Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
ani a spus:
Ia priviti cine reinfloreste la mine, Vanda, draga de ea!
Ani e superba!
Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea!
Se pare ca e sezonul lor pentru ca vad ca mai toti le avem ba inflorite ba in curs de inflorire.
 

CristianG

Well-Known Member
ani a spus:
Ia priviti cine reinfloreste la mine, Vanda, draga de ea!
Arata superb! Din cate am observat, exista 4 specii de vande cu flori albastre....Orhideele sunt intr-o perioada de vegetatie maxima vara...Au lumina, soare...Insa au nevoie si de umiditate ridicata. Ma bucur foarte tare ca ti-a inflorit.Hmmm! Si nu ai spus nimic pana acum..... :rofl: :D
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Ani felicitari este f. frumoasa :D
Cristian, se vede ca ii place la tine daca data trecuta a avut asa multe flori...sper ca si de data aceasta sa fie harnicuta si sa ne-o arati si noua :wink: felicitari
Cu siguranta ca o sa va arat Vanda Pachara Delight...Asa o cheama pe domnisoara...Este o specie cu florile albastre, mari. Culoarea este de un albastru inchis superb. In curand o sa fac update....Ce face acum? Foarte bine....Daca acum 10 zile tija abia se ridica printre frunze, acum au aparut boboceii. Pana acum, am numarat 7 flori..Si varful este in continuare umflat. Cred ca anul acesta face mai mult de 10 flori.... :mrgreen: 8) :D
 

Kati

Active Member
Si eu, si eu :)
Macar sa le vad pe ale voastre, ca a mea doar radacini si frunze face deocamdata :|
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Si eu, si eu :)
Macar sa le vad pe ale voastre, ca a mea doar radacini si frunze face deocamdata :|
Pai, nu ai de ce sa te plangi...Face frunze si radacini? Super! Inseamna ca ii place la tine. :D
 

Kati

Active Member
Daaa, le face din plin! :D
Sunt curioasa de mor, ce-o fi iesind din partea unde avusese tija veche :?
Deocamdata se vede ceva verde si grasut. Sa mai creasca un pic si ii fac o poza sa va spuneti si voi parerea.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Daaa, le face din plin! :D
Sunt curioasa de mor, ce-o fi iesind din partea unde avusese tija veche :?
Deocamdata se vede ceva verde si grasut. Sa mai creasca un pic si ii fac o poza sa va spuneti si voi parerea.
In acelasi loc unde a avut tija, nu mai poate aparea una noua. Eventual o noua radacina....Esti sigura ca din acelasi loc a aparut tija?? Daca da, nu ne ramane decat sa asteptam de la tine o poza cu vanda respectiva.... :D
 

Kati

Active Member
Da, din pacate din acelasi loc :( Asa ma gandeam si eu, ca de acolo nu prea mai apare tija noua. Dar puii? De unde apar?
Probabil va fi radacina noua, dar e inca atat de mica, incat nu-i pot face poza, nu am loc unde sa pun aparatul printre frunze.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmm si eu zic ca nu are cum sa fie tija din locul celei vechi.
Din cate am vazut la a mea cu pui, acesta a aparut la baza plantei.
Nu cred poate aparea in alt loc.
Sau nu stiu....
:?
 

Kati

Active Member
Pai eu ma gandeam ca apare pe langa vreo frunza, destul de jos pe planta.
.... Stai sa trag un look la pozele tale Sarselia, ca stiu ca tu o Vanduta cu pui :wink:
Mda. Am vazut. Nu va fi pui. Va fi radacina. :nu stiu:
Ata ete.
 

CristianG

Well-Known Member
Lasa ca este bine si radacina....Macar planta este sanatoasa si se simte bine... Sa ne arati planta sa o vedem si noi... :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
Update Vanda Pachara Delight: Creste de nu se mai opreste. Pana acum am numarat 11 flori... :mrgreen: 8)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristian va fi o nebunie la tine!
Suuper!
Abia astept sa o vad inflorita!
Kati felicitari pentru ingrijirea ei.Se vede ca ii place pentru ca apar noile radacinute.
Sa le mearga la toate bine si sa va bucure cu cat mai multe flori!!
 

sarselia

Active Member
Moderator
De regula fiind si ea o epifita, in mediul ei natural, traieste agatata de copaci.
Dar sunt unii care au incercat sa o tina si in scoarta numai ca e mult mai pretentioasa decat Phalaenopsis si de aceea s-a incercat sa se copieze un mediu in care ea ar rezista.De aceea cel mai bine traieste in aceste vase transparente de sticla care mentin umiditatea de care are nevoie.
Se mai poate creste si agatata, dar radacinile ei trebuiesc pulverizate foarte des pentru ca mai ales in conditiile unor temperaturi ridicate, isi pierd repede din umiditate.
Asa ca cel mai bine de crescut e intr-un vas de sticla.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus