Verbina

carmenn

Member
Verbina sau verbena...
o planta care seamana tare bine cu muscata la floricele, iar frunzele seamana cu frunzele de urzica...
in diverse culori : rosu, bordo, portocaliu, mov, albastru....incanta jardinierele la mare concurenta cu muscatele.
cand le-am cumparat mi s-a spus ca n-am cum sa le pastrez pana la anul...( cred ca doar vroiau sa-si asigure o clienta pt la anul ).
ma incapatanez sa cred ca la fel ca orice alta planta, poate fi recuperat ceva din ea, pt ca la primavarea urmatoare sa apara pe pervaze...
am sa adaug maine si niste flori, desi anotimpul ei de glorie in privinta florilor a cam trecut....
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Eu am reusit sa o tin de pe un an pe altul,in pivnita.Udata rar si tunsa destul de tare,cca 10 cm.In zi de azi e inflorita .Ele au fost tinute in pivnita azi iarna
 

carmenn

Member
cam in ce perioada le treci la iernat?
acum ca sunt chiar 0 grade noaptea, nu le e prae frrig afara?
desi mi-ar fi mila sa le tund inflorite...insa dc e spre binele lor :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Nu sunt inca 0 grade ,si ele sunt rezistente.Merg la iernat o data cu muscatele,cat de tarziu se poate.Daca se va incalzi vremea,poate numai prin octombrie.Asta depinde de vreme,dar lasa-le linistita si bucura-te de frumusetea lor.
 

albela

Active Member
Pe plic scria diverse culori. Mie imi plac cele albe. Sunt albe simple, albe cu ochi rosu si albe cu ochi visiniu.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pe primul plic se vad verbine,pe al doilea Phlox.Ceea ce ti-a rasarit tie ,eu zic ca este Phlox.
 

valentyna

Member
anul trecut am avut o verbina in jardiniera dar dupa 0 luna s-a uscat si nu am mai luat alta.azi am fost la piata si n-am putut rezista si am luat iar verbina dar pe aceasta o voi pune in gradina. :rofl:
 

iogamac

Member
Am incheiat ziua....in gradina :D
Azi am achizitionat niste verbine pe care le-am pus in ghiveci. Oare trebuie sa le mut in gradina?
Vanzatoarea mi-a spus ca nu sunt perene, iar o precupeata din piata mi-a spus ca sunt invazive :?
 

nutilepadat

Active Member
Eu verbinele le-am pus si in jardiniera si in ghiveci,arata foarte bine atunci cand planta ajunge la maturitate.Imediat ma duc sa le mai pozez putin 8)
 

albela

Active Member
Eu am avut anul trecut intr-o jardinierea 1 sau 2 plantute de verbina alba. Jardiniera a stat afara in gradina. Acum in zona respectiva am o padure de verbine albe :) . Acum incep sa se descchida.
 

nutilepadat

Active Member
Albela sa am si eu noroc sa le inmultesc :D am aici o verbina pestrita care imi e tare draga si nu vreau sa o pierd
 
Sus