Vine,vine primavara...

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare?
Dupa cum rasar bulboasele in gradina cam asa :D
Muscarii,crocusii si narcisele deja au scos capetele.Ce vrednicie pe capul lor :rofl:
 

mymo

Active Member
La mine zambilele au inceput sa-si arate motul :D
Da Angela,vine iarna pe la voi.....te-ai cam grabit cu schimbatul avatarului :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:eek: Când mă uit la ghioceii înfloriţi încă de acum o săptămână, ... chiar că-mi vine să zic că e primăvară! :D
 
Si la mine au scos capul lalelele, crocusii, zambilele parca si narcisele. Ghioceii au iesit, dar nu si-au deschis inca clopoteii :) :)
 

ghia_don

Active Member
Au iesit ele crezind ca vine primavara, dar cind colo...de aseara le ninge incontinuu. Asa ca nu mai visez la primavara...inca :wink: .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Asa ca nu mai visez la primavara...inca :wink: .
Pe-aici, prin vest, avem avanpremiera primăverii: timp călduţ, azi soare după două săptămâni foarte umede şi întunecoase şi toţi, sătui de adăpost am ieşit la colindat ... Nici florile nu s-au lăsat aşteptate: ghioceii , primulele , în rest şi-au scos capul şi lalelele , zambilele , narcisele , iar muscarii de mult sunt pe-afară ! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl:
Trebuie sa vina primavara odata si odata. Daca intarzie sa vina singura, o aducem noi... :giggle:

Si in Brico nu ti-au facut cu ochiul crocusii si muscarii? Aveau si multe multe zambile. Cred ca sunt mai ieftine plantele din Brico decat cele din Cora. :D
 

elenafles

Active Member
Astazi cu uimire am constat ca au rasarit lalele si narcise in gradina.Este normal asa devreme?La noi in centrul tarii este cel mai frig si luna februarie ne mai poate aduce ger puternic :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
elenafles a spus:
Astazi cu uimire am constat ca au rasarit lalele si narcise in gradina.Este normal asa devreme?La noi in centrul tarii este cel mai frig si luna februarie ne mai poate aduce ger puternic :(
În condiţiile în care vremea moale a stimulat plantele, e firesc să intre deja în vegetaţie. Pe la mine, în vest, de mult au încolţit. De atunci a dat gerul peste ele. Varietăţile împământenite la noi sunt destul de rezistente la ger. Eu nu mi-aş face griji. Am văzut la mine în grădină bulbi expuşi gerului (cu puţin ajutor din partea patrupedelor casei :evil: ) care au încolţit primii de când s-a îmbunătăţit vremea! Nici pomeneală să fie afectate, deşi zăceau complet la suprafaţa solului...
 
A

Anonymous

Guest
Crede si nu ...cerceta,sau dubito ergo cogito?
ma bucur si eu de bucuria ta,imi faci dor de dus la Manasia,am si mov acolo,
 
Sus