Varietati de Crizanteme

elenafles

Active Member
Na ,ca m-am molipsit si eu.Am achizitionat acum o luna 2 crizanteme galbene si una alba(mai mica) si parca din zi in zi sunt tot mai mari.Ieri le-am pozat.Sper sa reusesc la toamna viitoare sa fie tot asa de frumoase.

Cea alba nu a fost ciupita si are florile mai mici
 

Ninutza

Member
anette_b a spus:
fetelor , cand ar fi bine sa mut crizantemele mele din ghivecein gradina ? acum sau la primavara ? am si cateva tufanele dar si 5 ghivece cu crizanteme mari. dna care mi-a vandut crizantemele mari , le crescuse in sera si a sugerat ca nu ar fi bine sa le mut acum in gradina.
ce credeti , ar degera ?!

multumesc !
Ambele variante sunt valabile si fiecare alege cum crede ca e mai bine. Adica se poate planta si acum si proteja peste iarna, iar cine doreste sa fie 100% sigur ca nu le pierde le poate tine in ghivece la racoare si plana primavara.
Eu ma refer la crizantemele recent achizitionate, care sunt la ghiveci, cele care cresc demult in gradina, eu personal nu le mai scot, doar le protejez.
 

marirogo

Active Member
Superba steluta ta BebeIris, dar s-o protejezi bine, pt ca si eu am avut la fel ca a ta, si am pierdut-o intr-o iarna... :cry:
 

bebe Iris

Active Member
marirogo a spus:
Superba steluta ta BebeIris, dar s-o protejezi bine, pt ca si eu am avut la fel ca a ta, si am pierdut-o intr-o iarna... :cry:
Mersi mult Mari! :D ...nu tare am cu ce s-o protejez...nici nu stiu care e cea mai buna si sigura metoda... :?
 

anette_b

Member
multumesc , ninutza!
asa fac dar peste iarna le tin in balconul inchis la aprox 15 grade.
nu cred ca vor avea o pauza si probabil vor fi infrunzite toata iarna. :?
 

elipopa

Active Member
Am ajuns in sfarsit la tara si am fotografiat crizantemele prietenei mele, din pacate la noi a nins acum doua zile si le-a afectat frigul, nu mai sunt asa frumoase! la primavara voi avea si eu crizanteme in gradina mea, sunt superbe si vreau cat mai multe !!!
Crizantemele lui Carmen:



 

elipopa

Active Member
fetelor voi obisnuiti sa tundeti crizantemele acum in primavara?
domnul care se ocupa de gradina de la fostul meu loc de munca le taia acum, prin mai, de jos, toamna erau o splendoare, nu cresteau inalte si erau pline de flori!!
anul asta am plantat si eu in gradina de la tara mai multe soiuri de crizanteme si inainte sa le tund as vrea sa fiu sigura ca nu sunt singura care face treaba asta ca ar fi pacat sa le pierd, mai ales ca mi le-am dorit atat!!
 

carla

Active Member
Eu o sa le tai pentru ca ale mele cresc excesiv de dezlanate.
Abia anul trecut am aflat si eu de metoda asta, dar am aplicat-o mult prea tarziu, prin august si era sa raman fara flori. Pana la urma am avut noroc ca noiembrie a fost o luna calduroasa si au inflorit. Deci de pierdut sigur nu le pierzi :D
Am auzit chiar ca daca pui in pamant bucatile pe care le tai acum fac radacini (dar nu mai stiu sigur daca trebuie puse sub pet sau nu :? )
 

elipopa

Active Member
carla a spus:
Eu o sa le tai pentru ca ale mele cresc excesiv de dezlanate.
Abia anul trecut am aflat si eu de metoda asta, dar am aplicat-o mult prea tarziu, prin august si era sa raman fara flori. Pana la urma am avut noroc ca noiembrie a fost o luna calduroasa si au inflorit. Deci de pierdut sigur nu le pierzi :D
Am auzit chiar ca daca pui in pamant bucatile pe care le tai acum fac radacini (dar nu mai stiu sigur daca trebuie puse sub pet sau nu :? )
asta cu prinsul in pamant stiu sigur ca functioneaza! eu crizantemele mare parte le am de la prietena mea de la tara! cand a scos sa-mi dea si mie unii lastarei s-au rupt, eu i-am pus in pamant langa cele cu radacina si s-au prins, dar asta era in martie cand nu ardea soarele! banuiesc ca daca esti langa ele si le uzi zilnic se prind si acum! eu am prins doua in casa, cele de la ziua indragostitilor, am folosit florile pentru aranjamente si tulpinile le-am pus in apa si au facut radacini! acum sunt plantate in gradina de la tara si le merge super!!
 

adrianam

Well-Known Member
Eu as taia tufanelele care cresc dezlanate dar cred ca pe la sfarsitul lunii, ca acum abia au 10 cm iar cele mutate sau cumparate in primavara au pana in 5 cm.
La voi au crescut mai mult?
 
Sus