Violete inflorite II

doina

Member
Florile uscate cad singure numai la unele varietati ( la specii si unii hibrizi vechi, Neptune de exemplu), la majoritatea violetelor trebuie sa rupi florile uscate.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sa va traiasca violetele si sa va bucurati de ele, eu tot cu cele doua achizitionate in ianuarie am ramas (plus doi puiuti de la fiecare obtinuti din frunze). Am la dispozitie trei saptamani in care sa imi iau o etajera pentru ele, caci pe 21 aprilie este expozitie aici in Montreal organizata de Asociatia Violetelor si intentionez sa merg sa investighez. Sper sa fie si cu vanzare si sa vin acasa incarcata :) Asa ca va trebui sa le gazduiesc undeva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca a admirat aceasta violeta intr-o vizita la prieteni sotul de la mine a primit-o cadou :)

E OuiBen sau ruseasca get -beget??? :gandit: Si prietena noastra are semne de intrebare asupra denumirii.Desi lui (si mie de altfel :) ) ii place indiferent ce nume ar purta :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu am mai vazut nici eu asaa culoare!Ia ,nu mai sta pe ganduri,doamna,si incepe sa inradacinezi frunze! :visator:
 

kriss

Member
Mi-au inflorit si mie recent cateva violete si vad ca se mai pregatesc si altele de inflorire. Au fost mutate si abia acum, dupa 2 ani, s-au hotarat sa infloreasca.


Butterfly Blue

Chico

Da Vinci

?

?

?

?

e mini si nu stiu cum se numeste

Tafetta Peticoats

The Hague

Din pacate la unele s-au sters etichetele, iar cateva din ele nu au avut etichete
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Kriss, m-ai opmorat cu violetele tale :visator:
Sper si eu ca intr-o buna zi sa ma laud cu asemenea performante!

Mihaella, felicitari violetei tale! Ai asteptat un an de la ultima inflorire, sau asta e prima inflorire a violetei tale? Intreb fiindca tocmai am realizat ca nu am habar dupa cat timp ar trebui sa infloreasca. Daca eu am acum niste bebelusi de violetele, cam cat timp am de asteptat pana sa creasca si sa infloreasca? :?
 
Sus