Tufanele

mirela06

Active Member
Dragilor. Eu am de toate, fara sa le stiu denumirea si stau numai afara. Nu am avut probleme cu ele si daca va” plimbati ” prin albumul meu, veti descoperi aceleasi , de ani de zile, iar de ger am avut si -25 acum 2 ani.
Na, acum fiecare cu tomnaticele lui, curajul si norocul la asa ceva :)
 

Dea

Active Member
sicora fabian a spus:
Dea, Albela are dreptate. Tufanica este Chrysanthemum indicum, iar crizantema este Chrysanthemum x hortorum.
:D dar ambele sunt subspecii ale genului Chrysantemum. Cel putin, din ce am mai citit ( ca, na ... nu m-a lasat curiozitatea in pace :mrgreen: ). Sau totusi, poate am inteles eu gresit :?
 

mirela06

Active Member
Multumes, dragilor. Mie-mi plac toate, dar cele albe parca au o forma mai bogata, iar de inflorit au inflorit pe rind: galbenele, albele si cele mov, care o fac si acum. Mai am unele stelate , care abea acum se desfac. :)
 

lelia

Well-Known Member
Pentru ca a fost si inca este ,o toamna frumoasa ,au inflorit si cele mai tarzii tufenele ,din gradina mea .





 

presco

Active Member
Superbe tufanele! a tinut vremea cu ele... crizantemele de jos din stanga sunt cumparate acum sau le ai de anul trecut?
Si ale mele cele tarzii sigur sunt inflorite dar nu pot merge sa le vad. :(
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Implor pe toti posesorii acestor minunatii sa le treaca si la calendarul egradini.Multumesc.
 

lelia

Well-Known Member
Crizantemele ,sunt cumparate in aceasta toamna ,sper sa reziste peste iarna ,caci vor ramane in gradina .

Laura ,fotagrafiile mele nu sunt foarte reusite ,dar daca-ti place ceva ,postez cu placere :D
 

mirela06

Active Member
Splendide. Vor rezista . Si eu am multe care le+am scos si pus in pamint si asta in fiecare an,in toamna, caci le gasesac pe culori si atunci le rearanjez. Scot una, pun alta, sa fie frumos. Nu am avut niciodata vre+o probleme. Pina acum le+am tuns toamna, dar acum am s+o fac primavara, caci vad ca fac flori , deoarece unele unele sunt tirzii. :)
 
Sus