Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Bravo Radu! Ma bucur ca ai curatat radacinile moarte.Nu de alta insa intr-un mediu atat de umed cum este cel din acvariu, pot sa apara tot felul de ciuperci.Acum Vandele tale arata mult mai bine.Ma bucur pentru tine si pentru plantele tale.Regenerarea unei plante poate sa dureze si cativa ani.Abia apoi putem spera la o noua inflorire. Ma refer la plantele foarte afectate.Important este ca ai facut un pas inainte in salvarea Vandelor.Nu de alta insa sunt niste plante superbe.Nu sunt foarte usor de crescut din simplul motiv ca au nevoie de umiditate ridicata iar casele noastre nu le pot oferi intotdeauna astfel de conditii. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
As avea si eu o intrebare intrebatoare.
Care ar fi procesul de grabire pentru o Vanda ca sa faca radacini?
Am una mai amarata in ceea ce privesc radacinile si desi vad ca planta in sine nu e in procesul de regres ma gandeam ca poate as putea sa ii fac cumva o sera sau ceva pentru a o ajuta in formarea noilor radacni.
Poate cineva sa ma ajute?
asa arata domnisoara in cauza

http://picasaweb.google.com/sarselia/Va ... 4669870466

http://picasaweb.google.com/sarselia/Va ... 4458734418

Si pe prima Vanda am luat-o fara radacini aproape iar acum s-a pus puternic pe formarea lor numai ca a durat ceva.Din octombrie pana acum e ceva vreme.Dar pe acesta as ajuta-o cumva dar nu stiu cum.
 

CristianG

Well-Known Member
Si eu am o Vanda in aceiasi situatie.Asta in conditiile in care le-am lasat in vacanta de vara (anul trecut) la cineva sa aiba grija de ele. Am constatat ca una dintre ele mai avea un pic si pierdea toate radacinile. Eu cred ca vandele au bioritmul lor. Unele pot sa faca mai repede radacini altele pot sa nu se miste deloc. Din cate am observat, in perioada de iarna mai mult de odihnesc pentru ca lumina solara este putina. Odata cu venirea primaverii, vor incepe sa faca radacini noi. Astfel avem sansa ca plantele noastre suferinde sa se regenereze. Eu le tin in fata geamului unde beneficiaza de lumina puternica toata ziua. Insa le protejez cu ajutorul perdelei care filtreaza razele soarelui. Le ud o data pe zi dimineata.Vara o sa le pun apa si de doua ori daca este cazul.
Nu stiu de ce, insa simt ca vandele sunt niste luptatoare. Iti vine sa crezi ca cea mai afectata dintre toate inca este verde si nu are frunzele stafidite? Si nu prea mai are radacini....Cu ce se hraneste oare domnisoara ca sa mentina verde atata frunzis? Eu zic ca este o luptatoare...Orhideele nu se dau batute una cu doua.Iata ce inseamna supravietuirea chiar si in cele mai vitrege conditii! Aici vorbim de o vanda care nu sta in substrat pentru orhidee. Sta intr-un vas de sticla!!!:D :idea:
 

CristianG

Well-Known Member
Am facut doua poze pentru tine Sarselia....Aceasta este luptatoarea despre care ti-am vorbit in postul anterior. Are o singura radacina mai viguroasa care continua sa creasca in sus... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops:
Multumesc frumos Cristian pentru incurajari, poze si sfaturi.
Intr-adevar sunt niste luptatoare iar a ta chiar arata bine in ciuda radacinilor mai putine pe care le are dar care sunt toate sanatoase.
Ce mi se pare mie interesant e ca o tii cu totul in vas.Eu nu am incercat inca metoda asta ci le-am agatat de vas ca radacinile sa ii fie libere dar in acelasi timp sa fie cumva si in vas.
Ar trebui sa incerc si eu sa o pun cu totul acolo poate ca e mai bine.
Chiar sunt frumoase Vandele tale si sanatoase.
Dar cu asa un stapan nici nu au cum sa fie eltfel, nu?
:wink:
Inca o data multumesc mult pentru tot!
 

