Verbina

mymo

Active Member
Albela,vrei sa spui ca semintele au stat in gradina peste iarna si nu au avut nimic? dar cele din jardiniera?
 

iogamac

Member
deci, la cererea "forumistelor" :) maine 1. pozez verbinele (una alba mai mare sis trei pestrite grena cu alb) 2. duc sa cumpar niste muscate sa le pun in locul lor.
 

albela

Active Member
Scuzeeee, cred ca fac aceeasi greseala ca anul trecut. Incurc verbina cu phloxul. Acolo am avut in jardiniere si verbine si phlox. Ceea ce mi-a rasarit si incepe se infloresca e de fapt phlox.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am gasit un articol in Gradina mea de vis de anul trecut in care scria sa inmultesti verbinele prin butasire.Aratau o fotografie cu o verbina facuta copacel.
 

iogamac

Member
hai ca azi mi-am infrant "lenea" si am pozat verbinele...


au un ritm de inflorire nebun...le iubeeeeeeeeeeesc!
 

iogamac

Member
:cry: sunt suparataaaaaaaaaa...ploaia de azi noapte mi-a rupt o verbina alba :cry: am pus-o in pamant sa fac o incercare...poate prinde :?:
 

dana

Member
ba da Ioga,am reusit eu anul trecut cu o verbina mov.
dar atentie- lastarul tre sa fie destul de mic si udat tot timpul si nu in soarele arzator al amiezii.
dintr-un fir furat ajunsesem sa am un ghiveci intreg.
Verbina alba eu nu am dar am cumparat rosie, grena si roz tiganesc :evil: ( ca altfel n-am stiut cu ce sa-l compar)
 

bradut

Well-Known Member
M-ar interesa sa aflu daca pot planta verbena in gradina. Ce tratament ii aplicati iarna?
 
Sus