Violete inflorite II

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine Magic Night a facut 2 floricele si are o gramada de boboci iar Ruffled Skies are boboci grasuti.

Pe masura ce au mai multe floricele deschise o sa le pozez ca sa vi le arat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa ne traiasca la toti / toate.

La mine se pregateste Pow wow si inca una careia am reusit sa-i pierd eticheta. :oops:
Peste vreo 1-2 saptamani o sa fiu gata de poze.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cornelia, ma tot uit la cate varietati ai si incerc sa-mi imaginez cum si unde le pui. ai ceva rafturi imi imaginez, nu?
le oferi si lumina artificiala, sau doar naturala?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am facut pervaz lat peste tot, in balcon am o etajera cu 5 polite si am mai dus si pe la serviciu.
Au numai lumina naturala.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Am inteles, dar tot mai am ceva de intrebat: nu te tenteaza sa le pui si niste tuburi fluorescente? Tot vad in tutoriale pe youtube ca oamenii le tin la lumina artificiala. Asa ca asta imi da acum batai de cap fiindca m-am decis sa ma reorienze spre violete africane. Sunt mici si prin urmare nu imi vor ocupa mult spatiu. In cazul unei mutari intr-o alta locatie imi va fi relativ usor sa le urnesc din loc.
Probabil cei ce se orienteza spre lumina artificiala nu au lumina suficienta in case :gandit:
 

adite

Active Member
Violetelor le trebuie 10-12 ore de lumina ca sa infloreasca des si bogat. Cei care detin sute de violete au nevoie de rafturi si de lumina artificiala, altfel violetele ar inflori putin si rar.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Depinde ce-ti doresti Ruxi si cum poti sa-ti organizezi spatiul. Numai tu hotarasti ce anume iti trebuie.
 

ghia_don

Active Member
Adina, ce rozete frumoase au violetele tale!
Se cunoaste ca le oferi si destul spatiu intre ele si lumina suficienta. :D
 

anknic

Active Member
nu e kostina, ea la mine a inflorit fara pete. e altceva, imi amintesc eu ca e de la simonicz, asa ca o voi intreba pe ea.
 

adite

Active Member
Multumesc! Doina, cele doua violete au stat sub neoane si, fiind mici, n-au ocupat mult spatiu.
Surpriza zilei de azi, impreuna cu alta violeta inflorita de cateva saptamani:
 
Sus