Vine,vine primavara...

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am multe culori :oops: dar astia sunt primii.Trebuie sa dai o fuga acolo sa vezi ce este.Poate o sa ai si alte surprize :D
 

lelia

Well-Known Member
Gabiuta cat de gingasi sunt !
Maine dau o fuga la tara sa vedem ce noutati gasesc :wink:
 

mihai63

Member
Gabiuta si Mimish,va felicit,se vede ca gradinariti cu drag!Cred ca anul viitor voi pune si eu poze cu astfel de minunatii.Anul asta sper sa iasa cei cativa bulbi de lalele si narcise pe care i-am plantat in noiembrie 2008.
 

valentyna

Member
trebuie sa merg la gradina sa verific bulbii de narcise pusi in noiembrie 2008.am pus lalele in recipiente pe care le-am tinut la magazie si deja au coltii iesiti.inca nu ii scot caci mi-i teama sa nu fie rece peste noaptesi eu tre sa-i tin pe pervaz la bloc :wink:
 

mimish

Active Member
mihai63 a spus:
Gabiuta si Mimish,va felicit,se vede ca gradinariti cu drag!Cred ca anul viitor voi pune si eu poze cu astfel de minunatii.Anul asta sper sa iasa cei cativa bulbi de lalele si narcise pe care i-am plantat in noiembrie 2008.

Multumesc frumos, dar meritul este numai al lor. Ei, sarmanii, si-au vazut de mersul lor firesc.... Ce as fi putut face eu in plus pentru ei, ar fi fost sa fiu mai grijulie cu Maya, patrupeda care crede ca gradina de flori e pista ei de alergare! Dar bietii de ei, au inflorit si asa! Au ambitie, nu gluma!
 

iraira

Member
Am si eu o intrebare, nu stiu daca se potriveste cu topicul asta...Asta toamna am primit de la bakker cadou o roaba mica cu 10 bulbi de narcise galbene tete a tete si 50 de chionodoxa forbesii, numai ca nu am apucat sa-i pun atunci in pamant:( nu stiu acum ce sa fac cu ei...mai merg pusi in pamant acum in primavara?I-am pastrat in beci, la racoare, dar au inceput sa incolteasca si mi-e mila de ei
 
A

Anonymous

Guest
narcise

Eu zic sa-i pui in pamant,nu mai astepta,cam la 15 cm adancime,in gropita sa pui si un pumn de nisip,uzi bine si ii pui,Eu am pus si dupa ce au inflorit si infloriti si s-au prins
 

isabella

Active Member
Astazi am fost in vizita la una dintre nepotele si am primit o lalea din gradina ei cu flori, ma iubeste foarte mult si mi-a dat-o cu atata drag, sper sa se prinda . Voi ce parere aveti, are sanse?
 
A

Anonymous

Guest
lalele

e cu bulb?,sigur se prinde,eu intr-un an am cumparat din piata de la tarani si lalelel si narcise inflorite,cu bulbi cu tot,si le-am plantat,acum sunt bine si au si pui.succes
 

iraira

Member
Am profitat si eu ieri de caldura si am pus in pamant cativa bulbi ramasi de asta toamna, apoi am pus cateva resturi de plante uscate pe deasupra(sa le protejeze).Sper sa se prinda :D
 

daisy111

Active Member
Mi-a inflorit si mie zilele astea o floricia vestitoare a primaverii :)
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00713.jpg
Dar am o problema,in acel ghiveci/cutie am pus numai bulbi de zambile si mie mi se pare ca ceilalti sunt de lalele :? ce ziceti,am dreptate?,am luat bulbii dintr-o ladita si ladita era langa o alta ladita cu bulbi de lalele si poate sau amestecat,zic ,nu stiu sigur :?
 
Sus