Tufanele

cornelia

Fondator
Membru staff
Anastasia vezi in Piata Sudului, vinde o doamna plante aduse din Ungaria. Are vreo 4-5 sortimente la preturi de 10-15-20 lei, in functie de marimea tufei.
 

anasstasia

Active Member
Pai nu e cam tirziu sa le mai plantez acum? Ca sint in perioada lor de inflorire....De aceea ziceam de primavara......
 

ghia_don

Active Member
Sint splendide in soarele toamnei

Au inflorit foarte tirziu anul asta, de credeam ca vine iarna si nu le mai vad cu flori. Si mai am vreo trei feluri care cred ca vor inflori prin decembrie, daca o tin in ritmul asta :( ..
 

presco

Active Member
Oau! Ce frumuseti ai Doina! :clap: Si eu am vreo 4 care sunt doar imbobocite, inclusiv cele cu flori mari. Am rupt cateva si le-am pus in vaza poate infloresc macar in casa.
 

anasstasia

Active Member
ghia_don a spus:
Sint splendide in soarele toamnei

Au inflorit foarte tirziu anul asta, de credeam ca vine iarna si nu le mai vad cu flori. Si mai am vreo trei feluri care cred ca vor inflori prin decembrie, daca o tin in ritmul asta :( ..
Superbe!!!
 

anette_b

Member
eu mi-am cumparat de la piata progresul (bucuresti ) tufanele si crizanteme , foarte mari si bogate , la pret de 10-15 lei ghiveciul.
e acolo o doamna care vinde pe toata perioada anului diverse flori cultivate la ei in sera. (au sere in apropiere de bucuresti , cred ).
 

anasstasia

Active Member
Am citit la topicul cu crizanteme ca in perioada aceasta se tund pentru a nu creste foarte inalte. Nu am inteles exact daca stimuleaza si inflorirea. Vroiam sa va intreb daca aceiasi regula se aplica si la tufanele.
Merg simbata la tara si nu stiu daca bag foarfeca in ele sau nu. Cu toate ca o sa mor sa vad ca le ciopirtesc si ca le chinui...
 

adrianam

Well-Known Member
Eu asa am citit mai demult, ca se pot tunde si tufanelele- dar eu stiam ca prin iunie.
Acum tufanelele mele sunt mici- unele abia au rasarit iar cele mai inalte abia au 10-15 cm.
Eu le mai lasa sa creasca si abia pe la sfarsitul lunii cred ca le tund.
 

anasstasia

Active Member
Ale mele acum 3 saptamini aveau cam 15 cm. Banuiesc ca au mai crescut. Nu inteleg cind e momentul potrivit: intr-o anumita luna sau cind ajung la o anumita dimensiune?
 

elipopa

Active Member
domnul de la fostul meu log de munca le tundea cand aveau cam 2 palme si le taia pana unde erau betele uscate din anii trecuti, cred ca vreo doua randuri de frunzemai ramaneau erau si tufanici si crizanteme si toamna infloreau superb si nu cresteau inalte!
 
Sus