CristianG

Well-Known Member
Nu ai pentru ce...Chiar sunt niste luptatoare.La prima vedere ai impresia ca nu vor trai mult mai ales ca nu au substrat.Tocmai asta este ideea...Chiar daca planta are doua fire de radacini tot bine arata la frunze.Este tare ciudat...Culmea este ca face si frunze in varf. Da, o tin cu totul in vas pentru ca sa mentin umiditatea inauntru chiar daca duce lipsa de radacini.Am doua vande care stau afara cu frunzele.Acestea nu au probleme cu radacinile...Plantele sunt si de dimensiuni mult mai mici. :D :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Aceasta este domnisoara care mi-a inflorit anul trecut in luna august....Abia astept ca sa faca iarasi flori in aceiasi perioada.... :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :eek:
E superba Vanda ta Cristian!
Sa ai parte si anul acesta de flori de la ea.As avea numai o mica intrebare legata de modul in care o uzi.Fiind cu totul in vaza cum procedezi?
Eu dupa cum povesteam anterior le tin pe ale mele agatate de aceasta vaza si altfel le pot pulveriza radacinile in timpul zilei.
O data pe saptamana le fac "baie" 30 de minute si atat.
Si inca o intrebare :oops: daca face tija florala aceea ramane in vaza?
Scuza-mi nepriceperea dar chiar nu ma stiu cu Vandele acestea tinute cu totul in vaza.
Si multumesc mult anticipat. :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:eek: :eek: :eek: :eek:
E superba Vanda ta Cristian!
Sa ai parte si anul acesta de flori de la ea.As avea numai o mica intrebare legata de modul in care o uzi.Fiind cu totul in vaza cum procedezi?
Eu dupa cum povesteam anterior le tin pe ale mele agatate de aceasta vaza si altfel le pot pulveriza radacinile in timpul zilei.
O data pe saptamana le fac "baie" 30 de minute si atat.
Si inca o intrebare :oops: daca face tija florala aceea ramane in vaza?
Scuza-mi nepriceperea dar chiar nu ma stiu cu Vandele acestea tinute cu totul in vaza.
Si multumesc mult anticipat. :oops:
Sper ca nu este o specie care tot creste si nu se mai opreste...Nu de alta insa iti dai seama ca o sa iasa pe afara cu "capul"... :mrgreen: In curand o sa inceapa sa ii creasca radacinile...Stiu ce s-a intamplat anul trecut...Apoi continua sa faca frunze.La un moment dat isi opreste cresterea radacinilor.Dupa care flori... 8) Cum o ud?
Preling apa dintr-o sticla pe peretii vasului. Insa am grija sa nu pice apa printre evantaiul de frunze...Nu-i de bine deloc. Risca sa aiba probleme. Nu o scot din vas deloc...O scot cand spal vasul cu apa ca sa fie curat. Asta se intampla din doua in doua 2 saptamani. Este necesar acest lucru ca sa nu creez un mediu propice pentru bacterii, ciuperci...O las 30 de minute sa se hraneasca cu apa si apoi aplec vasul in jos sa scurg apa. Am grija ca planta sa nu pice in cap mai ales ca este destul de grea. Acelasi procedeu il aplic zilnic.
Daca face tija florala, aceasta creste tot in vas.In perioada primavara-vara apar florile.Lumina, caldura imediat le fac sa infloreasca.Tija ramane in vas.Doar capul florilor iese usor din vas. In perioada de inflorire este putin mai dificil de udat pentru ca florile sunt destul de mari, precum planta..... :twisted: Trebuie sa am mare grija sa nu le ud.Florile nu trebuie niciodata udate pentru ca apar pete, se decoloreaza florile. Cand are flori, trebuie sa tin si de tija ca sa nu ud florile...Insa merita efortul la asemenea orhidee. Toti raman socati cand o vad...Iti dai seama? Sa stea in vas de mai bine de un an si sa nu moara.... :? Pare o absurditate in conditiile in care majoritatea dintre noi stim ca plantele trebuie sa stea in ghiveci cu pamant, scoarta. La o asemenea planta nici nu ai cum sa o lasi afara din vas...Este foarte mare...Inauntru oricum se mentine foarte bine umiditatea.Am doua specii mai mari. Una ti-am aratat-o deja si aceasta...Mai am inca doua insa de talie mai mica.Acestea stau in vase mai mici. Frunzisul sta in afara vasului.Sper ca ti-am fost de ajutor.Imi aduc aminte ca la un moment dat a vrut sa faca flori...Vroia sa infloreasca in ianuarie cand au fost gerurile acelea mari...A renuntat de urgenta la tija.Era micuta tija, abia se observa printre frunze.Acum stiu ca a acumulat energie pentru viitoarea inflorire.O ador! Este regina de pe masa.... :visator: :D
 

