Violete inflorite II

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Violeta aceasta alba se numeste "Bliznecy" adica gemeni.Este o violeta ruseasca.

Am mai primit (adica sotul meu) zilele astea inca doua:una miniona,adica piticuta dar neinflorita care se numeste "Prancing Pony" si o frunza inradacinata a uneia "High School Sweetheart" ((Sorano).Este extraordinar de frumoasa.Este roz inchis ,semidubla ,foarte creata cu margine alba.Inflorita toata este o minune.
 

kriss

Member
Multumesc!
Le-am mutat acum o luna sau doua pe alt pervaz si vad ca le-a prins bine. Au inceput toate sa infloreasca.
 

Aimee

Member
ruxitzika a spus:
Kriss, m-ai opmorat cu violetele tale :visator:
Sper si eu ca intr-o buna zi sa ma laud cu asemenea performante!

Mihaella, felicitari violetei tale! Ai asteptat un an de la ultima inflorire, sau asta e prima inflorire a violetei tale? Intreb fiindca tocmai am realizat ca nu am habar dupa cat timp ar trebui sa infloreasca. Daca eu am acum niste bebelusi de violetele, cam cat timp am de asteptat pana sa creasca si sa infloreasca? :?
Depinde de varietate. Unele infloresc mai repede, altele mai greu. Sunt violete care infloresc inca de cand sunt puiuti. De exemplu, la mine a inflorit pui de Buckeye Blushing dupa cateva luni, adica in decembrie aparuse puiul din frunza pusa la prins si in aprilie a avut o floricica. Dar floarea se poate lasa asteptata si un an. Si mai e ceva, nu la toate varietatile primele flori sunt exact conform descrierii, abia dupa ce se maturizeaza planta, adica abia la a doua - a treia inflorire sa fie asa cum trebuie (nu ma refer aici la sporturi, ci la cele care nu pezinta toate caracteristicile de la prima inflorire). Prin urmare, trebuie sa avem rabdare cu ele, dar rasplata este pe masura :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu te contrazic ca nu am nici cea mai vaga idee dar cea care a daruit-o sub aceasta denumire a cumparat-o.Asa mi-a spus.Daca vinzatoarea (cunoscuta de altfel :p ) a mintit.... :? asta nu mai stiu.
Poate sa o cheme oricum din partea mea... :mrgreen:
Oricum voi mai intreba odata si voi transmite si pozele tale.Macar asa de....lamurire.
 

Aimee

Member
Gabiuta a spus:
Eu nu te contrazic ca nu am nici cea mai vaga idee dar cea care a daruit-o sub aceasta denumire a cumparat-o.Asa mi-a spus.Daca vinzatoarea (cunoscuta de altfel :p ) a mintit.... :? asta nu mai stiu.
Poate sa o cheme oricum din partea mea... :mrgreen:
Oricum voi mai intreba odata si voi transmite si pozele tale.Macar asa de....lamurire.
Nu imi dau seama despre care violeta spui, dar Bliznecy nu este alba. Doina are dreptate, Bliznecy este ca in pozele ei.
 

Mihaella

Member
ruxitzika a spus:
Mihaella, felicitari violetei tale! Ai asteptat un an de la ultima inflorire, sau asta e prima inflorire a violetei tale? Intreb fiindca tocmai am realizat ca nu am habar dupa cat timp ar trebui sa infloreasca. Daca eu am acum niste bebelusi de violetele, cam cat timp am de asteptat pana sa creasca si sa infloreasca? :?
Multumesc, e prima inflorire, sunt si mai entuziasmata. :visator: Daca ai pui de violeta eu retin ca am citit ca pana sa creasca si sa faca flori dureaza cateva luni, depinde de mai multi factori. Din proprie experienta a durat un an si ceva sa faca flori, dar merita asteptarea, m-am bucurat enorm cand am vazut bobocii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aimee a spus:
Nu imi dau seama despre care violeta spui, dar Bliznecy nu este alba. Doina are dreptate, Bliznecy este ca in pozele ei.
Nici nu am zis ca nu are.
Si chiar asa este :rose: .
A fost o confuzie a vechii proprietare (noua sunt eu :) ) dar s-a remediat :petrecere: .
 

kriss

Member
Mi-a inflorit Ozio pentru prima oara. Floarea e destul de amarata, dar pentru prima inflorire merge.
La Tafetta Peticoats s-au deschis multe floricele. Ea e la a doua inflorire. :D
 

doina

Member
Kriss, esti sigura ca e Ozio ?
Mie mi se pare mai mult Cathedral dar as fi sigura daca s-ar vadea mai bine si frunzele. Tafeta peticoats e o frumoasa :clap:
 

kriss

Member
Acum ca m-ai intrebat daca sunt sigura incep sa am dubii. Am avut si Cathedral si Ozio, iar una din ele a murit si nu mai aveau biletele. Eram sigura ca e Ozio.
Si poze mai clare:
 

kriss

Member
Doina: Multumesc mult pentru lamurire. As fi fost in continuare convinsa ca e Ozio.
Comparand cu pozele de la tine si mie mi se pare ca e Cathedral si dupa floare si dupa frunze.
 

Mihaella

Member
Am de gand sa iau frunzulite muuuulte si frumoase de violete. Si ca incepator va intreb: ce substrat folosesc? Am pamant Compo acasa, cu ce ma sfatuiti sa il amestec si in ce proportie?
 

Aimee

Member
Eu folosesc doar compo sana universal si pentru frunze si pentru violete. Nu spun ca asa e cel mai bine, poate cineva cu mai multa experienta are alta parere, dar am zis sa iti spun cum procedez eu, poate te ajuta. Mie mi se pare un pamant foarte bun, nu am avut niciodata probleme sa apara ganganii prin el, cum mi s-a intamplat cu alte tipuri folosite in trecut.
 
Sus