, daca vreu sa vad ceva flori .
Alte flori /plante nu au atacat la mine .
Succes in lupta cu vrabiile!!!
 
A

Anonymous

Guest
Aici e vorba dintre David si Goliat!
Cred ca va trebui intrebat un ornitolog, el poate ca stie cauza pt care vrabiutele ciugulesc verdeturile.
 

ACHIMENES

Member
Da interesant ai pus problema Defne, pt ca pana la urma vrabiutele au un comportament mai nelalocul lui si ar fi bine de stiut.
Poate s-au lenevit asa de tare incat le este mai usor sa-si procure hrana din curtile oamenilor in loc sa si-o caute pe camp, cum fac in mod normal pasarile. :? :? :?sau nu mai au camp sau s-a intamplat ceva in lantul trofic cu sursa lor de hrana si in loc sa dea ortul s-au adaptat noilor conditii :evil: :evil:
 

adana

Member
sa va spun si eu povestea mea fff trista cu vrabiutele.nici eu nu le pot suferi.
eu locuiesc la bloc,si cum da caldura afara,se lasa geamurile deschise pe scara ,pt aerisire.si zi si noapte.si niste vrabiute si-au facut cuib la mine la etaj.din toate cele 4 ap,numai deasupra usii mele dorm,si fac o mizerie....incercau sa isi faca inca cuib,dar l-am stricat.nici un bai pt ele,dorm si fara cuib.si isi lasa kk pe usa mea...asa intins pana jos.vara frec la usa aproape zilnic.LE URASC(doar pe cele ce dorm la usa mea) :evil:
 

GabyHila

Member
Nu mi-am inchipuit ca o sa citesc vreodata de probleme cu vrabiute! Eu pe cat mi-as dori sa zboare ceva pe deasupra casei noastre (le punem si seminte in cutiute speciale) niet! :rofl: avem trei matze care nu accepta nimiccccc..... IZA daca tot ai curte recomand din suflet o pisica :) dar nu blanda! Una din aia nascuta suparata :evil: :evil: si se gata cu vrabiutele :evil:
 

adana

Member
deja ajung sa ma duc cu bila.cum a venit primavara,vrabiutele s-au intors la cuibul de pe palierul meu.iar mizerie de colo pana colo...pe usi,pe pereti,peste tot.acum doua zile am pus plasa,si cineva a dat-o jos.am vb cu vreo 2 persoane pe care le banuiam,si ieri am cumparat alta plasa si am pus din nou.si la mine pe palier si un etaj mai jos,ca le vazusem intrand si pe acolo.dimineata cand am dus fata la gradi,totu in ordine.cand m-am intors am gasit plasa decupata cu forfecuta.cuiva i s-a facut dor de rlr.mor de nervi.nu imi permit nici sa dau 300 de lei pe un aparat,pe care sa il amplasez pe scara.cine stie ce i-ar mai face si aparatului,vecinul cu pricina.sunt disperata.si sotul spune sa ma calmez si sa incerc sa tolerez mizeria :eek: .e posibil asa ceva?
 

Viovett

Member
Si eu am avut aceasta problema ani de zile si s-a reglat nesperat prin aparitia unor pisici care mai trec din cand in cand prin curte. Usor usor au disparut. Acum am ajuns sa alung pisicile pentru ca-mi sperie mierlele si cine-mi mai canta dimineata ? :D

Aceleasi neplaceri le are o prietena cu porumbeii care se aduna cu zecile pe un pervaz si pe langa ca fac o mizerie de nedescris - i-au nenorocit si niste hibiscusi de aproape 2 m cu excrementele lor (practic se "ard" pur si simplu frunzele pe care cad). Ei i s-a sugerat o solutie care pe mine m-a amuzat teribil - am sa sun sa vad daca a pus-o in practica- i s-a spus sa puna o inregistrare sonora cu o cucuvea :eek: , cica ii sperie...Mie mi s-a parut funny sa treci prin centrul Bucurestiului la pranz si sa auzi o cucuvea cantand in bucla n-shpe ore... :rofl: pana la urma pleaca cineva , macar vecinii :rofl:...
 

adana

Member
da,cu siguranta vecinii .dar nu vor pleca,imi vor sari in cap.am fost la fiecare usa de pe palier,si toti spun ca nu au taiat-o ei,deci,cineva de la alt palier.nu inteleg de ce.groaznic. :( nu da-ti cu pietre,si mie imi plac pasarile,dar afara,unde le e locul.ma gandesc la vreo planta,care sa nu le placa cum miroase,daca ar exista,asi pune pe toata scara.dar nu cred sa existe asa ceva :cry:
 
Sus