Violete inflorite II

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana! Chiar imi face placere sa stau acasa si sa le privesc. Azi parca a venit primavara din cauza lor. :)
 

Claudiavis

Active Member
Fratilor, ce le faceti la violete de va infloresc? Ale mele stau degeaba, desi le dau casa, masa, ingrasaminte...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Claudia eu am 90 de bucati. Dintre ele doar 9 sunt inflorite si 2-3 au boboci. Deci majoritatea sunt lenese. Eu le mai gasesc o scuza cum ca sunt tinerele.
 

adite

Active Member
Ce veselie este acolo, Cornelia! :clap: Sa-ti infloreasca tot mai multe curand!
Claudia, violetele tale au lumina suficienta 10 ore pe zi? Adica folosesti si lumina artificiala? La mine au inflorit doar cele de sub neoane si cateva care stau aproape de ferestre. Exceptia este Apache Shadows care a inflorit desi a stat la racoare, in balconul nordic.
http://adite2012.sunphoto.ro/Gesneriaceae/87151672
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am si eu un Bob Serbin ,ramas de pe vremea cand colectionam violete ,si acum s-a hotarat sa infloreasca :)
 

Mihaella

Member
Am o frunza, sa o las in apa pana face radacini sau o pun in paharel cu pamant? Totusi mi-e teama ca o sa moara, s-a indoit in doua locuri in timpul transportului :(
 

nicoleta

Member
Sunt mai multe metode: in apa, in perlit, in pamant, in banuti de turba. In ultimul timp le-am pus in pamant, in pahatute mici de plastic. Asezi frunza un pic oblic si o susti cu ceva, in spate, eu am pus fragment din pahar de plastic infipt pe marginea paharutului. Daca s-a indoit frunza tai-o de acolo, tot oblic si pune-o in pamant. Eu adun mai multe paharele si le pun intr-o tava ceva mai inalta si pun apa in tava sa-si traga ele. Nu pun apa pe sus. La 7-10 zile. N-am pierdut nici o frunza.
Caut si ceva poze...
 

Mihaella

Member
O sa o pun in pahar sprijinita Nicoleta, nu am cum sa tai frunza, e indoita in doua locuri. Daca gasesti poze sunt mai mult ca binevenite, multumesc mult.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:) Raportez inca o bucata infloricioasa. Poze cand ajung acasa. Ce-am mai tropait azi de bucurie.
 
Sus