Violete inflorite II

adite

Active Member
Este o regula pe care nu stiu cine a stabilit-o, conform carea, diametrul ghiveciului trebuie sa fie 1/3 din diametrul rozetei. Este cam greu de respectat, pentru ca la o rozeta de 10 cm, ar trebui un vas de 3-3,5 cm. Eu folosesc pahare de unica folosinta de 80 ml si ghivecele de 5 sau 5,5 cm, pana la cele de 8 cm. Se pot folosi si pahare de 1oo- 150 ml, numai ca, fiind mai inalte, se pun bucatele de polistiren in interior.
 

Roxana Peled

Active Member
Inteleg, doar ca mie ghivecelele atat de mici mi se par tare incomode :gandit:
Eu le am pe toate in ghivece standard cu diametrul de vreo 12 cm si le merge foarte bine, infloresc tot timpul si nu am pierdut nici una niciodata. Singurele care sunt in ghivecele mici sunt frunzele si puii.
 

doina

Member
Violetele au radacinile subtiri si sensibile, intr-un ghiveci mai mare daca scapi mai multa apa ramane substratul ud mai mult timp si e posibil sa putrezeasca radacinile. Intr-un ghiveci mai mic asta se intampla mai rar.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Exact pahare de plastic folosesc si eu numai ca le tai din inaltime. Infloresc mult mai bine decat cele aflate in ghivece mari (ca nu va inchipuiti ca am doar ghivece mici, nu....???)
 

Roxana Peled

Active Member
Ehe, asta-i secretul, eu sunt foarte zgarcita cu apa la violete :D
Nu mi se intampla niciodata sa scap prea multa, mi se intampla foarte des sa uit sa le ud :rofl: iar ele infloresc intr-o veselie ...
 

Aimee

Member
Roxana Peled a spus:
Ehe, asta-i secretul, eu sunt foarte zgarcita cu apa la violete :D
Nu mi se intampla niciodata sa scap prea multa, mi se intampla foarte des sa uit sa le ud :rofl: iar ele infloresc intr-o veselie ...
Si la mine se intampla la fel, din lipsa de timp uit sa le ud, mai ales ca acum am si foarte multe. Eu respect regula cu vasele mici in care le pun, dar totusi mi se pare ca se exagereaza putin cu ideea aceasta a ghivecelor foarte mici. Nu pot tine totusi o planta matura intr-un degetar. Initial am si eu puii in pahare micute (de cafea) de unica folosinta. Dar cand creste planta le transfer intr-un pahar putin mai mare. Am observat ca se dezvolta frumos si imi si infloresc. Bine, eu sunt abia la inceput cu ele, deocamdata am mai multi pui decat plante, dar cele care sunt mai mari au inflorit frumos.
 

Aimee

Member
Imi pare rau, nu imi dau seama de ce nu se vede poza, pentru ca eu am urmat exact pasii explicati in forum la sectiunea respectiva. Asa ca am modificat si am pus linkul.
 
Sus