Vrabiutzeeeee- ajutor!!!

IZA

Active Member
Cu bucurie va anunt ca vrabiutele nu mi-au mai atacat florile. Ultimile au fost gladiolele si ma asteptam dinnou sa dea iama in craite. E, pana acum nu. :D :D
 

IZA

Active Member
Cu multa suparare va anunt ca a inceput cosmarul meu cu vrabiutele. Mi-au mancat toti mugurii de la glicina. Si eu care asteptam sa fie anul acesta plina plina de flori mov, mirositoare, deja visez....... acum ma uit la ea si-mi vine sa plang.
Si rasadurile de nu-ma uita , doar pe cele mai tinere. :cry: :cry: :cry:
 

anette_b

Member
porumbelul , pesta mai rea decat paianjenul rosu ! :x e deja iulie , s-a terminat cu florile mele , nu mai au timp sa creasca iar....le-au distrus .
 

Edelweiss

Active Member
Nu stiu cum dar eu aveam porumbei acasa si veneau si vrabii la mancarea lor. Niciodata nu s-au legat de flori. Poate la etajele superioare sa fie problema si in zona cuiburilor. In rest stiu de chestia cu cd-urile si o vecina de bloc (aceeasi pb ca voi) a cumparat o mata de plus din Cora :) Ii schimba locul zilnic in balcon si vrabiile nu dau tarcoale :D
 

anette_b

Member
la mine le-au rupt pe toate in dimineata asta. praf le-au facut!...
sunt incredibil de rai. am gasit puii de fuchsie retezati pana la ghiveci , petuniile curgatoare ( o jardiniera cu multe culori) au ramas cateva bete din ele....astea au crescut cam in doua luni si mi le-au rupt in cateva minute.

eu am o mata adevarata.... :x ...nu de plus...cred ca o mut in pervaz. e etajul 2 , asa ca daca sare dupa ei , o recuperez...
 

Edelweiss

Active Member
anette_b a spus:
la mine le-au rupt pe toate in dimineata asta. praf le-au facut!...
:( imi pare rau...

De obicei graurii rad pana la radacina, cauta plante aromatice pentru cuib. Plantele aromatice nu atrag daunatorii pasarilor.
 

anette_b

Member
stie cineva cum se monteaza o plasa de pasari la geam? florile sunt pe pervaz afara si as putea sa agat plasa ca o perdea (sau ca o plasa de tantari ) cat mai spre exterior....am plasa chiar din aceea pt pasari , verde cu ochiuri mari.
 

anette_b

Member
am montat plasa pt pasari...arata aiurea si a trebuit sa aduc alte flori mai mici pt ca se agatau si ele in ea....macar sa nu ma trezesc cu un porumbel incalcit in plasa si flori....
 

Blitz

Active Member
Problema cu vrabiile la mine este ca se "hutula" pe lastarii de trandafiri si de multe ori le rup sau le indoaie. In rest sunt pasnice, nu s-au legat nici de petunii, nici de craite si nici de carciumarese- dar imi ajunge si faptul ca vad vrejuri indoite, care apoi trebuie taiate :x :x :x

Solutie din pacate nu am- daca as lasa cainii sa umble in toata curtea, stricaciunile ar fi sigur mai mari :wink:
 

Edelweiss

Active Member
Puneti troscot intr-un colt al gradinii sau in ghiveci...si veti scapa de vrabii...sunt mai amatoare de troscot, planta aia de prin parcuri... :D
 

Edelweiss

Active Member
E ca o iarba incalcita, o tija cu frunze alterne...se rupe cu zgomot. Face covor prin parcuri...
Stiu ca e descrierea gen "doi ochi, 4 picioare si o coada" ghici ce animal e...dar curand fac poza. Nu ma gandeam sa pozez troscot, dar o fac :D
 

Blitz

Active Member
Multumesc ca va necajiti pentru mine! Am cautat si pe Wikipedia, iar dupa imagini se pare ca creste si la mine buruiana respectiva, dar in zona cainilor. Trebuie sa incerc s-o "aclimatizez" in alta parte :D
 

Edelweiss

Active Member
La noi in Bucuresti vin cu zecile vrabiile la pascut. Mai ales ca iarba aia tine o gramada de lacuste si gargarite, hrana vrabiilor pe timp de vara :D
 
Sus