Kati

Active Member
Am si eu o nedumerire cu Vanda: ce se intampla vara, cand soarele bate in geam si se incinge vasul din sticla? Ca eu o sa tin planta in geam, altfel nu am cum sa-i ofer soare. Nu cred ca ii va arde frunzele, fiindca e vorba de soarele de dupa ora 4 jumate, si pana pe la 7.
O problema asemanatoare am avut si iarna, doar ca atunci era vorba de frig. Vasul era atat de rece, incat l-am luat cu totul de pe pervaz si il tineam pe dupa perdea, in camera.
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
sarselia a spus:
:eek: :eek: :eek: :eek:
E superba Vanda ta Cristian!
Sa ai parte si anul acesta de flori de la ea.As avea numai o mica intrebare legata de modul in care o uzi.Fiind cu totul in vaza cum procedezi?
Eu dupa cum povesteam anterior le tin pe ale mele agatate de aceasta vaza si altfel le pot pulveriza radacinile in timpul zilei.
O data pe saptamana le fac "baie" 30 de minute si atat.
Si inca o intrebare :oops: daca face tija florala aceea ramane in vaza?
Scuza-mi nepriceperea dar chiar nu ma stiu cu Vandele acestea tinute cu totul in vaza.
Si multumesc mult anticipat. :oops:
Sper ca nu este o specie care tot creste si nu se mai opreste...Nu de alta insa iti dai seama ca o sa iasa pe afara cu "capul"... :mrgreen: In curand o sa inceapa sa ii creasca radacinile...Stiu ce s-a intamplat anul trecut...Apoi continua sa faca frunze.La un moment dat isi opreste cresterea radacinilor.Dupa care flori... 8) Cum o ud?
Preling apa dintr-o sticla pe peretii vasului. Insa am grija sa nu pice apa printre evantaiul de frunze...Nu-i de bine deloc. Risca sa aiba probleme. Nu o scot din vas deloc...O scot cand spal vasul cu apa ca sa fie curat. Asta se intampla din doua in doua 2 saptamani. Este necesar acest lucru ca sa nu creez un mediu propice pentru bacterii, ciuperci...O las 30 de minute sa se hraneasca cu apa si apoi aplec vasul in jos sa scurg apa. Am grija ca planta sa nu pice in cap mai ales ca este destul de grea. Acelasi procedeu il aplic zilnic.
Daca face tija florala, aceasta creste tot in vas.In perioada primavara-vara apar florile.Lumina, caldura imediat le fac sa infloreasca.Tija ramane in vas.Doar capul florilor iese usor din vas. In perioada de inflorire este putin mai dificil de udat pentru ca florile sunt destul de mari, precum planta..... :twisted: Trebuie sa am mare grija sa nu le ud.Florile nu trebuie niciodata udate pentru ca apar pete, se decoloreaza florile. Cand are flori, trebuie sa tin si de tija ca sa nu ud florile...Insa merita efortul la asemenea orhidee. Toti raman socati cand o vad...Iti dai seama? Sa stea in vas de mai bine de un an si sa nu moara.... :? Pare o absurditate in conditiile in care majoritatea dintre noi stim ca plantele trebuie sa stea in ghiveci cu pamant, scoarta. La o asemenea planta nici nu ai cum sa o lasi afara din vas...Este foarte mare...Inauntru oricum se mentine foarte bine umiditatea.Am doua specii mai mari. Una ti-am aratat-o deja si aceasta...Mai am inca doua insa de talie mai mica.Acestea stau in vase mai mici. Frunzisul sta in afara vasului.Sper ca ti-am fost de ajutor.Imi aduc aminte ca la un moment dat a vrut sa faca flori...Vroia sa infloreasca in ianuarie cand au fost gerurile acelea mari...A renuntat de urgenta la tija.Era micuta tija, abia se observa printre frunze.Acum stiu ca a acumulat energie pentru viitoarea inflorire.O ador! Este regina de pe masa.... :visator: :D

Multumesc mult de informatii Cristian.Vezi cat traim , invatam.
Phuu dar duci si tu ceva munca in ceea ce priveste udatul lor dar cand sunt si rezultate pozitive atunci nicio munca nu a fost in van.
Iar mandria ca ai dus tu la bun sfarsit ceva atat de frumos precum o tija florala de-a lor cred ca este imensa.Eu inca nu am avut parte de asa ceva dar imi inchipui ca trebuie sa fie ceva extraodinar.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati a spus:
Am si eu o nedumerire cu Vanda: ce se intampla vara, cand soarele bate in geam si se incinge vasul din sticla? Ca eu o sa tin planta in geam, altfel nu am cum sa-i ofer soare. Nu cred ca ii va arde frunzele, fiindca e vorba de soarele de dupa ora 4 jumate, si pana pe la 7.
O problema asemanatoare am avut si iarna, doar ca atunci era vorba de frig. Vasul era atat de rece, incat l-am luat cu totul de pe pervaz si il tineam pe dupa perdea, in camera.
Cred ca vara perdeaua e un filtru de protectie foarte bun pentru ele.Adica si au soare atat cat le trebuie dar nici acesta nu este extrem de puternic si direct ca sa le arda avand-o pe ea in fata.
Dar cum nu am avut nici eu o Vanda peste vara sunt si eu la randul meu curioasa sa vad ce vor raspunde cei mai experimentati in cresterea lor.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
CristianG a spus:
sarselia a spus:
:eek: :eek: :eek: :eek:
E superba Vanda ta Cristian!
Sa ai parte si anul acesta de flori de la ea.As avea numai o mica intrebare legata de modul in care o uzi.Fiind cu totul in vaza cum procedezi?
Eu dupa cum povesteam anterior le tin pe ale mele agatate de aceasta vaza si altfel le pot pulveriza radacinile in timpul zilei.
O data pe saptamana le fac "baie" 30 de minute si atat.
Si inca o intrebare :oops: daca face tija florala aceea ramane in vaza?
Scuza-mi nepriceperea dar chiar nu ma stiu cu Vandele acestea tinute cu totul in vaza.
Si multumesc mult anticipat. :oops:
Sper ca nu este o specie care tot creste si nu se mai opreste...Nu de alta insa iti dai seama ca o sa iasa pe afara cu "capul"... :mrgreen: In curand o sa inceapa sa ii creasca radacinile...Stiu ce s-a intamplat anul trecut...Apoi continua sa faca frunze.La un moment dat isi opreste cresterea radacinilor.Dupa care flori... 8) Cum o ud?
Preling apa dintr-o sticla pe peretii vasului. Insa am grija sa nu pice apa printre evantaiul de frunze...Nu-i de bine deloc. Risca sa aiba probleme. Nu o scot din vas deloc...O scot cand spal vasul cu apa ca sa fie curat. Asta se intampla din doua in doua 2 saptamani. Este necesar acest lucru ca sa nu creez un mediu propice pentru bacterii, ciuperci...O las 30 de minute sa se hraneasca cu apa si apoi aplec vasul in jos sa scurg apa. Am grija ca planta sa nu pice in cap mai ales ca este destul de grea. Acelasi procedeu il aplic zilnic.
Daca face tija florala, aceasta creste tot in vas.In perioada primavara-vara apar florile.Lumina, caldura imediat le fac sa infloreasca.Tija ramane in vas.Doar capul florilor iese usor din vas. In perioada de inflorire este putin mai dificil de udat pentru ca florile sunt destul de mari, precum planta..... :twisted: Trebuie sa am mare grija sa nu le ud.Florile nu trebuie niciodata udate pentru ca apar pete, se decoloreaza florile. Cand are flori, trebuie sa tin si de tija ca sa nu ud florile...Insa merita efortul la asemenea orhidee. Toti raman socati cand o vad...Iti dai seama? Sa stea in vas de mai bine de un an si sa nu moara.... :? Pare o absurditate in conditiile in care majoritatea dintre noi stim ca plantele trebuie sa stea in ghiveci cu pamant, scoarta. La o asemenea planta nici nu ai cum sa o lasi afara din vas...Este foarte mare...Inauntru oricum se mentine foarte bine umiditatea.Am doua specii mai mari. Una ti-am aratat-o deja si aceasta...Mai am inca doua insa de talie mai mica.Acestea stau in vase mai mici. Frunzisul sta in afara vasului.Sper ca ti-am fost de ajutor.Imi aduc aminte ca la un moment dat a vrut sa faca flori...Vroia sa infloreasca in ianuarie cand au fost gerurile acelea mari...A renuntat de urgenta la tija.Era micuta tija, abia se observa printre frunze.Acum stiu ca a acumulat energie pentru viitoarea inflorire.O ador! Este regina de pe masa.... :visator: :D

Multumesc mult de informatii Cristian.Vezi cat traim , invatam.
Phuu dar duci si tu ceva munca in ceea ce priveste udatul lor dar cand sunt si rezultate pozitive atunci nicio munca nu a fost in van.
Iar mandria ca ai dus tu la bun sfarsit ceva atat de frumos precum o tija florala de-a lor cred ca este imensa.Eu inca nu am avut parte de asa ceva dar imi inchipui ca trebuie sa fie ceva extraodinar.
Cu placere...Asa este! Viata este o scoala.Mereu avem ceva de invatat.Udatul vandelor in fiecare dimineata este ca un sport... :mrgreen: Asa ca m-am obisnuit.Ma scol mai repede ca sa merg la munca cu o jumatate de ora....Pentru ele bineinteles! Nu pot sa le las balta pana ma intorc de la munca doar pentru ca mai vreau o jumatate de ora de somn...Plantele, animalele au nevoie de ingrijire.Daca nu le putem oferi conditii si timp mai bine ne debarasam de ele...Nu credeam ca vreodata voi putea sa fac o vanda sa infloreasca in casa. O planta care sta in sticla sa faca flori...Pare iesit din comun.Bucuria este imensa pentru ca florile sunt divine, un mov inchis, florile foarte mari...Culoarea este tare placuta ochilor! Apoi cu rabdare putem muta muntii. Cu credinta de asemenea... :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Am si eu o nedumerire cu Vanda: ce se intampla vara, cand soarele bate in geam si se incinge vasul din sticla? Ca eu o sa tin planta in geam, altfel nu am cum sa-i ofer soare. Nu cred ca ii va arde frunzele, fiindca e vorba de soarele de dupa ora 4 jumate, si pana pe la 7.
O problema asemanatoare am avut si iarna, doar ca atunci era vorba de frig. Vasul era atat de rece, incat l-am luat cu totul de pe pervaz si il tineam pe dupa perdea, in camera.
Eu le tin pe masa. Nu stau cu vazele de sticla lipide de geam. In conditiile in care acestea stau in geam vara, lucrurile nu stau foarte bine. In interiorul vasului poate sa creasca temperatura foarte mult.Radacinile pot sa fie arse de soare pentru ca se cunoaste faptul ca sticla este precum o lupa. Aerisirea nu mai exista asa cum ar trebui. Frunzele pot sa fie arse.Apar pete negre, necroze (arsuri) de la soare. Daca totusi stau in geam, trebuie sa le uzi mai tot timpul si sincer ai ajunge sleita de puteri...Soarele dupa-amiaza este destul de puternic chiar daca sunt doar 3 ore. In fine, planta poate sa scape de teroarea soarelui insa cu consecinte grave. Recomand protejarea plantei de o perdea si nu sa stea lipita de geam. Protejarea plantei de razele soarelui este obligatorie. Ai procedat corect iarna....Vandele sunt destul de rezistente la temperaturi ceva mai scazute insa nu exagerat de frig...Daca a supravietuit inseamna ca este o luptatoare... :D :wink:
 

Kati

Active Member
Da, iarna nu a avut nimic, nu am observat ca s-ar fi suparat, mai ales ca nu a avut de ce :D Doar am dadacit-o destul :)
Inseamna ca vara o mut mai incolo, caci nu tot pervazul este insorit. Soarele vine dintr-o parte, apoi pleaca mai incolo pana apune. Dar pot pune o planta mai inalta in fata vandei, care sa-i tina putina umbra.
Deocamdata abia apare putin cate putin soarele, inca nu sunt probleme.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Da, iarna nu a avut nimic, nu am observat ca s-ar fi suparat, mai ales ca nu a avut de ce :D Doar am dadacit-o destul :)
Inseamna ca vara o mut mai incolo, caci nu tot pervazul este insorit. Soarele vine dintr-o parte, apoi pleaca mai incolo pana apune. Dar pot pune o planta mai inalta in fata vandei, care sa-i tina putina umbra.
Deocamdata abia apare putin cate putin soarele, inca nu sunt probleme.
Ma bucur ca planta ta nu a avut nimic in perioada de iarna. Daca poti sa o muti mai incolo este foarte bine. Eventual asa cum ai spus si tu pune o planta in fata ei ca sa o protejeze de razele soarelui. Acum banuiesc ca se va sacrifica planta cealalta.Nu este corect deloc... :| Soarele in aceasta perioada este ok pentru ca nu este arzator.Problemele pot sa apara la vara. :D
 

Kati

Active Member
Nu-i vorba de o alta orhidee, Cristian. Am unele plante de apartament carora le place in acel loc insorit, am testat deja. De ex. este o Dipladenia, care se face stufoasa dar nu intr-atat incat sa-i tina prea umbra Vandei. Cred ca ea va fi perfecta - vom vedea la vara.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Nu-i vorba de o alta orhidee, Cristian. Am unele plante de apartament carora le place in acel loc insorit, am testat deja. De ex. este o Dipladenia, care se face stufoasa dar nu intr-atat incat sa-i tina prea umbra Vandei. Cred ca ea va fi perfecta - vom vedea la vara.
Abia astept sa-mi spui cum au mers lucrurile pe perioada verii. Mi-am dat seama ca este vorba despre o alta planta si nu de o orhidee...Iar daca Dipladenia este ideala pentru acel loc cu atat mai bine.Succes! :wink: :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus