Verbina

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bradut, e planta anuala. O poti planta in gradina dar nu va rezista peste iarna - tot ce poti face este sa recoltezi seminte si sa le sadesti anul urmator.
 

mirela06

Active Member
Ioga, draga mea. Eu nu am mai pus. Nu am stiut si le- am tinut afara. Au murit, dar am auzit vecina ca mi-a spus ca daca vreu ,imi da butasi sa prind. Asa ca , mai ai o speranta. Merge si metoda asta. Sa ai noroc :*
 

iogamac

Member
heeeeeeeeeei, io le-am tuns zero ca daca nu m-am putut misca si fiica-mea a fost in spital nu le-a udat nimeni... :cry: acum astept rezultatul!
 

ghia_don

Active Member
Mirela, cred ca puteai sa faci doua jardiniere cu verbinele alea...ca lastaresc frumos si vor sta inghesuite. Eu zic sa le ciupesti virfurile sa se indeseasca si sa ai mai multe flori :D ...

Bradut, vezi ca dupa ce cad florile ramine un smoc de capsule subtiri, acolo sint semintele. Culegi capsulele dupa ce se usuca, dar in cazul in care le lasi sa faca seminte, nu vor mai inflori atit de bogat.
 

IZA

Active Member
Dar de ale mele in combinatie ce ziceti? Au rasarit din cele de anul trecut. Multeeeeee......... am rarit, am dat la toti, n-am stiut Mirela ca-ti trimiteam. Eu le iubesc pentru ca sunt foarte rezistente la soarele arzator de vara, dau culoare gradinii multa vreme. Ma voi ocupa sa strang si alte culori.
 

mirela06

Active Member
Au , ca faine-s. Na asta este. Am ratat ocazia. Oricum multumesc . Mi-ai trimis ce mi-am dorit la timpul acela. Pai ce sa fac, sa le pun in gradina, pe unde ar fi loc :? Crezi ca as avea fericire sa rasara si la mine, su astea se autoinsaminteaza :? :)
 

IZA

Active Member
Se autoinsamanteaza Mirela asa ca mai bine in gradina cu ele dar vezi ca le place la soare si sa le ciupesti . Lasi cateva pentru seminte. :wink:
 

bradut

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Bradut, vezi ca dupa ce cad florile ramine un smoc de capsule subtiri, acolo sint semintele. Culegi capsulele dupa ce se usuca, dar in cazul in care le lasi sa faca seminte, nu vor mai inflori atit de bogat.
Florile s-au trecut (s-au uscat si sunt tot acolo) insa nu s-a facut nicio capsula.Poate trebuie sa mai astept. Dar arata ca un fir si nu-mi imaginez cum se poate face fructul...
 

ghia_don

Active Member
Pai ala subtire e fructul, adica capsula cu seminte :wink: ...Daca sint uscate rupe-le si pune-le la pastrare pentru la anul ...
 

lelia

Well-Known Member
Sunt putin contrariata ,cele doua verbine obtinute din seminte sunt foarte parfumate si floricelele micute,cea cumparata rasad ,are floarea mai mare dar nu miroase

 

aleynad

Active Member
Moderator
verbinele sunt si anuale si perene
Cele anuale au diverse culori, cele perene sunt doar de culoare rosie (si sunt curgatoare) sau de culoare rosu-poertocaliu (si au crestere puternica erecta si se lemnifica)
eu am avut si curgatoare si erecta, dar le-am pierdut pe iarna pe amandoua :cry: Una a facut cloroza, iar cealalta a facut pureci si pana sa ma dezmeticesc eu au murit amandoua
 
Sus