Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
:giggle: :giggle:
Nu as fi crezut ca dupa ce am cumparat-o aproape pe moarte voi ajunge si ziua sa vad o tija florala de la ea dar...
incet-incet in fiecare zi isi scoate tot mai tare capsorul dintre frunze iar eu mooor de curiozitate sa vad ce culoare este si cum arata.
V-o prezint in exclusivitate si in premiera :rofl: :rofl: :rofl: pe regina mea:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Va ... 2153019970
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari, Arselia, ai reusit! :D
Asteptam si noi sa o vedem inflorita!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc mult.Sa speram ca o va duce la bun sfarsit cu inflorirea ca la capitolul radacini nu sta extra mega stralucit.
Deci sa nu zic hop pana nu am sarit gardul...
:rofl: :rofl: :rofl:
 

mikiduzza

Member
Cu siguranta ca va reusi.
Daca a inceput un lucru trebuie sa-l duca pana la capat :)
Sa vii sa ne prezinti poze cu ea inflorita :giggle:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Deja ne rusinam amanadoua.Multumim frumos!
Unde mai puneti ca ar fi a doua oara in viata mea cand vad o floare de Vanda pe viu.
Stiu parca as trai in cine stie ce catun uitat de lume dar asta este....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am vazut prima data una inflorita pe viu acum 2 saptamani in Bricostore.A fost prima data cand au adus si la noi si am vazut si eu asa ceva.
:D :oops:
 

Kati

Active Member
Nu va plangeti fetelor, ca daca vedeati pana acum prea multe era si mai rau. Ca ti se face pofta, ti se lungeste gatul cat este vaza din sticla de lunga (mai bine zis inalta) uitandu-te dupa dansa, si tot nu-ti vine sa dai 150-300 lei pe una :cry: Cel putin mie. Am vazut Vanda rosie si albastra cu picatele (cea obisnuita). Cea rosie m-a terminat :hipnotizat:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo Kati ca mare dreptate ai!
Si eu am vazut una rosie, una mov-inchis cu florile imense si superbe- parca era pictata, una galbena si una mov mai deschis dar cu florile mai mici.
In afara de cea mov-inchis care avea niste flori superbe celelalte aveau toate florile mai mici dar in orice caz niste minunatii.
Atata m-am uitat la ele ca din senin a aparut cineva si m-a intrebat daca nu vreau sa ma ajute cu ceva pentru ca incepusem sa le dau de banuit ca nu ma mai miscam din locul ala.
Am plecat insa cu o strangere de inima pentru ca toate stateau in apa pana la jumatatea ghiveciului si deci zilele le erau numarate.
Daca as fi avut atatia bani (costau 130 ron/ buc) le-as fi luat pe toate si le-as fi dragalit tare-tare ca sa le treaca dar.....din pacate le-am lasat la o moarte sigura.
Si tot din pacate cei din Brico si daca planta e moarta de tot nu reduc din pret asa ca nicio sansa.
 

Edelweiss

Active Member
sarselia a spus:
Eu am vazut prima data una inflorita pe viu acum 2 saptamani in Bricostore.A fost prima data cand au adus si la noi si am vazut si eu asa ceva.
:D :oops:
Nici o floare nu va fi mai frumoasa ca asta a ta de acasa :wink: Dupa atatea suspine... :oops: :D
 

Kati

Active Member
sarselia a spus:
Si tot din pacate cei din Brico si daca planta e moarta de tot nu reduc din pret asa ca nicio sansa.
Sau daca reduc din pret (ex. Hornbach, Baumax), se ajunge la cca o jumatate pe cat a fost, si tot scump este. Si mai pui la socoteala si treaba cu apa, nu stii daca radacinile vor fi ok sau daca iei o planta sortita mortii :(
Asa ca, mai bine cu 70 de lei cumpar macar 7 (daca nu mai multe) alte specii de orhidee fara flori, si le fac sa infloreasca in 2-7 luni 8)
Iar la Vanda cu floarea rosie ma uit pe net :nu stiu: :D
http://www.ancoorchidee.nl/decoration/plant01_download.jpg
http://www.ancoorchidee.nl/decoration/plant03_download.jpg
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da Edel ai mare dreptate.Atunci cand lupti tu sa salvezi o planta si cand dupa atata timp te si rasplateste te simti minunat.
Kati si tu ai mare dreptate.Din pacate sunt niste orhidee tare pretentioase iar cei din magazine habar nu au sa le ingrijeasca.Nici pe ele si nici pe altele---DIN PACATE!!!
Iar pozele cu ele sunt de vis ...si ce de radacini mai au!
Eu am o problema in ceea ce le priveste ca si pe net inainte de a ma uita la floarea pe care o au ma uit la radacini sa vad daca sunt sanatoase si mari.
Frumoase de tot si pretentioase foc!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:giggle: :giggle:
Nu as fi crezut ca dupa ce am cumparat-o aproape pe moarte voi ajunge si ziua sa vad o tija florala de la ea dar...
incet-incet in fiecare zi isi scoate tot mai tare capsorul dintre frunze iar eu mooor de curiozitate sa vad ce culoare este si cum arata.
V-o prezint in exclusivitate si in premiera :rofl: :rofl: :rofl: pe regina mea:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Va ... 2153019970
Sarselia, ma bucur enorm pentru "regina" ta. Este superba! Abia astept sa o vad inflorita... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult Cristian!
Chiar ma intrebam pe unde esti si daca e totul in regula ca nu ai mai intrat de ceva timp.
Le astept si eu cu nerabdare si pe ale tale sa infloreasca!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc mult Cristian!
Chiar ma intrebam pe unde esti si daca e totul in regula ca nu ai mai intrat de ceva timp.
Le astept si eu cu nerabdare si pe ale tale sa infloreasca!
:wink:
Cu placere....Am fost in Bratislava si Viena...Sa-ti spun cum a fost? No comment...Romania este in urma cu 50 de ani.Cuvintele sunt inutile.Mi-a fost dor de voi.Acum m-am reintors.Si eu astept ca Vandele sa infloreasca.Pray every day! :) :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Tinem pumnii sa se faca harnicute!
Si eu am fost in Viena si Bratislava in martie si tot la fel no comment... :rofl: :rofl:
Ma bucur ca esti bine!
:wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus