Tufanele

victoria222

Active Member
Multumesc de raspunsuri. O sa-mi cumpar atunci de la Indagra cateva tufanele la ghiveci si o sa le plantez undeva in gradina tinand cont ca vor fi mai inalte la anul.
 

mymo

Active Member
Acum am fost in gradina si le-am facut poze alor mele cumparate anul trecut si foarte globuroase.Una dintre ele s-a facut de 1 m,4 fire lungi,iar celelalte doua arata asa:

Din cate se vede,am avut noroc ca macar una si-a pastrat forma.Nu ma intrebati ce culoare e ca habar n-am.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O dihanie asa inaaaalta ca aia din poza Mymozei dar ceva mai stufoasa am si eu in curte. Se face de la un an la altul parca din ce in ce mai mare :D
Poate-i fac o poza, asa, ca s-o fac de ras!!
 

Pocalinda

Member
Eu mi-am cumparat multe toamna trecuta dar doar 3 au rezistat caci le-am tinut in ghiveci, in beci peste iarna. In primavara le-am pus in pamant, sunt supebe, si-au pastrat forma globulara si inaltimea dar au avut parte de apa si ingrasamant toata vara.O sa revin cu poze sa vedeti minunile.

Iar crizantemele au mai mult de 1 metru, le-am legat ca s-au lasat sub greutatea bobocilor, sper sa nu dea bruma pana se deschid.
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Vad ca va laudati cu bobocii la crizanteme si tufanele sa va traiasca si la noi nici gand nu au de inflorit,mai ales ca se anunta chiar foare frig pentru acesta perioada
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca le-as taia acum imbobocite ar inflori oare in glastra? :? Ca eu astept dar......... :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Depinde cat de mari sunt bobocii...eu anii trecuti am mai taiat si doar imbobocite, dar erau aproape de inflorire, le-am tinut in apa in balcon si au inflorit...da' aca bobocii-s mici, nu stiu daca au putere :?
 

ghia_don

Active Member
Tufanelele albe au un parfum mult mai puternic decit celelalte, de aceea s-a adunat pe ele un roi de albine harnicute foc :D


Deocamdata astea sint inflorite, sper sa nu vina iarna si sa nu le vad si pe celelalte..
 

MASCHA

Active Member
Ce frumoase sunt !
Anul acesta se intampla ceva ciudat cu tufanelele si crizantemele :? ,care in ceilalti ani, in perioada asta, erau inflorite,pe cand acum sunt pline de boboci dar nici unul mai deschis ,nu cred ca apuca sa infloreasca pina la 1 noiembrie :( Nici in piata nu am vazut sa aiba ghivece cu ele inflorite,tot imbobocite sunt .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E clar ca trebuie s ale sa le mut mai la soare fiindca nu o sa vad nici o floare anul asta :cry:
 

ghia_don

Active Member
Asa e Gabiuta, toate cele care au fost mai umbrite, n-au inflorit, si cred ca mai dureaza pina or inflori...daca nu ingheata pina atunci.. :(
La primavara le mut pe toate in zone mai insorite...
 

Blitz

Active Member
Am vazut acum vreo 2 saptamani prin satele din apropiere (cand am fost la vanatoare cu sotul) in fata caselor tufanele inflorite si frumoase foc. Socrul meu care a fost cu noi a intrebat ce sunt- i-am explicat si m-a intrebat de ce nu am si eu :rofl:

Am explicat ca nu am loc in mini-gradina mea si mi-a sugerat sa le pun in rondou :eek: adica unde am florile de colt :evil: :eek: :evil: Sa nu fie cu suparare pentru iubitorii de tufanele, dar mai sa-i spun socrului meu ca poate veni pe jos acasa :wink: :rofl: :wink:

Eu am luat anul trecut de la Kaufland 2 minicrizanteme- cel putin asa le chema- acum una este un monstru de tufa,
http://blitz1959.sunphoto.ro/GRADINA_LA ... 1/50007879
cealalta a crescut si ea mare, dar nu atat de bogata ca in primavara a avut un conflict cu trimerul de gazon :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Wow, mi-a luat ceva timp sa-ti vad "tufanica"!
Peste tot cautam, numai la "copacul" ala nu ma uitam! :rofl:
Da, monstru! Dar cand va inflori, va fi foarte frumoasa!
Cand ai cumparat-o era mica pentru ca a fost butasita tarziu sau tratata cu retardanti de crestere . . .
 

Blitz

Active Member
Multumesc, dar ai o idee unde as putea s-o mut? ca devine obrazinca rau :rofl: :rofl: :rofl:

Sora ei a inceput sa deschida florile, trebuie sa fac poze maine :D

Le-as muta pe ambele, ca sunt prea mari acolo. Cand se pot muta? Rog info :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti s-o muti si acum, daca nu vrei flori de la ea. Daca sunt suficient de mari bobocii poti sa tai tijele florale si sa le pui in apa si vor inflori. Sau poti astepta sa infloreasca si o muti dup-aia :D
 
Sus