Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Cum sa uit asa o frumusete?
Abia astept sa o vad din nou!
E tare ciudat ca iti infloreste acum vara.De regula ori toamna-iarna ori spre primavara infloresc.
A ta insa e tare harnicuta.
Minunat!
 

Kati

Active Member
Cristian, bravo! :clap:

Arselia, si a mea tot candva in perioada asta era inflorita anul trecut. Iar acum imi face la radacini de numa'! Si cand ma gandesc cat am certat-o ca i s-au uratit rau de tot radacinile prin primavara :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Cristian, bravo! :clap:

Arselia, si a mea tot candva in perioada asta era inflorita anul trecut. Iar acum imi face la radacini de numa'! Si cand ma gandesc cat am certat-o ca i s-au uratit rau de tot radacinile prin primavara :rofl:
Multumesc! Vara de obicei se apuca vandele sa faca radacini . Iarna este o perioada dificila si mai pot pierde din radacini. Unele se inegresc si devin urate. Vara este o perioada de renastere a vandelor.Vara infloresc si isi dezvolta noi radacini.... :twisted: :D
 

Camik

Active Member
Superba!Acum ,cand vad ce flori frumoase fac vandele la voi,nu-mi mai pare asa de grea lupta mea cu a mea vanduta .Am trecut iarna cea grea ...
Sa-ti traiasca Cristian!
Abia astept sa vin la Brasov sa achizitionez si eu un exemplar .Anul trecut am luat o phala si am refuzat o vanda la jumatate de pret...
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Cum sa uit asa o frumusete?
Abia astept sa o vad din nou!
E tare ciudat ca iti infloreste acum vara.De regula ori toamna-iarna ori spre primavara infloresc.
A ta insa e tare harnicuta.
Minunat!
Intotdeauna mi-a inflorit vara. Chiar si toamna mi-a inflorit. In orice caz, florile sunt mai mari si mai intens colorate vara. Desi cele albastre sunt de sera rece, se pare ca ele se pot aclimatiza conditiilor pe care le oferim noi in apartament. Mai am doua si nu mi-au inflorit deloc de cand le am in casa. Aproximativ doi ani! In schimb Pachara Delight imi infloreste in fiecare an. Ciudat nu? :eek: :D
 

CristianG

Well-Known Member
Camik a spus:
Superba!Acum ,cand vad ce flori frumoase fac vandele la voi,nu-mi mai pare asa de grea lupta mea cu a mea vanduta .Am trecut iarna cea grea ...
Sa-ti traiasca Cristian!
Abia astept sa vin la Brasov sa achizitionez si eu un exemplar .Anul trecut am luat o phala si am refuzat o vanda la jumatate de pret...
Merita lupta! In final apare minunea de sub frunze...Tija pe care vor creste bijuteriile albastre! Phale este o achizitie rentabila. Nu acelasi lucru se poate spune despre o Vanda. Riscurile sunt ceva mai mari! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
E ciudat Cristian cum numai aceasta e harnicuta.Si eu am cateva insa pana acum -si asta datorita faptului ca pe celelalte nu le am de mult timp- a fost cea mai harnica.
Insa azi pe cand o stropeam...si cred ca de ciuda ca am laudat-o mult pe a ta am observat ca nici a mea nu se lasa mai prejos si imi pregateste o tija

https://picasaweb.google.com/sarselia/V ... 3003034898

Ciudat este ca anul trecut nu imi amintesc sa fi inflorit in aceasta perioada....
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
E ciudat Cristian cum numai aceasta e harnicuta.Si eu am cateva insa pana acum -si asta datorita faptului ca pe celelalte nu le am de mult timp- a fost cea mai harnica.
Insa azi pe cand o stropeam...si cred ca de ciuda ca am laudat-o mult pe a ta am observat ca nici a mea nu se lasa mai prejos si imi pregateste o tija

https://picasaweb.google.com/sarselia/V ... 3003034898

Ciudat este ca anul trecut nu imi amintesc sa fi inflorit in aceasta perioada....
Eu cred ca pot inflori in orice perioada din an daca le merge bine. Dupa cum ai observat si tu, nu exista o regula. Bine ca infloresc, desi cand te gandesti ca stau in vase de sticla.....Ai senzatia ca vor inflori la anul si la multi ani...Felicitari! :wink: :D
 

pesi

Member
am trecut si eu cu bine de iarna cu vandele , nu au patit nimic rau si a venit primavara :D
cele doua vande ale mele stau cam asa :
- cea mica si pricajita, bolnavioara de la Bricostore a facut doua radacinute noi de la Cropmax cred , nu da frunze noi , dar traim cu speranta
- cea mare si bogata a dat cinci radacinute noi si doua frunze noi, nu am vazut sa ii dea vreo tija noua, dar macar merge bine

Le ud cam rar, cam saptamanal, cu apa plata sau fiarta si racita , circa 1 ora acum vara dupa care le scurg - stau ca si la voi in Vase de sticla
Le-am pus cropmax doar de doua ori pana acum, dar am fost multumita de el

Cat de des ar trebui sa le ud, zilnic? Si as putea sa o fac seara ? Atunci am timp mai mult
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pesi acum fiind cald e bine sa le pulverizezi zilnic.De preferinta dimineata ca pana seara apa sa se evapore de pe radacini.
Poti sa le pulverizezi radacinile si de 2-3 ori/ zi acum ca se va face mai cald.
Baie le poti face o data pe saptamana (eu cel putin asa procedez cu ele de cand le am).


Multa bafta!
 

Camik

Active Member
Se pare ca fiecare are felul lui de ingrijire a vandei.
Eu daca nu am decat trei radacini ramificate ,ud vanda de doua ori pe zi cate 30min.(baie)
La mine este necesar pt. ca nu are cu ce sa se hraneasca suficient.Si tot mai pulverizez in interior pe peretii vazei.Asta pt. umiditate.
A trebuit sa procedez asa pt. ca se deshidrata puternic.
In iarna aveam umiditate ridicata in balcon dar acum a scazut sub 50%
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar uite ca fiecare e cu metodele lui de udare.
Important este ca fiecare metoda pe care o folosim sa fie in avantajul frumoaselor pe care le detinem.
E tare draguta Vanda ta si iti tin pumnii sa ii mearga bine.
Si eu m-am chinuit o perioada cu prima Vanda pe care am avut-o si tot din cauza radacinilor care erau compromise, insa si-a dat drumul si acum va fi a treia oara cand va inflori la mine.

Multa bafta!
 

Camik

Active Member
Sarselia tu ai un Robert's Delight Red.
As vrea sa stiu in ce perioada a inflorit ?Sau cam in ce perioada era cu flori.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Camik una din ele este Robert Delight Red.Aceasta inca nu a reinflorit la mine.
Cealalta de care povesteam mai sus si pe care am luat-o cu radacinile amarate este o Pachara Delight.
De regula mi-a inflorit iarna si primavara-vara.Insa nu cred ca este neaparat o regula batuta in cuie.
 

sicamin

Member
Ale mele (proaspat achizitionate) fiind mai mici (pui) ,le-am "cazat "pe toate 4 intr-un singur bol. Am pus pe fundul bolului cateva bucati de scoarta ,sa mentina umezeala . Le pulverizez odata pe zi radacinile. Au fost cam deshidratate ,dar acum vad ca si-au revenit si au inceput sa dea frunzulite si radacini noi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sicamin abia acum ti-am vazut si eu bebelasii.
Sunt tare frumosi!Sa ai parte de ei si sa le mearga bine si sa creasca mari!
Din pacate singurul dezavantaj este faptul ca au o crestere extrem de inceata -ca de altfel toate orhideele din familia Vandei si ca vor mai trece ani buni de tot pana vor inflori.
Am si eu 2 piticoti din acestia insa intr-un an de cand ii am au crescut tare incet.
Dar...trebuie sa fim optimisiti ca o data si odata si cei mici vor fi mari si frumosi!

Multa bafta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus