Tufanele

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
care-i ideea cu taiatul tufelor acum??? Am si eu doua tufe cam de 40 cm - le tai? o sa lastareasca in continuare?
 

alfa

Active Member
Le tai ca sa se ramifice, sa se faca tufa compacta si pe urma sa infloreasca mai bogat. Si nici nu se mai inalta asa tare.
 

elipopa

Active Member
eu le-am taiat saptamana trecuta si deja au frunzuliyte noi! sper sa infloreasca mai bogat si sa nu mai creasca asa inalte!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
V-a inflorit vreo tufanea/tufanica/crizantema sau cum doriti sa le spuneti.....ca la mine au crescut ca nebunele si...ioc :( Nici macar simburi de floare :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am doua din cele mai mici, pe la 40-50 cm, una e la dimensiunea normala si cu boboci, cealalta are boboci dar a ramas mai pitica, la vreo 25 cm, nu stiu ce-a patit, se vede ca am cam sarit-o la udari. Cele inalte nici nu m-am uitat de boboci, h-abar n-am :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Desi imi plac foarte mult ,ma gandesc serios sa renunt la ele :( nu prea le merge in gradina mea ....

Ma consolez cu aceste soiuri timpurii ,infloresc din iulie pana in septembrie ,nu cresc inalte si sunt frumoase ....

 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

La noi din cauza caldurii nu dau semne de inceput de activitate;doar se dezvolta si atat
 

crinutza

Member
Tot ce am cumparat anul trecut pitic e acum urias :? Sper totusi florile sa fie la fel de frumoase, abia astept sa infloreasca :D
 

victoria222

Active Member
Am recitit tot topicul si am inteles din postarile forumistilor ca tufanelele la ghiveci care se gasesc in aceasta perioada de vanzare prin florarii si au forma globulara rezista peste iarna in gradina, asemeni tufanelelor clasice (inalte). Am inteles bine?
Sa inteleg, de asemenea, ca in anii urmatori isi pierd forma compacta si cresc mai inalte? Nu ma intereseaza prea tare daca vor creste inalte ci mai mult daca vor rezista iernilor. Mi-as cumpara si eu cateva culori pe care nu le am dar nu as vrea sa dau banii doar pentru a le admira pana la primul frig.

Daca cineva imi poate raspunde din proprie experienta as fi foarte recunoscatoare. Multumesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am plantat 2 acum 2 ani, toamna si au rezistat ultimelor 2 ierni. Si da, s-au facut ceva mai inalte, cam la 50 cm, oricum nu au crescut ca si cele pe care le am de pe vremea bunicii, care ajung la 1 metru :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
la mine in gradina n-au rezistat dar se poate sa fi uitat pe unde le-am plantat si sa fi trecut cu masina de tuns iarba peste ele :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rezista si se inmultesc de la un an la altul.Cresc insa tare haotic ,au o forma "rascolita" .Cea globulara nici nu se mai pune in discutie.La mine sunt pline de boboci toate dar inca nu au inflorit.La anul insa o sa le aplic o tundere de vreo doua ori pe timpul verii ca sa nu mai creasca ca nebunele.
Mada mai mult ca sigur ca le-ai tuns; altfel nu cred ca nu iti rezistau.
 
Sus