Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Sa-ti traiasca sotul si toti cei care au compotat !
Au gusturi fine ,e superba !!!
Sa te bucuri muti ani de frumusetea ei ! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohoo!
Chiar ca e interesant keiki-ul.
A mea cu keiki se pare ca e diferita de a ta.
Acesta a aparut la baza cumva insa al tau pare a fi direct din planta.Sau cel putin asa vad din poza.Cu radacinile cum sta?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm interesant pentru ca pare destul de mare.Insa cu siguranta si le va face el pe ale lui.Sa nu cumva sa incerci sa il scoti de acolo!
Lasa-l pana dezvolta radacini puternice si pe urma desprinde-l (daca vrei).Daca nu poti sa il lasi si vei avea o mica tufa de Vanda.
Multa bafta si sa ne mai tii la curent cu evolutia lui!
 

Johana

Member
Pentru ca ma intereseaza de mult o vanda, am tot testat terenul si am gasit un furnizor care are mai multe sortimente, dar care mi-a spus ca ar fi dispus sa trimita in Romania doar daca as comanda 10 bucati.
Voi ce ziceti .........merita in jur de 65-70 lei/ bucata cu tot cu ambalat si transport?
Din ce poze mi-a trimis ar avea o gramada de culori..........
 

sarselia

Active Member
Moderator
Johana depinde mult de cat de mari sunt.Daca plantele sunt keiki pretul nu este pe masura.Ca sa ajunga la maturitate si sa infloreasca are nevoie de foarte multi ani - intre 5-10 ani.
Asa ca e prea mult de asteptat plus ca sunt extrem de sensibili.Daca sunt plante mature atunci pretul este ok.
Dar pentru orice alte discutii legate de comenzi va rog mult sa mutati discutiile la Furnizori.
Bafta mare!
 

sarselia

Active Member
Moderator
E foarte frumoasa Vanda ta!
Tija se poate taia dupa ce se usuca florile!
Minunat si felicitari!
 

ghia_don

Active Member
Niste vande superbe am vazut la Baumax...dar si pretul era la fel de superb...
Cred ca totusi facea banii dupa cit de mare era...eu am ramas numai cu imaginea lor :D
 

adite

Active Member
Le-am vazut si eu,erau trei ca cea a Mariei si una galbena parca,la superbul sau groaznicul pret de 299 lei.Erau de marimea XXL,dupa cum scria pe vas.
Maria,felicitari,este foarte frumoasa!
 

MariaRaluca

Member
Multumesc !

Wow ce preturi ...

Chiar azi am trecut prin piata de flori din Bucuresti, si nu m-am putut abtine sa iau o Vanda roz pe nume Robert Delight Red, fara vaza, doar cu sarma de agatat si un pulverizator de 0,5 cadou, la 70 ron, cu tot cu o floare foarte frumoasa.
Cand descarc pozele, o pun aici sa o vedet si voi, dar pretul merita, zic eu.
Mai aveau una superba violet inchis, aproape neagra, dar avea tulpina cam cu prea putine frunze si nu m-am incumetat sa o iau - desi si acum ma gandesc la ea..., si altele doua galben cu picatele maro parca, pentru cine e interesat sa treaca pe acolo :)
 

MariaRaluca

Member
Scuze, pentru cine nu e din Bucuresti, nu stie ca exista Piata de Flori, de acolo de unde se iau en-gros flori taiate in special, la snop.
Aceasta piata este la inceputul caii Rahovei, ii mai zice parca si George Cosbuc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus