Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

andra444

Member
sincer chiar nu stiam ca miroase frumos! multumesc de informatii! acum sunt super nerabdatoare sa vina ! promit sa fac multe multe poze:D 8)
 

CristianG

Well-Known Member
Nu am putut sa nu postez pana la urma pozele promise. Consider ca am fiert prea mult.... :mrgreen:
Iat-o in august 2009:. Florile erau mari.....
Acum in luna mai 2010 (ne-am gandit sa facem flori din nou):
Doar flori? De ce nu si radacini noi..... :mrgreen: :D
 

CristianG

Well-Known Member
Si domnisoara face radacini noi. Este o luptatoare mai ales ca era sa imi moara anul trecut cand am dat-o in grija cuiva cat am fost plecat in concediu de odihna. Are niste flori superbe. Nu este aceiasi specie cu prima...
Anul trecut cand am achizitionat-o:
Acum in mai 2010: Are o radacina lunga care nu se mai opreste din crescut: :D :idea:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek:
Wow Cristian!
Ma imbolnavesti!
Sunt imense Vandele tale!
Sincere felicitari pentru ingrijirea lor si abia astept si eu sa le vad inflorite.
Cred ca s-au molipsit de la a mea.
:wink:
Minunate!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:eek: :eek: :eek:
Wow Cristian!
Ma imbolnavesti!
Sunt imense Vandele tale!
Sincere felicitari pentru ingrijirea lor si abia astept si eu sa le vad inflorite.
Cred ca s-au molipsit de la a mea.
:wink:
Minunate!
Ti-am spus ca o sa-ti pregatesc o surpriza....Abia astept sa infloreasca si sa ti-o arat in toata splendoarea... :D Da, sunt foarte mari plantele....Mai am inca doua de talie mai mica. Cu siguranta ca ele comunica telepatic ...:D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
in orice caz jos palaria pentru ele!
Vezi/Am avut eu de unde sa invat ce si cum e cu ele ca doar am avut profesori buni.
:wink:
Abia astept sa le vad ca vor fi de vis!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
in orice caz jos palaria pentru ele!
Vezi/Am avut eu de unde sa invat ce si cum e cu ele ca doar am avut profesori buni.
:wink:
Abia astept sa le vad ca vor fi de vis!
Multumesc...Fiecare dintre noi invatam unii de la altii.... :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
Update Vanda: Dupa trei zile, Vanda se misca repede...Se pare ca este nerabdatoare sa imi arate florile.Anul trecut mi-a facut 10 flori mari...Cred ca tot atatea flori o sa-mi faca si acum. Poate chiar mai multe...O sa vedem la momentul potrivit. Tija este puternica si hotarata! :mrgreen: :D Nu-mi vine sa cred ca in interiorul tijei se pregatesc sa apara florile albastre ca cerul....Minunile lui Dumnezeu!
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Update Vanda: Dupa trei zile, Vanda se misca repede...Se pare ca este nerabdatoare sa imi arate florile.Anul trecut mi-a facut 10 flori mari...Cred ca tot atatea flori o sa-mi faca si acum. Poate chiar mai multe...O sa vedem la momentul potrivit. Tija este puternica si hotarata! :mrgreen: :D Nu-mi vine sa cred ca in interiorul tijei se pregatesc sa apara florile albastre ca cerul....Minunile lui Dumnezeu!
:eek:
Cristian a facut anul trecut 10 flori??
Phuiuuu eu am numai 5 flori la a mea si mi se par extrem de frumoase dar 10...De vis...
Abia astept sa o vad si eu pe minunata ta inflorita.
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Kati a spus:
CristianG a spus:
Mmm,..,Kati cred ca ai mari sanse sa ti-o dau mai ales ca stai tot in Brasov. Esti atat de aproape de mine...Acusica ajunge in bratele tale si poate face si flori rosii mari.... :mrgreen: :wink: :D
Nu m-as supara deloc :wink: Daca as avea ceva sa-ti dau la schimb... :D
Dar tu ai deja de toate :( asa ca nu mai visez, ci trimit un gand frumos catre cattleyuta ta, sa fie fata buna si sa-ti faca floricele frumoase :D
Kati, nu am de toate...La unele am renuntat si m-am rezumat doar la cele care se preteaza cel mai bine in conditii de apartament. Dintre toate orhideele, am crezut acum un an si jumatate ca nu voi avea succes cu vandele. Nici nu imi faceam sperante ca acestea sa se aclimatizeze atat de bine in apartament. In ciuda faptului ca toti fug de ele, pentru ca lumea nu se pricepe sa le ingrijeasca, pot sa spun ca sunt cel mai usor de intretinut. Sa sti ca am mers dupa intuitie. Nu dupa reguli scrise prin carti. Mi-am dat singur seama de ce are nevoie. Vasul in care sta este absolut necesar. Altfel, nu va rezista mult timp. Apoi in niciun caz apa pusa sa nu depaseasca marginea cosuletului. Risc de putrezire si aparitie de ciuperci. In final planta pierde frunzele si risca sa moara. Niciodata nu se uda pe frunze. Daca pulverizezi usor este ok, insa sa nu curga printre evantaiul de frunze. Iata cateva tehnici necesare pentru ca aceasta orhidee superba sa iti supravietuiasca in casa. Iti vine sa crezi ca face flori stand intr-un vas de mai multe ori pe an? Ai senzatia ca ai pus o floare in glastra...Ideea este ca ea poate sa stea asa, iar radacinilele lor isi fac foarte bine treaba. Planta in sine este un fenomen. In schimb, am ramas neplacut surprins de evolutia altor orhidee....Efectiv, exista orhidee precum miltonia, oncidium, zygo, cymbidium care nu au o evolutie spectaculoasa in conditii de camera. Pur si simplu au nevoie de alte conditii. Phalenopsis, paphiopedilum, ludisia, vanda sunt singurele orhidee testate de mine care au capacitate extraordinara de adaptare pentru conditii de apartament. Chiar daca la un phale ii mai cad bobocii datorita curentului, nu reprezinta o problema.Planta in sine nu sufera. Niciodata nu mi-as fi imaginat ca o Vanda poate sa supravietuiasca in casa. Am crezut ca acestea vor supravietui doar in sera, in mediul lor natural. Iar cel care le cumpara isi satisface doar curiozitatea. De fapt, cu iubire si atentie aceste plante pot sa se adapteze extraordinar. In ciuda a ceea ce se crede despre aceasta superba orhidee, raman la parerea ca se adapteaza extrardinar in conditii de apartament. Tot ce are nevoie este de lumina buna, chiar soare daca se poate insa nu direct, apa si ingrasamant din cand in cand. Mama natura a inzestrat aceasta planta cu multe metode de supravietuire. Chiar si in conditii de seceta usoara, radacinile nu se usuca. Insa doar pentru scurt timp. :D

Kati a spus:
Imi place tare mult cum ai scris despre orhidee! :D
Si mie imi place Vanda, si nici eu nu credeam ca o sa supravietuiasca mult timp la mine. Acum ii cresc radacinile in toate directiile posibile, frunze noi, si tare mult as dori sa si infloreasca. Sunt si eu de acord, sunt extrem de usor de intretinut, doar sa fii acasa non-stop. Nu se accepta concedii sau lipsa de acasa pentru mai multe zile. Sau sa ai pe cineva care sa se priceapa la flori cat de cat, si care sa-ti pufaie planta zilnic pe radacini.

[/quote]
Ce draguta esti....Despre orhidee trebuie sa spunem adevarul si numai adevarul.Asa este, trebuie sa fii acasa non-stop...Daca totusi plecam in concediu, trebuie sa instruim pe cineva. In aprilie cand am tras o fuga pana in Bratislava, mama mea s-a ocupat de ele. S-a priceput la udat vande... :D Nu le-a omorat! [/quote]
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
CristianG a spus:
Update Vanda: Dupa trei zile, Vanda se misca repede...Se pare ca este nerabdatoare sa imi arate florile.Anul trecut mi-a facut 10 flori mari...Cred ca tot atatea flori o sa-mi faca si acum. Poate chiar mai multe...O sa vedem la momentul potrivit. Tija este puternica si hotarata! :mrgreen: :D Nu-mi vine sa cred ca in interiorul tijei se pregatesc sa apara florile albastre ca cerul....Minunile lui Dumnezeu!
:eek:
Cristian a facut anul trecut 10 flori??
Phuiuuu eu am numai 5 flori la a mea si mi se par extrem de frumoase dar 10...De vis...
Abia astept sa o vad si eu pe minunata ta inflorita.
Da, Sarselia....Domnisoara din imagine a facut 10 flori....Nu-i asa ca este superba? Lasa ca nu conteaza ca vanda ta a facut 5 flori. Cred ca aici depinde si de marimea plantei. PA! :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar depinde mult de marimea plantei si de starea radacinilor.A mea stii ca a avut probleme si de aceea ma bucur ca a facut si florile pe care le are.
Abia astept sa infloreasca frumoasa ta!
:D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Intr-adevar depinde mult de marimea plantei si de starea radacinilor.A mea stii ca a avut probleme si de aceea ma bucur ca a facut si florile pe care le are.
Abia astept sa infloreasca frumoasa ta!
:D
Eu zic ca este o luptatoare mai ales ca nu a stat foarte bine la capitolul radacini. Pur si simplu ti-a demonstrat ca poate sa faca flori si atunci cand nu se afla intr-o stare excelenta... :D
 

Kati

Active Member
Sa-ti traiasca Ani! :D

Azi am descoperit ceva langa o tija florala uscata... dar cum e foarte aproape de ea, cred ca va fi radacina :(
In primul moment m-am bucurat ca va fi floare, dar... nu prea cred :(
 

nely

Member
Ani felicitari este f. frumoasa :D
Cristian, se vede ca ii place la tine daca data trecuta a avut asa multe flori...sper ca si de data aceasta sa fie harnicuta si sa ne-o arati si noua :wink: felicitari
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus